Соціологія політики: предмет і об’єкт, проблеми, які досліджую



Соціологія політики- це галузь соціології, що вивчає взаємовідносини політичної сфери життя суспільства з іншими соціальними інститутами. Соціологія політики як галузева соціологія набула бурхливого розвитку в XX ст. Біля її ви­токів стояли М. Вебер, Г. Моска, В. Парето, Р. Міхельс, М. Острогорський. Пізніше соціологію політики розвивали П. Лазарсфельд, Ч. Мерріам, Г. Ласвел, 3. Бжезинський, Р. Міллс, Є. Вятр та багато інших. Серед вітчизняних дослід­ників слід відзначити М. Михальченка, В. Ворону, Є. Головаху, І. Бекешкіну, В. Королька, С. Макеева та ін.

Насамперед варто розглянути процеси інституціоналізації політичних відносин у зв'язку з тим, що політичні інститути надають соціальним взаємодіям визначеності, вносять елементи передбачуваності в поведінку людей, а їх руйну­вання призводить до хаосу та безладу.

Становлення політичних інститутів пов'язане з появою якіс­но нового виду взаємодії—політичної влади, що зміцнювалася з ускладненням і диференціацією системи соціальної взаємодії. Зароджувалася влада як концентрований прояв спільних інте­ресів, як утілення єдиної соціальної волі, як віддзеркалення потреби спільноти в збереженні своєї цілісності.

Стійкість політичної влади досягається в процесі її інститу-ціоналізацїі, що починається з формування статусно-рольо-вих груп, призначених для управління суспільством.

Водночас відбувається формування нормативно-правової системи, котра б регулювала взаємодії різних соціальних груп.

Для підтримання нормативного порядку створюється механізм санкцій, що забезпечує виконання індивідами норм і правил.

Результатом інституціоналізації є поява в суспільстві стій­кого механізму відтворення політичних владних відносин.

Політична влада цікавить соціологію також під кутом її фун­кцій, що сприяють збереженню цілісності суспільства.

 

Політична система суспільства, її функції, структура.

Політична система складається з ряду елементів — державних і громадських організацій та інститутів, що беруть участь у державному і суспільно-політичному житті країни.

Політична система складається з підсистем, які взаємопов'язані одна з одною і забезпечують функціонування публічної влади. До них слід віднести такі підсистеми:

1. Інституціональну (держава, партії, групи тиску, засоби масової інформації, церква тощо).

2. Нормативну (політичні, правові, моральні норми, звичаї, традиції, символи). Через них політична система здійснює регулятивний вплив на діяльність інститутів, поведінку громадян.

3. Комунікативну (форми впливу влади, суспільства й індивіда як усередині системи, так і з політичними системами інших держав).

4. Культурну (система цінностей, релігія, ментальність).

5. Функціональну (засоби і способи реалізації влади, до яких належать злагода, примус, насильство, авторитет тощо).

Функціями політичної системи є наступні: політичної соціалізації; реагування; регуляції; екстракційна; дистрибутивна; адаптації.

Політична система суспільства представляє органічну єдність держави та інших соціальних елементів, що об'єктивно мають різні політичні функції, але об'єднані цілями та ідеалами, пануючими у даному суспільстві щодо завоювання, утримання і використання влади.

Вона забезпечує проведення внутрішньої і зовнішньої політики, формує, виражає та захищає інтереси класів, соціальних груп. Її характер (тип, види) визначаються головним чином тим соціальним середовищем, у якому виникає і функціонує політична система.

Принципи політичної стратифікації сучасного суспільства

У структурі політики виділяють такі основні елементи:
- політичні відносини(відносини держави і суспільства);
Пояснити політичний порядок, описати політичні реалії суспільства можливо лише на підставі вивчення взаємодії соціальних груп і державних інститутів (політична стратифікація), механізмів соціальної мобільності й динаміки соціальних статусів, розподілу ресурсів та зон впливу. Наприклад, згідно з концепцією соціальної стратифікації П.Сорокіна, сукупність соціальних статусів індивідів та соціальних груп, що складають суспільство, створює певний тривимірний соціальний простір, який має економічний, професійний та політичний вияви.
- політична організація;
З точки зору політичної стратифікації важливими є параметри, які впливають на ставлення до влади. Для різних типів суспільства ці параметри (за якими одні соціальні групи наділяються більшим обсягом впливу і контролю, ніж інші) можуть бути різноманітними, залежно від рівня розвитку демократичних інститутів у суспільстві, ступеня релігійності населення, його національно-етнічної структури, домінуючих тенденцій у політичному житті.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 372; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!