Тема 2. Правове регулювання права власності в Україні



План

1. Види права власності.

2. Право приватної власності.

3. Право державної власності.

4. Право комунальної власності.

5. Поняття, зміст та види права спільної власності.

6. Особливості набуття та здійснення права власності на окремі види майна.

Підсумок.

Методичні рекомендації

Готуючись до семінарського заняття варто особливу увагу звернути на форми права власності, а саме: 1) дати загальну характеристику праву приватної власності, вказавши, зокрема, на поняття права приватної власності, а також визначивши його суб’єкти та об’єкти; 2) охарактеризувати право державної власності та 3) дослідити право комунальної власності.

Готуючись до питання про право спільної власності варто врахувати те, що існує два його види: право спільної сумісної власності та право спільної часткової власності. Необхідно роз’яснити суть цих двох видів та відмінність між ними.

При підготовці до останнього питання, що виноситься на семінарське заняття студенту необхідно проаналізувати право власності на земельну ділянку та право власності на житло (у тому числі вказавши на різницю між поняттями «садиба», «житловий будинок» та «квартира»).

Тестові завдання

1. Яких форм власності не існує?

а) державна; б) підприємницька; в) приватна; г) комунальна; д) довгострокова; е) спільна.

2. Хто з учасників цивільного обороту може володіти майном на праві приватної власності?

а) держава; б) територіальна громада; в) фізична особа; г) юридична особа; д) органи місцевого самоврядування; е) органи державної влади.

3. У чому полягає зміст загального принципу, закріпленого у законодавстві, щодо кількості, складу та вартості майна, що може належати на праві приватної власності?

а) склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, є обмеженим; б) склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, обмежується Конституцією; в) склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженим, крім випадків, встановлених законом або договором; г) склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженим; д) склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженим, крім випадків, встановлених законом.

4. Місцем державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень відповідно до Закону є:

а) постійне місце проживання власника майна; б) місце знаходження нерухомого майна; в) місце укладення договору; г) місце знаходження нерухомого майна, крім випадків, передбачених договором або законом; д) місце знаходження юридичної особи.

5. Ризик випадкового знищення та випадкового пошкодження (псування) майна несе:

а) особа, якій власник передав майно у володіння; б) фактичний володілець майна, якщо інше не встановлено законом; в) власник майна, якщо інше не встановлено договором або законом; г) власник майна, якщо це прямо встановлено законом; д) власник майна, якщо це передбачено договором.

6. У відповіді під котрими номерами правильно вказано положення, які в сукупності повнісю розкривають зміст поняття "самочинне будівництво"?

а) будівництво будинку на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, без належного дозволу чи належно затвердженого проекту та з істотними порушеннями будівельних норм і правил; б) будівництво будинку на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети та без належного дозволу; в) будівництво будинку на земельній ділянці, що була відведена для цієї мети, без істотних порушень будівельних норм і правил; г) будівництво будинку без належно затвердженого проекту та з істотними порушеннями будівельних норм і правил. д) будівництво будинку на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

7. У відповіді під котрим номером правильно зазначено орган державної влади, до компетенції якого входить припинення права власності особи на земельну ділянку?

а) обласна рада; б) Кабінет Міністрів України; в) суд; г) уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів; д) Верховна Рада України.

8. Строк договору про надання права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб:

а) визначений нормативно; б) встановлюється за домовленістю сторін; в) встановлюється за рішенням суду; г) встановлюється за рішенням центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів; д) встановлюється за власником земельної ділянки.

9. У відповідях під котрими номерами правильно зазначено з якого моменту частка у праві спільної часкової власності переходить до набувача за договором?

а) з моменту передачі речі; б) з моменту досягнення згоди щодо всіх істотних умов договору; в) з моменту, визначеного сторонами у договорі; г) з моменту укладення договору; д) з моменту нотаріального посвідчення договору.

10. Спільна власність вважається частковою:

а) у випадках, прямо встановлених договором або законом; б) у випадках, прямо встановлених законом; в) якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно; г) якщо це передбачено актом цивільного законодавства; д) за рішенням суду.

11. Підставами виникнення права комунальної власності не можуть бути:

а) реквізиція; б) договір купівлі-продажу; в) специфікація; г) набуття права власності на безхазяйну річ; д) відумерлість спадщини.

13. Суб’єктами права приватної власності не можуть бути:

а) біпатриди; б) іноземці; в) особи без громадянства; г) юридичні особи; д) територіальна громада.

14. За загальним правилом особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна:

а) набуває права власності на нього; б) не набуває права власності на нього; в) набуває права власності з моменту державної реєстрації самочинного будівництва; г) може набути права власності на нього у випадках передбачених законом або договором; д) не набуває права власності на нього і зобов’язана передати його у державну власність.

15. Підставами припинення права спільної часткової власності не можуть бути:

а) відчуження частки одним з двох співвласників іншому; б) за рішенням суду; в) реалізація майна, що знаходиться у спільній частковій власності; г) припинення права у спільному майні за вимогою інших співвласників; д) відчуження часток всіма співвласниками одному з них.

 

16. У разі виявлення скарбу, що є пам’яткою історії та культури, право власності на нього набуває:

а) територіальна громада; б) особа, яка виявила скарб; в) особа, у майні якої скарб був прихований; г) особа, яка виявила скарб, та власник майна, у якому скарб був прихований, набувають у рівних частках право спільної часткової власності на нього; д) держава.

17. Суб’єктами права власності не є:

а) Український народ; б) Автономна республіка Крим; в) іноземні держави; г) філії та представництва; д) фізичні особи.

 

Література

1. Конституція України від 28 червня 1996 р.

2. Сімейний кодекс України від 10 січня 2002 р.

3. Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 р.

4. Закон України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» від 3 березня 1998 р.

5. Закон України «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» від 07 липня 1999 р.

6. Закон України «Про управління об’єктами державної власності» від 21 вересня 2006 р.

7. Бірюков І. А. Цивільне право України. Загальна частина. Начальний посібник / І. А. Бірюков, Ю. О. Заїка. – К. : КНТ, 2006. – С. 306-320.

8. Науково-практичний коментар цивільного кодексу України. – Вид. 2, змінене і доп. / За ред. В. М. Коссака. – К.: Істина, 2008. – 992 с.

9. Науково-практичний коментар Цивільного кодексу України: У 2 т. / За відповід. ред. О. В. Дзери (кер.авт.кол.), Н. С. Кузнєцової, В. В. Луця. – К. : Юрінком Інтер, 2005. – Т.1. – С. 529-662.

10. Основи права України / За редакцією професора В. Л. Ортинського. – Видання друге, доповнене і перероблене. – Львів, 2005. – С. 71-77.

11. Пилипенко П. Д. Основи правознавства : Навчальний посібник / П. Д. Пилипенко, В. К. Грищук, М. С. Кельман [та ін.]. – Львів : Магнолія плюс, 2006. – С. 197-204. – (2-ге видання, перероблене і доповнене).

29. Правознавство : Підручник / За ред. В. В. Копєйчикова, А. М. Колодія. – К. : Юрінком Інтер, 2005. – С. 448-453.

12. Правознавство : Підручник / За ред. О. В. Дзери. – К. : Юрінком Інтер, 2009. – 848 с.

13. Ромовська З. В. Сімейний кодекс України. Науково-практичний коментар / Зорислава Ромовська. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К. : Правова єдність : [Алерта] : [КНТ] : [Центр учбової літератури], 2009. – С. 131-178.

14. Ромовська З. В. Українське цивільне право. Право власності : підручник / Зорислава Ромовська. – К. : Правова єдність : [Алерта] : [Центр учбової літератури], 2011. – 246 с.

15. Харитонов Є. О. Цивільне право України : Підручник. – Вид. 2, перероб. і доп. / Є. О. Харитонов, O. B. Старцев. – К. : Істина, 2007. –  С. 310-336.

16. Цивільне право : підручник : у 2 т. / НУ «ЮАУ ім. Я. Мудрого» ; за ред. : В. І. Борисова, І. В. Спасибо-Фатєєва, В. Л. Яроцький. – Х. : Право, 2011. – Т. 1. – С. 405-432; 454-468

17. Цивільне право України. Підручник : У 2-х т. / За заг. ред. В. I. Борисової, І. В. Спасибо-Фатєєвої, В. Л. Яроцького. – К. : Юрінком Інтер, 2007. – Т. 1. – С. 301-319; 337-348; 357-370.

18. Яворська О. С. Правове регулювання відносин власності за цивільним законодавством України : Навчальний посібник / О. С. Яворська. – К. : Атіка, 2008. – С. 128-213.

19. Бірюкова Н. Н. Теоретико-правові аспекти визначення поняття права власності і права державної власності в Україні / Н. Н. Бірюкова // Ученые записки Таврического национального университета им. В. И. Вернадского. – 2012. – № 2. – С. 121-128. – (Серия : Юридические науки ; Том 25 (64).

20. Васькович Й. Чи передбачені цивільним законодавством форми права власності? / Й. Васькович // Право України. – 2006. – № 10. – С. 123-125.

21. Жилінкова І. Правове регулювання речових відносин у сім’ї : визначення концептуальних підходів / І. Жилінкова // Право України. – 2011. – № 5. – С. 105-112.

22. Кубара У. Обтяження права власності на майно / У. Кубара // Вісник Львівського університету. – 2013. – С. 211-217. – (Серія юридична ; вип. 58).

23. Просєкін М. А. Підстави виникнення права спільної власності на землю фізичних та юридичних осіб / М. А. Просєкін // Вісник
Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого. – 2013. – № 1. – (Серія : Економічна теорія та право ; збірник наукових праць).

24. Ромовська З. В. Проблеми захисту права власності фізичної особи / З. В. Ромовська // Вісник Академії адвокатури України. – 2009. – № 2 (15).

 

Семінарське заняття № 5


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 557; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!