Оподаткування прибутку підприємств



¢ Господарюючі суб’єкти у процесі здійснення виробничої і фінансової діяльності вступають у взаємовідносини з різними ланками фінансово-кредитної системи і передусім з бюджетом. Основним видом прямих податків, що сплачуються господарюючими суб’єктами до бюджету, є податок на прибуток.

Податок на прибуток підприємств:

¢ Інформація про цей податок розкривається в розділі ІІІ ПК України.

¢ Ставка оподаткування прибутку підприємств на даний момент складає 18%.

¢ Базу нарахування податку (суму, з якої сплачується податок) становить прибуток. Інакше кажучи, це різниця між доходом і витратами підприємства, яка розраховується на основі підсумкового бухгалтерського звіту за певний період.

¢ Компанії, що перебувають на загальній системі оподаткування, здають звіти по даному податку один раз на рік.

¢ На оплату податку дається різний строк, який залежить від суми річного прибутку:

¢ менше 20 млн. грн. – вносити платіж необхідно один раз у рік на основі даних річної декларації (до 10.06);

¢ більше 20 млн. грн. – необхідно вносити платежі кожний квартал.

Платниками податку на прибуток є:

¢ з числа резидентів - суб’єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами;

¢ які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції

¢ з числа нерезидентів — юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України;

¢ постійні представництва нерезидентів, стосовно таких нерезидентів чи їх засновників.

¢ філіали, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, що не мають статусу юридичної особи та розташовані на іншій території, ніж платник податку. Разом з тим платник податку, що має такі філії, може ухвалити рішення про сплату консолідованого податку. У цьому разі сума податку на прибуток філії за відповідний період визначається розрахунково виходячи з загальної суми податку, нарахованого платником податку, і питомої ваги валових витрат з урахуванням амортизації філії в загальній їх сумі платника податку. Порядок сплати податку на прибуток у цьому разі визначає його платник самостійно до початку звітного року, про що повідомляється податковим органам як за місцем знаходження платника податку, так і за місцем розташування його філії. Відповідальність за своєчасну і повну сплату податку до бюджету за місцем розташування філії несе платник податку;

¢ постійні представництва нерезидентів, які одержують прибуток із джерел їх походження в Україні або виконують представницькі функції відносно таких нерезидентів чи їх засновників;

¢ інші організації і установи, які одержують прибуток від своєї діяльності.

Об'єктом оподаткування резидента є:

¢ загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;

¢  доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);

¢ іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

 Об'єктом оподаткування нерезидента є:

¢  загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні;

¢  доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей

Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

¢ У разі використання права на податкову знижку базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням пункту 164.6 цієї статті на суми податкової знижки такого звітного року.

¢ Базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу.

¢ Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.

¢  Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.

¢  Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.

Під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:

К = 100 : (100 - Сп),

де К - коефіцієнт;

Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

У такому самому порядку визначаються об'єкт оподаткування і база оподаткування для коштів, надміру витрачених платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки.

¢ Мінімальна заробітна плата в Україні становить:

¢ 01.05.2016 - 30.11.2016 – 1450 грн;

¢ 01.12.2016 - 1600 грн.

¢ Слід зазначити, що підприємства, з нульовою процентною ставкою податку на прибуток, зобов'язані нараховувати заробітну плату в розмірі не менше, ніж дворазова мінімальна ЗП в Україні.

¢ Розмір податкової ставки на доходи фізичних осіб становить 18% з 2016 року, незалежно від розміру заробітної плати.

¢ Із заробітної плати також стягується військовий збір, у розмірі 1,5%.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 184; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!