Поняття, параметри і показники конк.спр-ності прод-ту.



Конк.спр-ність продукції. Виразом конк.спр-ності п-ства є продукція, яку воно виготовляє. Більшість моделей, що викор-ються для аналізу «портфелю п-ства», базується на визначенні конк.спр-ності продукції. Кожний з етапів життєвого циклу товару має специфі­чні хар-ки конк.спр-ності. Так, на перших етапах — зародження та вихід на ринок — ними можуть бути швидкість проектних робіт і час виходу на ринок. Далі на пер­ший план виходять показники рентабельності, прод-тивності тощо.

Кожний прод-т або послуга цінні настільки, наскільки вони можуть задовольняти потреби споживача, тому в усіх показниках, що характеризують той чи інший прод-т або послугу, будуть викор-ватися об'єктивні та суб'єктивні, кількісні та якісні параме­три й показники, які більшою чи меншою мірою відбивають рівень задоволення потреб. Чим вищий цей рівень, тим більш конк.спр-ний прод-т випускає п-ство.

Потрібно розрізняти параметри і показники конк.спр-ності. Параметри конк.спр-ності це найчастіше кількіс­ні хар-ки властивостей товару, які враховують галузеві особл-ті оцінки його конк.спр-ності. Розрізняють окремі групи параметрів конк.спр-ності: технічні, ек-ні, нормативні (різних типів).

Товар — це прод-т, що вироблений для продажу.

Технічні параметри є хар-кою технічних і фізичних властивостей товару, що визначають особл-ті галузі та способи Його викор-я, а також функції, які виконує товар у процесі йо­го викор-я.

Ек-ні параметри визначають рівень витрат на вир-во та ціни споживання через витрати на купівлю, обслуговування, спо­живання, утилізацію товару.

Нормативні параметри визначають відповідність товару вста­новленим нормам, стандартам і вимогам, що обумовлені законодав­ством та іншими нормативними док-тами.

Показники конк.спр-ності —це сукупність с-м­них критеріїв кількісної оцінки рівня конк.спр-ності то­вару, які базуються на параметрах конк.спр-ності.

Перелік показників конк.спр-ності залежить від об'єкта досліджень, а також від обраної методики визначення конк.спр-ності.

__________________________

Методи оцінки конкурентоспроможності продукту.

Ідеї К. Омаї щодо формування та використання ключових факто­рів успіху, сформульовані ним як побажанння:

¨ конкуруйте мудро, викор-ючи свої унікальні властивості, яких не торкаються конкуренти; стара, успішна стратегія, дає змогу зберегти досягнуті рубежі; базована на ній нова, творча стратегія забезпечить у майбутньому певний рівень свободи д-ності;

¨ уникайте жорсткої конк-ції, що може призвести до взаємного знищення при орієнтації на аналогічні, другорядні переваги.

Основна ідея цієї моделі полягає в орієнтації п-ств на ство­рення і розвиток ключових факторів успіху, відсутніх у конкурентів. П-ство, виходячи з поглядів автора, може й повинно створюва­ти та підтримувати попит на продукцію з унікальними властивостями. Ці властивості можуть формуватись як на стадії вир-ва, так і на стадії розподілу та обслуговування. Це все підвищує якість споживання. Аргументи щодо уникнення конк-ції щодо прод-тів, які відзначаються тим, що викор-ють слабкості конкурентів і при­мхи споживачів, полягають у ненадійності та короткостроковості іс­нування конкурентних переваг такого типу, оскільки зрозуміло, що конкуренти постійно працюють над тим, щоб уникнути слабкостей, а споживачі можуть раптом змінити свої прихильності.

Особливу увагу треба приділяти конкурентному паритету, який являє собою ситуацію, коли два або більша кількість конкурентів досягли в своєму розвитку одних і тих самих конкурентних переваг, викор-ючи однакові «сильні сторони».

__________________________

Конкурентний статус п-ства. Методи визначення, фактори і показники, які визначають конк.спр-ність п-ства.

Конк.спр-ність п-ства. Конк.спр-ні прод-ти — це рез-т фнкц-ня конк.спр-ної орг-ї, здатної їх створити, виготовити та забезпечити необхід­ний рівень споживання у замовників. Основне тут — наявний потен­ціал, уміння його еф-о викор-вати та розвивати.

Конк.спр-ність орг-ї не є її постійною хар-кою, вона визначає здатність вести успішну конкурентну бороть­бу, протистояти у певний період основним конкурентам. Зі змінами у зов-ньому та внутр-ньому серед-щах змінюються також порів­няльні конкурентні переваги щодо інших п-ств галузі. Виходя­чи з цього можна стверджувати, що конк.спр-ність орг-ї — це поняття відносне, оскільки його можна визначити лише на основі зіставлення окремих хар-к п-ства з хар-ками інших, аналогічних фірм. Конк.спр-ність п-ства залежить від об'єкта порівняння, а також від факторів, які за­стосовуються для оцінки конк.спр-ності. Не можна говорити про абсолютну конк.спр-ність п-ства: во­но може бути «номером один» у своїй галузі в національній економіці й бути неконк.спр-ним на міжнародних ринках.

В умовах ринкової ек-ки зібрати всю необхідну й повну інф-ію про конкурента неможливо, проте доцільно ретельно ана­лізувати поточний стан конкурента, його конкурентну позицію в га­лузі, потенціал конкурента та стратегію його викор-я, а також цілі конкурента на коротко- та довгостр-вий період.

 Найчастіше викор-ється функц-ний підхід до оцінки потенціалу конкурента та стратегій його викор-я. При цьому об'єктами аналізу є: стратегії «портфеля продукції» з його різнома­нітними техніко-ек-ними хар-ками; маркетинг, вир-во, с-ми розподілу, дослідження та розробки (підс-ма НДДКР), фінанси, кадри, с-ма упр-ня. Тобто аналіз конку­рентів здійснюється такими самими методами, що й аналіз внутр-нього серед-ща п-ства.

М. Портер пропонував оцінювати конкурентів за такими параме­трами: 1) фін-і цілі; 2) відношення до ризику; 3) цінності орг-ї; 4) с-ми контролю та стимулювання; 5) орг-йна стр-ра; 6) с-ма бухгалтерського обліку; 7) типи вищих керівників і стиль їхнього упр-ня; 8) уявлення про шляхи розвитку фірми; 9) склад ради дирек­торів; 10) обмеження з боку держави і зобов'язання фірми, що змен­шують свободу вибору рішень і поведінки.

А. Роу з співавторами пропонують такі чинники для аналізу кон­курентів: 1) страт-а орієнтація (політика); 2) якість прод-ту; 3) орг-я збуту та реалізації; 4) маркетингові можл-ті; 5) виробничий потенціал; 6) фін-а ситуація; 7) рівень наукових досліджень і розро­бок; 8) забезп-ість енергією та сировиною; 9) географічна локалізація с-ми вир-ва та збуту; 10) витрати; 11) якість підготовки керівни­ків і персоналу; 12) марка (імідж) фірми.

Наведені показники показують, що різні автори роблять акценти на джерела переваг конк.спр-ності (М.Портер) або на більш чі­ткі показники, що розраховуються для порівняння конкурентів (А.Роу).

Аналіз конкурента має дати відповідь про напрямки д-ності та способи ведення конкурентної боротьби, однак це пов'язано з пев­ними труднощами, оскільки галузь може характеризуватись д-ні­стю десятків або сотень п-ств.

Практика страт-ого аналізу довела необхідність викор-я групування п-ств для підвищення якості здобутих аналі­тичних даних.

__________________________


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 223; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!