Робота з підручником. Скоромовка



Лубенська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 2

 

Основні обов’язки в сім’ї.

Шанобливе ставлення до старших та інших членів сім’ї

 (урок - телепередача з «Я у світі» у 3 класі)

                          

                         Підготувала

                                                    вчитель Сивобородько Л. М.

2014 рік

Тема. Основні обов’язки в сім’ї. Шанобливе ставлення до старших та інших членів сім’ї

Мета: поглибити знання учнів про основні обов’язки членів сім’ї; розвивати навички спілкування у сім’ї, розширювати читацький світогляд; виховувати шанобливе ставлення до старших та інших членів сім’ї, бажання допомагати їм, виявляти турботу та увагу до них.

Обладнання: макет веселки, картки овальної форми, на яких написані слова прислів’я; макет дуба із зображенням карти України, вирізані з кольорового паперу листочки зеленого, жовтого та червоного кольорів; конверти з картками із надрукованими законами спокійної старості; презентація, відеоматеріали за темою уроку; плакат «Гарно там живеться, де разом сіється і жнеться».

Хід уроку

І. Організаційна частина

- Ось дзвінок нам дав сигнал,

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок «Я у світі» починаймо.

ІІ. Актуалізація опорних знань

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми побуваємо на телепередачі. Її назву ви прочитаєте, коли поновите букви у словах.

                  *півчуття

               п * дтримка

          взає * одопомога

          обов * зки

порозумінн *

 (Відповідь: сім’я).

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку

- Запрошую усіх у нашу «студію» на передачу «Сім’я», де ви дізнаєтеся про основні обов’язки в сім’ї й про те, що означає шанувати і як ви можете шанобливо ставитися до членів своєї родини. Розібратися в цьому нам допоможуть:

· завідуюча кафедрою української літератури … (П. І. Б.);

· завідуючий кафедрою історії … (П. І. Б.);

· юрист, правозахисник … (П. І. Б.);

· психолог … (П. І. Б.);

· сімейний лікар … (П. І. Б.).

IV. Вивчення нового матеріалу

Робота з підручником. Девіз уроку

- Зверніть увагу на дошку. (Вчитель демонструє макет веселки).

- Який настрій пов'язаний у вас із цим малюнком? (Веселий). Тож нехай він зберігається протягом усього уроку, девіз якого ви прочитаєте, зібравши слова прислів’я на с. 48 підручника. А потім ви відтворите його на веселці. Команду для роботи біля дошки набиратиме той, хто впорається першим. Будьте уважними: на картках є особливе додаткове слово. Знайдіть йому місце. (Діти домовляються, стають у потрібному порядку і прикріплюють слова на веселці).

Той, хто шанує родину, гідна України людина.

Бесіда

- Діти, що означає шанувати? ( Шанувати своїх рідних – означає любити їх, бути вдячними їм, оточити їх турботою).

Для того, щоб був у сім’ї лад, потрібно шанобливо ставитися до її членів, виконувати певні обов’язки. В Україні слово батьків або старших у родині було законом для молодших. Вони вже змалку мали свої обов’язки, вчилися різної роботи, посильно працювали.                                     

- Слово надається завідуючій кафедрою української літератури ….

- Дівчатка переймали науку від матері та бабці – вчилися прясти, вишивати, ткати, розписувати писанки, шити одяг, давати лад у хаті. Хлопчики навчалися чоловічого ремесла від батька чи дідуся. Наприклад, колись було заведено, що дівчинка 7-10 років могла вже вишити собі сорочку. Діти у сім’ї завжди були зайняті. Старші бавили менших братиків і сестричок, змалку пасли худобу. Старші розповідали меншим багато казок, легенд про історичні події.       

- Слово надається завідуючому кафедрою історії ….

- Так, розповіді діда Івана про Коліївщину, про гайдамаків, відвідування з дідом Холодного Яру, де гайдамаки освячували ножі, дали Тарасові Шевченку тему «Гайдамаків» та інших історичних творів.

- Сьогодні життя інше. Але всі ми розуміємо, що найбільше виховує дитину сім’я.

3. Репортаж з місця виховання. Інсценізація вірша А. Костецького «Домашній твір»

- Хто впізнав себе у поведінці Вітька? Який він?

- Кожен член сім’ї має свої обов’язки, тобто зобов’язання перед іншими. Головний ваш обов’язок – навчання, але ви повинні виконувати й інші заняття вдома. Які обов’язки ви маєте, ми зараз озвучимо. (Діти називають свої обов’язки як члена родини).                                                             

                                                                                              (Слайди)

- У дружних родинах доброзичливі стосунки, всі розуміють одне одного, поважають і допомагають. У таких сім’ях дорослі піклуються про дітей, а діти й онуки з повагою і шаною ставляться до старших, прислухаються до їхніх порад. Але буває, що діти не чують дорослих, наполягають на тому, що мають право на свою думку. Вони часто сперечаються. Що скаже з цього приводу юрист? Слово надається ….

- У дитини, як у кожної людини, є права. Діти мають право на свою думку. Але чинити, спираючись на неї, ви можете лише в тому випадку, якщо ця думка не зашкодить ані вам, ані іншим людям. У вас немає життєвого досвіду, і до 18-ти років за ваше виховання та розвиток відповідальність несуть ваші батьки.

Ви зростаєте в сім’ї, в оточенні турботи рідних – це одне важливе ваше право. Але право не може існувати само по собі, без обов’язку. Отже, ваш обов’язок – шанувати батьків, бути уважними і чуйними. Намагайтеся помічати, коли потрібна ваша допомога. Не чекайте, коли вас попросять, самі запропонуйте її.

Робота з підручником

- Ви зараз прочитаєте мудрі думки, пов’язані з нашою темою (с. 49). Запам’ятайте їх. Скажіть, що об’єднує ці висловлювання?   (Слайд)

- Шанування батьків – один із найсвятіших обов’язків людини. Батьки вас виховують, учать добра, пестять, люблять. І як же не відплатити їм пошаною, любов’ю, ласкою і допомогою?                              (Слайд)

- Я думаю, що зі мною погодиться психолог - ….

- Так. Батьки нічого не пожаліють для своєї дитини. Це вони у хвилину небезпеки ніколи не згадають про себе, все віддадуть, щоб захистити свою дитину. Їхня любов не знає кордонів страху, сумнівів, розрахунків. Вони часто страждають, якщо їхніх дітей спіткало лихо, і розцвітають, стають молодшими, сильнішими, коли бачать, що їхні діти виросли порядними людьми.

Робота з прислів’ями

- Пригадайте прислів’я, пов’язані із сім’єю                                (Слайд)

· Що робить батько, те й його дитятко.

· Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь … (гладенько).

· Яке дерево, такі … (в нього квіточки), які батьки … (такі й діточки).

· Який кущ, така й … (калина), яка мати, така й … (дитина).

· Яка сім’я, такий … ( і я).

· Який дуб, такий … (тин), який батько, такий … (син).

- Діти, сподіваюсь, ви шануєте своїх батьків. Розкажіть про це. (Думки дітей.

1 учень. – Я шаную своїх батьків за те, що вони докладають зусиль, щоб я росла вихованою, привчають до роботи.

2 учень. – Мене батьки вчать добра, безмежно люблять і допомагають у навчанні.

3 учень. – Я люблю батьків за те, що вони вміють пробачити, працьовиті і ласкаві). (Слайд)

- Пройде час – ви станете дорослими і теж батьками. Народна мудрість вчить: «Що зробили для батьків, те зроблять для тебе твої діти».

Робота з підручником. Скоромовка

- Прочитайте оповідання Василя Сухомлинського «Протоптали стежку» на с. 50 – 51. (Вчитель починає, учні продовжують читати «ланцюжком»).

- Чи може цей учинок розказати про характери дітей?

- Як діти ставляться до людей? 

- Хто їх цього навчив?

- Пригадайте раніше вивчену скоромовку про сім’ю. Попрацюймо над нею.

Фізкультхвилинка

Із-за парт всі миттю встали,

Гарно спинки порівняли.

Ми – одна сім’я,

Ти і я, ти і я.

Разом ми – одна сім’я.

Посміхнись тому, хто зліва,

Посміхнись тому, хто справа.

Ти і я, ти і я.

Разом ми – сім’я.

Обійми того, хто зліва,

Обійми того, хто справа.

Ти і я, ти і я.

Разом ми – сім’я.

Робота в групах

- Якщо ви дружні, розподіліться на групи по 8. Пограємо в гру «Навчаючи учусь».

- Ми всі повинні пам’ятати, що в житті ступимо на стежку, яка зветься Старість. У вас є картки, на яких записано по одному закону спокійної старості. Вам потрібно прочитати закон, запам’ятати його, а потім переказати кожному члену своєї групи, а також вислухати та засвоїти зміст карток членів вашої групи. І таким чином кожен із вас дізнається про кілька законів одразу. Отже, повторимо правила гри:

· Прочитай

· Запам’ятай

· Розкажи

· Вислухай

· Засвой

· Повтори

- Всі зрозуміли? Тоді починаймо!

(Представники груп називають закони).                                 (Слайд)

- Вашим рідним потрібна турбота, ласка, розуміння.               (Слайд)


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 146; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!