Тема 3. Загальнотеоретичні засади права інтелектуальної власності



План

1. Загальна характеристика авторського права.

2. Поняття, об’єкти та суб’єкти суміжних прав.

3. Право інтелектуальної власності на винахід, корисну модель і промисловий зразок.

4. Правові засоби індивідуалізації учасників цивільного обороту.

Підсумок.

Методичні рекомендації

Розглядаючи перше та друге питання, студентам варто чітко розмежувати що являють собою авторське право, а що – суміжні права. Також потрібно знати законодавство України, яким регулюється це питання, сказати суб’єкти та об’єкти авторського права та суміжних прав, знати їхні майнові та особисті (немайнові) права, а також знати терміни правової охорони та захисту авторського та суміжних прав.

Розкриваючи третє питання студенти мають знати визначення патентного права, його зміст, хто може бути суб’єктами патентного права, а також розрізняти між собою винахід, корисну модель, промисловий зразок. Крім того, необхідно знати, які об’єкти не можуть одержати правову охорону в рамках патентного права.

У четвертому питанні студентам необхідно розкрити поняття та зміст права власності на комерційне найменування та права власності на торговельну марку; хто є суб’єктом цих прав, їхні майнові права та строк охорони та захисту цих прав. Також варто знати підстави дострокового припинення чинності майнових прав та підстави визнання недійсним свідоцтва, що засвідчує право інтелектуальної власності на торговельну марку.

При підготовці до семінарського заняття студентам також варто звернути увагу на такі моменти: поняття ліцензії, її види за різними критеріями, поняття ліцензійного договору, його сторони (ліцензіар та ліцензіат) та вказати умови, які повинні міститися у ліцензійному договорі (предмет, вид ліцензії, сфера застосування тощо).

Тестові завдання

1. Яке з наведених понять визначає сукупність правових норм, які регулюють відносини, що виникають внаслі­док створення і використання творів науки, літератури та мистецтва та особисті немайнові?

а) право інтелектуальної власності; б) авторське право; в) право промислової власності; г) суміжні права.

2. Яке з наведених понять визначає майнові права суб'єктів авторського права, які їм належать внас­лідок створення та використання творів науки, літератури і мистец­тва?

а) право інтелектуальної власності; б) авторське право; в) право промислової власності; г) суміжні права.

3. Яке з наведених понять визначає права виконавців на результати творчої діяль­ності, їх спадкоємців та осіб, яким на законних підставах передано майнові права щодо виконання, права виробників фоног­рам, відеограм, їх спадкоємців (правонаступників) та осіб, яким на законних підставах передано майнові права щодо фонограм і відеограм, а також організацій мовлення та їх правонаступників?

а) право інтелектуальної власності; б) авторське право; в) право промислової власності; г) суміжні права.

4. Яке з наведених понять визначає сукупність норм, що регулюють май­нові й особисті немайнові відносини, які виникають у зв'язку з використанням авторства на винаходи, корисні моделі і про­мислові зразки, з їх охороною та встановленням режиму використання цих об'єктів?

а) право інтелектуальної власності; б) авторське право; в) право промислової власності; г) суміжні права.

5. Яке з наведених понять визначає технічне (технологічне) рішення, що отримує правову охорону у разі, якщо воно є новим, має винахідницький рівень і є промислово придатним для використання?

а) винахід; б) корисна модель; в) промисловий зразок; г) комерційне найменування; д) торговельна марка.

6. Яке з наведених понять визначає конструктивне виконання засобів ви­робництва і предметів споживання, а також їх складових частин, є новим і придатним для промислового використання?

а) винахід; б) корисна модель; в) промисловий зразок; г) комерційне найменування; д) торговельна марка.

7. Яке з наведених понять визначає художньо-конструкторське рішен­ня виробу, що визначає його зовнішній вигляд?

а) винахід; б) корисна модель; в) промисловий зразок; г) комерційне найменування; д) торговельна марка.

8. Яке з наведених понять визначає найменування, під яким підприємство виступає в цивільному обороті і яке індивідуалізує його серед інших учасників цивільного обороту?

а) винахід; б) корисна модель; в) промисловий зразок; г) комерційне найменування; д) торговельна марка.

9. Яке з наведених понять визначає будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень, які придатні для вирізнення товарів (послуг), що виробляються (на­даються) однією особою, від товарів (послуг), що виробляються (на­даються) іншими особами?

а) винахід; б) корисна модель; в) промисловий зразок; г) комерційне найменування; д) торговельна марка.

10. Що з нижчепереліченого не є об’єктами авторського права?

а) корисна модель; б) методи діяльності; в) художні твори; г) твори мистецтва; д) фотографічні твори.

11. Що з нижчепереліченого не є об’єктами патентного права?

а) корисна модель; б) методи діяльності; в) раціоналізаторська пропозиція; г) твори мистецтва; д) винаходи.

12. Що з нижчепереліченого не є об’єктами суміжних прав?

а) торговельні марки; б) комп'ютерні програми; в) організації засобів мовлення; г) відеограми; д) фонограми.

13. Які з перелічених прав відносяться до майнових прав автора твору?

а) недоторканність твору; б) право на використання твору; в) вимога зазначення свого імені у зв'язку з використанням твору, якщо це практично можливо; г) виключне право дозволу на використання твору; д) визнання людини автором твору.

14. Які з перелічених прав відносяться до немайнових прав автора твору?

а) право на використання твору; б) недоторканність твору; в) виключне право дозволу на використання твору; г) право на заборону неправомірного використання твору; д) визнання людини автором твору

 

Література

1. Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів від 2 липня 1971 р. (змінена 02 жовтня 1979 р.)

2. Всесвітня конвенція про авторське право (переглянута) від 24 липня 1971 р.

3. Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 р.

4. Закон України «Про авторське право та суміжні права» від 23 грудня 1993 р. (в редакції закону від 11 липня 2001 р.).

5. Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» від 15 грудня 1993 р. (в редакції закону від 01 червня 2000 р.).

6. Закон України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних» від 23 березня 2000 р. (в редакції закону від 10 липня 2003 р.).

7. Антонов В. М. Інтелектуальна власність і комп’ютерне авторське право / В.М. Антонов. – К. : КНТ, 2006. – С. 25-50; 147-187. – (2-е вид., стереотип).

8. Бірюков І. А. Цивільне право України. Загальна частина. Начальний посібник / І. А. Бірюков, Ю. О. Заїка. – К. : КНТ, 2006. – С. 379-402.

9. Вачевський В. М. Інтелектуальна власність : теорія і практика інноваційної діяльності : Підручник / В. М. Вачевський, В. Г. Кремень, В. М. Мадзігон, В. Г. Скотний, Г. Є. Левченко, О. М. Вачевський ; за ред. проф. В. М. Вачевського. – К. : ВД Професіонал, 2005. – С. 19-226.

10. Коссак В. М. Право інтелектуальної власності : Підручник / В. М. Коссак, І. Є. Якубівський. – К. : Істина, 2007. – С. 22-198.

11. Навчальний посібник з курсу «Інтелектуальна власність» для студентів усіх спеціальностей денної та заочної форм навчання : у 2-х частинах ; Ч.1. / Укладачі : І. П. Каплун, Е. В. Колісніченко, В. О. Панченко, А. А. Папченко. – Суми : Видавництво СумДУ, 2009. – С. 39-121.

12. Науково-практичний коментар цивільного кодексу України. – Вид. 2, змінене і доп. / За ред. В. М. Коссака. – К.: Істина, 2008. – 992 с.

13. Науково-практичний коментар Цивільного кодексу України: У 2 т. / За відповід. ред. О. В. Дзери (кер.авт.кол.), Н. С. Кузнєцової, В. В. Луця. – К. : Юрінком Інтер, 2005. – Т.1. – С. 720-790; 802-814.

14. Пилипенко П. Д. Основи правознавства : Навчальний посібник / П. Д. Пилипенко, В. К. Грищук, М. С. Кельман [та ін.]. – Львів : Магнолія плюс, 2006. – С. 204-206. – (2-ге видання, перероблене і доповнене).

15. Правознавство : Підручник / За ред. О. В. Дзери. – К. : Юрінком Інтер, 2009. – 848 с.

16. Право інтелектуальної власності.Академ. курс ; Підручник для студентів вищих навч. закладів / За ред. д.ю.н. О. П. Орлюк, д.ю.н. О. Д. Святоцького. – К. : Видавничій Дім «Ін Юре»,2007. – С. 110-263; 318-354; 399-450.

17. Цивільне право : підручник : у 2 т. / НУ «ЮАУ ім. Я. Мудрого» ; за ред. : В. І. Борисова, І. В. Спасибо-Фатєєва, В. Л. Яроцький. – Х. : Право, 2011. – Т. 1. – С. 547-624.

18. Цивільне право України. Підручник : У 2-х т. / За заг. ред. В. I. Борисової, І. В. Спасибо-Фатєєвої, В. Л. Яроцького. – К. : Юрінком Інтер, 2007. – Т. 1. – С. 412-468.

19. Герасименко В. До питання розподілу прав на інтелектуальну власність при комерціалізації науково-технічних розробок / В. Герасименко, О. Несторенко, М. Солощук // Право України. – 2003. – № 5. – С. 57-62.

20. Завальная Ж. Авторський договір та його види : окремі питання / Ж. Завальная // Право України. – 2000. – № 8. – С. 117-119.

21. Кравченко О. Суміжні права та історія їх виникнення / О. Кравченко // Право України. – 2004. – № 11. – С. 57-60.

22. Мельник О. Цивільно-правовий захист патентних прав / О. Мельник // Право України. – 2003. – № 2. – С. 74-79.

23. Мельник О. Загальна характеристика договорів у сфері науково-технічної діяльності / О. Мельник // Право України. – 2003. – № 11. – С. 72-75.

24. Мельников В. Форма і зміст твору в авторському праві / В. Мельников // Право України. – 2004. – № 12. – С. 64-67.

25. Цвігун Д. Правове регулювання патентування в Україні і за кордоном / Д. Цвігун, О. Стасюк // Право України. – 2004. – № 10. – С. 115-117.

26. Ярошевська Т. Договір про гідну винагороду за створений службовий винахід / Т. Ярошевська // Право України. – 2007. – № 6. – С. 101-103.

27. Ярошевська Т. Майнові права на службовий винахід / Т. Ярошевська // Право України. – 2006. – № 8. – С. 82-85.

28. Ярошевська Т. Поняття службового винаходу / Т. Ярошевська // Право України. – 2005. – № 6. – С. 84-86.

Семінарське заняття № 7, 8


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 222; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!