II. Напрямки тематики дипломної роботи бакалавра



 

Обов'язковою вимогою до дипломної роботи бакалавра є її корисність і практична цінність. ДР бакалавра має бути написана на матеріалах конкретної організації. Якщо немає пропозицій студента щодо досліджуваного об'єкта, то кафедра призначає підприємство або установу, з якими ВНЗ має відповідну угоду.

Зміст дипломної роботи бакалавра визначається її темою і відбивається у плані. Вибір теми дипломної  роботи може бути зорієнтованим як на вирішення практичної проблеми, так і на обґрунтування можливостей застосування сучасних наукових досягнень на практиці.

Вибір теми дипломної роботи має винятково велике значення. Досвід переконує, що правильно вибрати тему та об'єкт дослідження - означає суттєво забезпечити її успішне виконання. Тематика дипломних робіт розробляється кафедрою маркетингу, розглядається і затверджується на засіданні кафедри. Перелік тем дипломних робіт кожного року оголошується студентам. Студент обирає тему із оголошеного переліку, але також має право запропонувати тему з обґрунтуванням доцільності її розробки або вибрати тему на замовлення підприємства.

Тема дипломної роботи бакалавра повинна бути актуальною, мати теоретичне і прикладне значення, відповідати сучасному стану та перспективам розвитку економічної науки і господарської практики. При виборі теми дипломної роботи необхідно також ураховувати місце проходження практики, її актуальність для організації, можливість одержання відповідних матеріалів (планових, статистичних, звітних), проведення власних спостережень, розрахунків, експериментів, наявність літературних джерел, власні напрацювання.

Основним критерієм при виборі теми дипломної роботи є науковий і практичний інтерес студента. Передовсім це стосується студентів, які тривалий час цілеспрямовано працювали і збирали матеріал з цієї чи подібної теми, працювали над курсовою роботою з цього напрямку, брали участь у науково-дослідній роботі кафедри.

За однією і тією ж темою дипломні роботи можуть виконувати декілька студентів, якщо об'єкти їх вивчення чи коло питань, що розглядається різні. Ці відмінності мають бути зазначені у плані дипломної роботи. План має відображати суть проблеми, її складність та логіку дослідження. Назви розділів і підрозділів повинні бути стислими і зрозумілими, літературно грамотними, тісно пов’язаними зі змістом роботи, але не повторювати її. План дипломної роботи має бути складним і містити: вступ, 2-3 розділи, кожен з яких мас містити не менш як два параграфи, висновки, список використаних джерел та додатки. 

Тема дипломної роботи закріплюється за студентом згідно особистої письмової заяви та погодження керівника. Закріплення тем за поданням кафедри оформляється наказом ректора.

III. Структура та зміст дипломної роботи бакалавра

 

Логічна побудова роботи має відповідати прийнятій логіці будь-якої наукової роботи: експозиція (загальний опис) проблеми, аналіз стану розкриття проблеми в науковій літературі, напрями її дослідження автором з використанням досвіду вирішення аналогічних проблем, обґрунтування шляхів розв'язання проблеми, розробка конкретних пропозицій та рекомендацій по вирішенню проблеми, оцінка результату. Загальний обсяг дипломної роботи має бути в межах 50-70 сторінок (3,5 - 4 авторських аркушів) машинописного тексту без врахування додатків.

Обов’язковим є використання у випускній роботі бакалавра комп'ютерних технологій як інструмента дослідження (застосування стандартного програмного забезпечення).

Структура дипломної роботи бакалавра повинна містити наступні частини:

- титульний лист;

- зміст;

- вступ;

- основна частина з 2-3 розділами:

§ у першому розділі висвітлюються теоретичні положення, що стосуються тематики роботи;

§ у другому розділі:

а) якщо об’єктом дослідження виступає підприємство - дається загальна характеристика підприємства, аналізуються результати маркетингових досліджень та визначається місце аналізованого підприємства на ринку, обґрунтовується вибір конкретних інструментів маркетингу, аналізується маркетингова діяльність підприємства за обраними напрямками;

б) якщо об’єктом дослідження виступає ринок (галузь) – здійснюється аналіз ринку (галузі), для чого здійснюється його загальний опис, висвітлюється структура за споживачами (покупцями) та товаровиробниками (продавцями), характеризуються елементи інфраструктури ринку та тенденції його розвитку;

§ у третьому розділі здійснюється розроблення поліпшувальних заходів та економічне обґрунтування доцільності їх застосування.

- висновки;

- список використаних джерел;

- додатки.

При виконанні зазначених розділів слід дотримуватися наступних вимог:

Титульний листок.

Титульна сторінка роботи має містити:

- найменування відомства, якому підпорядкований вищий учбовий заклад, факультету, кафедри, де виконана робота;

- прізвище, ім'я, по батькові автора та його статус;

- назву роботи;

- науковий ступінь, вчене звання, прізвище, ім'я, по батькові наукового керівника і (або) консультанта (внизу справа);

- місце та рік виконання роботи.

Приклад оформлення титульного аркуша наведено у додатку А.

Зміст.

Зміст подають безпосередньо після титульного аркуша, починаючи з нової сторінки. До змісту включають структурні елементи у такому порядку: перелік умовних позначень, символів, одиниць скорочень і термінів (за необхідності); вступ; послідовно перелічені найменування всіх розділів, підрозділів і пунктів (якщо вони мають заголовок); висновки; список використаних джерел; додатки. Зразок змісту наведено у додатку Б.

Вступ.

Вступ містить обґрунтування актуальності і практичної значущості обраної теми дипломної роботи, визначає мету та завдання роботи, предмет, об’єкт дослідження і подає коротку інформацію про нього; стисло характеризує використані методи та інформаційні джерела дослідження.

Об'єкт дослідження - це процес або економічне явище, що породжує проблемну ситуацію і обране для вивчення. Предмет дослідження міститься в межах об'єкта. Об'єкт і предмет дослідження як категорії наукового процесу співвідносяться між собою як загальне і часткове. В об'єкті виділяється та його частина, яка є предметом дослідження.

Окремим завершальним абзацом вступу є визначення цілі роботи та задач, які повинні бути вирішені для досягнення цілі роботи. Ціль повинна бути реалістичною і конкретною, досяжною, досить значущою, орієнтованою на результат. Виходячи з визначеної цілі, формулюється декілька задач - локальних комплексів цілеспрямованих і взаємопов'язаних дій по реалізації цілі (наприклад: проаналізувати стан і досвід вирішення проблеми, провести дослідження, розробити напрямки, пропозиції, структури, методики, навчальні матеріали тощо, показати практичне використання результатів на прикладі. Формулюють мету роботи і задачі, які необхідно вирішити для досягнення поставленої мети; подається короткий опис методів досліджень, які планується застосовувати в роботі (аналіз, синтез, порівняння, класифікація, елементи системного підходу, опитування, інтерв'ю, спостереження, колективна генерація ідей і прийняття рішень, класифікація, систематизація і формалізація інформації, математичне моделювання, використання абсолютних та відносних показників, індексів і коефіцієнтів, статистичної інформації, одиничних та інтегрованих показників, використання існуючих методик аналізу чи розрахунків, експеримент та інше).

Основна частина.

Основна частина роботи носить теоретико-прикладний характер і містить результати аналізу літературних джерел, даних, що ілюструють діяльність конкретного підприємства, галузі чи регіону.

Перший розділ присвячується розкриттю теоретичних положень теми. Він присвячений аналізу і дослідженню історичних витоків виникнення проблеми, причин її існування, досвіду її вирішення в Україні та за кордоном, можливим наслідкам її невирішення. Аналіз літератури з проблеми повинен бути переважно не фактографічним, а критичним, відображати не тільки дискусійні погляди, але віддзеркалювати власну позицію і думку автора. Викладаються основні теоретичні і методичні положення теми, проблемні питання, дискусійні та невирішені аспекти теми, визначається власне становлення автора до них.

У наступному розділі аналітично-дослідницької частини роботи:

а) дається загальна характеристика та аналізується маркетингова діяльність підприємства за обраними напрямами, викладаються результати власних маркетингових досліджень автора щодо стану існуючої ситуації по відношенню до обраної проблеми у більш «прикладному» аспекті стосовно української практики чи по відношенню до конкретної організації. В залежності від типу проблеми аналіз може бути зосередженим переважно на дослідженні зовнішніх чинників, чи на внутрішньому середовищу організації. Вплив зовнішнього середовища на проблему (законодавче та нормативне поле, вплив політичних та соціально-економічних чинників і т.п.) аналізується з метою визначення небезпек, які можуть поглиблювати проблему, і додаткових можливостей, які можуть сприяти її вирішенню. Внутрішнє середовище організації, яка зіткнулася з проблемою (послуги чи продукт, структура, інформаційне забезпечення та зв'язки з громадськістю, система документообігу, фінанси тощо), аналізується для визначення її сильних та слабких сторін, які, відповідно, допомагають чи заважають вирішенню проблеми;

б) дається загальна характеристика та аналізується ринок (галузь), для чого здійснюється його загальний опис, висвітлюється структура за споживачами (покупцями) та товаровиробниками (продавцями), характеризуються елементи інфраструктури ринку та тенденції його розвитку, місце аналізованого підприємства на ринку. Головним засобом для цього є вивчення вітчизняних та зарубіжних літературних джерел, огляд преси, законодавчих та нормативних актів, іншої інформації. Бажано використовувати статистичну інформацію, результати попередніх досліджень, графічне представлення інформації.

Поглиблені маркетингові дослідження автора можуть проводитися на підставі збору і вивчення бібліотечної (вторинної) інформації шляхом аналізу конкретних нормативних актів, положень, інструкцій, результатів власних досліджень. Автором можуть використовуватися «польові» дослідження з метою отримання первинної інформації по проблемі (опитування, інтерв'ю, спостереження, моделювання, ринкові дослідження, співставлення, порівняння і т. і.). У такому випадку необхідно описати методику дослідження, розробити анкету, провести збір даних та їх опрацювання. Отримані в результаті «польових» досліджень дані, результати, висновки щодо шляхів вдосконалення ситуації використовуються в подальшому.

Всі аналітичні розрахунки, моделі, матеріали таблиць, графічні ілюстрації повинні супроводжуватись висновками, які дозволяють з’ясувати сутність управлінських та економічних процесів, що спостерігаються в організації, їх особливості та тенденції розвитку, поглиблений аналіз яких допомагає виявити невикористані резерви.

Випускник-бакалавр має продемонструвати уміння здійснювати правильне узагальнення накопиченого фактичного матеріалу, групування та обробку даних, на основі яких провадиться кваліфікований аналіз, обґрунтовуються пропозиції.

В третьому розділі на підставі проведеного аналізу і виконаних досліджень розробляються пропозиції щодо вдосконалення діяльності організації відповідно до напряму дослідження. Кожна пропозиція повинна мати обґрунтування, на основі аналізу, проведеного у попередніх питаннях, виявлених відхилень, проблем та недоліків з розробкою конкретних рекомендацій, пропозицій, моделей управління параметрами розвитку та діяльності організації.

Треба приділяти увагу логічному зв’язку розділів основної частини, зокрема, використанню результатів аналізу і досліджень у розробках і пропозиціях. Наприкінці кожного розділу основної частини роботи бажано формулювати локальні висновки. Остаточна структура основної частини роботи значною мірою залежить від її специфіки і може відрізнятися від даних рекомендацій.

Висновки.

Необхідно пам'ятати, що ця частина містить зведений підсумок, аналіз, дослідження, розробки та пропозиції. У ньому віддзеркалюється ступінь досягнення сформульованої мети та цілей роботи шляхом «інвентаризації» та систематизації у інтегрованому вигляді всього змісту та результатів роботи. У цьому розділі повинно бути відображено стислий виклад підсумків роботи. Наводяться найбільш важливі теоретичні положення, які містять оцінку результатів дослідження (розробки) з точки зору відповідності меті випускної роботи (проекту) та поставлених у вступі завдань, пропозиції щодо удосконалення досліджуваного напряму діяльності організації, а саме що показав аналіз, які додаткові дослідження були зроблені, чому для вирішення проблеми були обрані саме таки шляхи, що конкретно розроблено у роботі і що і кому пропонується, можливе практичне застосування результатів дослідження, які шляхи подальшого вирішення проблеми.

Список використаних джерел.

Під використаними джерелами розуміють використану літературу (підручники, посібники, журнали, газети, нормативні документи тощо) та інші джерела (Інтернет). Необхідно робити посилання на літературні джерела, які робляться відповідно до прийнятих стандартів (див. розділ ІV, пункт 7). Ці посилання можуть бути як в квадратних дужках з вказанням номеру літературного джерела із списку літератури, так і у вигляді підстрочної примітки, які застосовуються у разі використання прямих цитат інших авторів. Зокрема, потрібну інформацію щодо згаданих вимог можна одержати із таких стандартів:

· ДСТУ 3008-95 «Документація, звіти у сфері науки і техніки»;

· ДСТУ 3582-97 «Інформація та документація. Скорочення слів в українській мові в бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила»;

Додатки.

Додатки необхідно поміщати окремими сторінками «Додатки». У додатках вміщують матеріал, який: є вихідним необхідним для повноти підтвердження достовірності інформації роботи, але включення його до основної частини роботи може змінити логічне та впорядковане уявлення про роботу; не може бути послідовно розміщений в основній частині роботи через великий обсяг або способи відтворення; може бути вилучений для широкого кола читачів, але є необхідним для фахівців. Матеріал повинен бути поданий не менше ніж на 5-7 листках формату А4 та виконаний за допомогою комп’ютера, чорнилом, тушшю або пастою чорного кольору на білому непрозорому папері згідно з правилами оформлення ілюстрацій дипломної роботи. У верхньому правому куті кожного листка треба вказати його номер (Додаток А, Додаток Б). У додаток, при необхідності, можна включити допоміжний матеріал, наприклад: проміжні математичні доведення, формули, рівняння та розрахунки; таблиці додаткових цифрових даних; протоколи і акти випробувань, впровадження; опис нових програм, які використовувались при проведенні експериментів та розрахунків; інструкції, методики, опис алгоритмів і програм реалізації на комп'ютерах створених методів; текст розроблених програм; ілюстрації допоміжного характеру; роздатковий перелік джерел, на які не було посилань у роботі, але які можуть викликати інтерес.

 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 251; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!