Вибірковий контроль якості первинних документів, законності і доцільності господарських операцій



 

Поняття ревізійної вибірки. Здійснити аналіз достовірності документації в бухгалтерському обліку підприємства неважко, якщо мова йде про 200-400 документів. Для цього тільки на пошук помилок в документах та порівняння облікових даних з реальними ревізор витрачає приблизно тиждень робочого часу. Але, коли мова йде про тисячу та більше документів, то їх аналіз вимагає значних затрат часу, відповідно зростають фінансові витрати на його проведення та ймовірність виникнення можливих помилок ревізора. Ефективніше при великій кількості документів здійснювати їх вивчення на підставі вибіркового способу дослідження документів. При значній економії робочого часу можна отримати інформацію, математично обґрунтовану на базі теорії ймовірності, що не буде поступатись за значенням одержаній при дослідженні всіх документів суцільним способом.

Таким чином, вибіркова перевірка є найбільш важливим способом сучасної техніки ревізії. Така перевірка передбачає не тільки контроль якості первинних документів, але й встановлення доцільності і законності відображених в них господарських операцій.

Серед переваг вибіркового способу перевірки первинних документів виділяють:

- оперативність та економічність (вимагає менших затрат часу в порівнянні з суцільним і, як наслідок, є значно дешевший);

- деталізоване вивчення первинних документів і відображених в них господарських операцій (при вибірковому способі вивчається менша кількість документів, а тому за рахунок економії часу, що надається для перевірки документів, є можливість досконало розібратись в усіх господарських операціях);

- об'єктивність;

- підвищення рівня точності у відображенні виявлених фактів і якості одержаних результатів внаслідок залучення найбільш кваліфікованого персоналу (при застосуванні статистичних методів відбору);

- застосування в умовах, що виключають можливість суцільного спостереження;

- економне витрачання досліджуваного продукту у випадках, коли неможливе його повторне використання (при застосуванні прийомів фактичного контролю);

- можливість значного розширення програми ревізії.

Поняття вибірки в ревізії розглядається в широкому та вузькому значеннях.

В широкому розумінні ревізійна вибірка є способом проведення ревізійної перевірки, при якому ревізор вивчає документи і операції, що складають менше 100 % їх сукупності і відібрані з використанням спеціальних методів відбору, застосування яких дозволяє отримати достатньо інформації для формування думки ревізора і розповсюдження її на всю сукупність документів і операцій, що підлягали перевірці

У вузькому розумінні ревізійна вибірка - це підмножина з певної кількості елементів сукупності, що перевіряється, відібраних випадковим способом для того, щоб на підставі їх вивчення зробити висновок про всю сукупність, що перевіряється. Ревізійну вибірку часто називають вибірковою сукупністю.

_________________________________________________________________________________________________

Сукупність, що перевіряється (генеральна сукупність) -  сукупність всіх елементів бухгалтерського обліку або об'єктів ревізії, з яких здійснюється відбір і що перевіряються на даній ділянці

_________________________________________________________________________________________________

Одиницями генеральної сукупності можуть бути документи (первинні та зведені), господарські операції, проводки, статті, записи тощо, з яких проводиться відбір.

Число одиниць, що міститься в сукупності, називають обсягом сукупності. Наприклад, із 2000 вимог на відпуск допоміжних матеріалів у виробництво відібрано для перевірки 200. Тоді обсяг генеральної сукупності складає 2000 одиниць, а обсяг вибіркової сукупності - 200 одиниць.

Особливістю вибіркового способу дослідження є те, що ревізор досліджує лише ті одиниці, що потрапляють до вибіркової сукупності. Важливою умовою є репрезентативність вибірки.

_________________________________________________________________________________________________

Репрезентативність ревізійної вибірки - це властивість вибірки, яка дає ревізору можливість зробити на її підставі правильні висновки про властивості всієї сукупності, що перевіряється

_________________________________________________________________________________________________

Це означає, що проаналізувавши будь-яку частину з точки зору частки всієї сукупності документів або операцій, ревізор повинен мати можливість зробити висновки, які з високою імовірністю були б правдиві і для генеральної сукупності. Ревізійна вибірка, на підставі якої ревізор не може зробити такі висновки, називається нерепрезентативною.

Етапи проведення вибіркової перевірки документів і операцій наведені на рис. 7.

Розглянемо наведений порядок більш детально.

Прийняття рішення про проведення вибіркової перевірки. До застосування вибіркових досліджень необхідно визначити їх доцільність і врахувати випадки, коли використовувати вибірковий спосіб недоцільно (кількість одиниць сукупності може бути досить малою).

Іноді може виявитися, що провести суцільну перевірку значно простіше, ніж виконати усі вимоги, що висуваються до вибіркових досліджень. Таким чином, вибіркова перевірка є пріоритетною, але необов'язковою вимогою, і тільки фахівець може прийняти рішення про метод перевірки конкретної ділянки ревізії.

Планування вибіркової перевірки. На цьому етапі ревізор повинен визначити:

- сукупність даних, яка буде належати вибірковому дослідженню. Вона залежить від мети перевірки та ревізійних процедур, до яких буде звертатися ревізор для досягнення цієї мети, ймовірних помилок, обсягу та якості ревізійних доказів, які необхідно одержати в ході дослідження. Іноді зручно розбити сукупність на декілька підсукупностей, одиниці яких мають схожі характеристики. Критерії поділу повинні бути такими, щоб для кожної одиниці можна було чітко визначити, до якої підсукупності вона належить.

Такий поділ загальної сукупності на декілька підсукупностей називають стратифікацією. Вона дає можливість знизити варіацію даних, оскільки вибіркова перевірка проводиться за кожною під сукупністю окремо;

- бажаний рівень точності вибірки, встановити ризик вибірки, визначити допустиму та очікувану помилки. Точність результатів вибіркової перевірки багато в чому залежить від обраного методу відбору, а також тісно пов'язана з питаннями ризику вибірки. Звичайно такий ризик може бути виключений за умови перевірки всіх 100 % сукупності (проведення суцільної перевірки), але проблема наявності ризику достатньо легко контролюється за умови використання імовірнісних методів відбору, які дають можливість виміряти ризик вибіркової перевірки і контролювати його, підтримуючи на допустимому рівні.

Важливим елементом методики вибіркової перевірки є встановлення допустимої помилки і визначення розміру очікуваної помилки. Відомо, що ревізор, може допускати помилки з об'єктивних та необ'єктивних причин (втомлюваність, великий обсяг робіт, а також неуважність, недбале відношення до перевірки тощо).

Таким чином, імовірність виникнення помилок існує і при проведенні суцільної перевірки, і при застосуванні вибіркового способу дослідження. Але вибіркове дослідження має суттєву перевагу - ревізор отримує можливість виміряти помилки, що імовірно існують в обліку підприємства, встановити допустимий рівень таких помилок. Окрім цього зменшення обсягу робіт підвищує працездатність ревізора, виключає появу помилок реєстрації.

Вибірка, що формується випадково здійснюється за таблицею випадкових чисел.

Механічним способом формування вибірки із загальної однорідної сукупності документів, що нумеруються ревізором, відбирають документи через постійний інтервал, починаючи з довільно обраного числа. Розмір інтервалу обирається або на визначеному числі одиниць сукупності (наприклад, вивчення кожного десятого документа з усіх документів даної категорії), або на їх вартісній оцінці (наприклад, відбирається оборот, на який припадає кожна наступна тисяча гривень у сукупності вартісних елементів).

Застосування в комбінації різноманітних способів випадкового і систематичного відбору при формуванні вибірки в ревізії носить назву комбінованої вибірки;

- здійснити відбір. Отримання вибірки є центральним моментом, який передбачає використання результатів попередніх підготовчих процедур і є однією із складових технологічної стадії вибіркової перевірки. Наведена процедура включає безпосередній відбір з генеральної сукупності одиниць з метою формування вибірки.

Вивчення елементів вибірки із застосуванням відповідних прийомів і способів перевірки. На даному етапі відбувається безпосередній контроль, в ході якого ревізор встановлює факти порушень або спростовує їх.

Аналіз результатів вибіркового дослідження. Екстраполяція результатів вибірки на генеральну сукупність. В ході оцінки результатів перевірки одиниць вибіркової сукупності ревізор проводить аналіз виявлених помилок, порівнює їх з допустимим рівнем відхилень, переглядає рівень ризику вибіркової перевірки. Якщо результатів вибіркового дослідження виявляється недостатньо для прийняття рішення, можливе застосування додаткових або альтернативних прийомів чи способів перевірки для підтвердження чи спростування отриманих результатів.

Екстраполяція (перенесення) результатів вибірки на генеральну сукупність розглядається як заключна стадія.

Застосування методів відбору, які дозволяють контролювати ризик вибіркової перевірки, встановлювати допустиму та очікувану помилку, враховувати ризик внутрішнього контролю, дає можливість отримати висновки, сформовані за результатами вибіркової перевірки, максимально наближені до реальних характеристик всієї сукупності, що підлягає дослідженню.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 866; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!