Об’єктивна необхідність страхового захисту і його роль у забезпеченні суспільного відтворення.



. Люди цілком природно прагнуть захис-ся від небезпеки, що загрожує їм втратою життя, здоров'я, житла, харчів і т. ін. З огляду на доволі ризиковане функ-ня будь-якого підп-ва і не менш ризиковане прож-ня кожної людини існує нагальна потреба попереджувати й відшк-ати збитки, що їх завдають ризик. обставини. Відносини, що складаються в сусп-ві з цього приводу, мають об'єктивний характер і у своїй сукупності формують зміст екон. категорії "страх.захист". Сутність страх. захисту полягає в нагром-ні й витрачанні грош. та інших ресурсів для здійснення заходів з попередження, подолання або зменшення негативного впливу ризиків і відшкодування пов'язаних із ними втрат. Страх. захист як екон. категорія характерна для всіх сусп-екон. формацій. Він пов'язаний з вічною категорією випадку, із ризикованим хар-ом сусп. вир-ва, із дією протиріччя між сусп. вир-ом і руйнівними силами природи. Найхар-шою для даної екон. категорії є ознака надзвичайності, що відображає, з одного боку, наявність певного ризику, тобто можливості настання страхового випадку та його руйнівних наслідків, а з іншого боку - об'єкт-у необхідність відшк-ня завданих надзвичайних збитків, тобто захисних заходів людини від зазначених наслідків випадкових подій. Відповідно до вимог цієї екон. категорії здійснення необхідних заходів стає можливим тільки шляхом формування страх.фонду. Тим самим екон. категорія страх.захисту матер. втілюється в страх.фонді.

178.Форми створення страхових фондів: назвіть і охарактеризуйте їх. Визначте переваги і недоліки кожної з них.

 Страхування – це сукупність екон. відносин за яких страхувальник сплатою страхового внеска забезп-є собі чи 3й особі в разі настання певної події (обумовленою умовою чи законом) суму страхової виплати. Створення страхових фондів здійснюватись у 3 формах: 1.фонди самострахування; 2.централізоване страхове забезпечення; 3.колективні страхові фонди. Самострахування засновується на індивід. відпов-ті й полягає в тому, що кожна юр. і фіз.. ос. формує власні страхові фонди за рахунок власних доходів. Це дорога і нераціональна форма. Дорога тому, що кожний суб’єкт повинен витрачати кошти на їх створення в повному обсязі можливих збитків, що зменшує його фінансові можливості. Нераціональна тому, що вона передбачає в масштабах сусп-ва вилучення з обігу значних фін-их ресурсів. Централізоване страхове забезпечення засновується на держ. відпов-сті й передбачає відшкодування втрат за рахунок загальнодерж. коштів. При цьому частина цих коштів виділяється в окремі фонди. Водночас страхова відповідальність держави обмежена надзвичайними подіями, адже державні фінанси призначені для забезпечення функцій держави, до яких страхування не належить. Самострахування і централізоване страхове забезпечення можуть здійснюватися в натуральній і грошовій формах. До фінансової системи належать страхові відносини в грошовій формі. Створення колективних страхових фондів, тобто страхування, засновується на солідарній відпов-сті учасників цих фондів. Суть відносин страхування полягає в тому, що форм-ня стр. фондів здійснюється за рахунок внесків усіх учасників, а відшкодування збитків з цих фондів проводиться для тих, хто їх зазнав унаслідок певних подій і обставин. Страхування є найбільш доцільною, економною, ефективною і раціональною формою створення страхових фондів. Порівняно з самострахуванням воно значно дешевше, оскільки засноване на солідарній відповідальності. Раціональна орг-ція страхової справи забезпечує її надійність і раціональність: з одного боку, наявність центр. коштів дає високі гарантії відшк-ня збитків, з іншого – дозволяє ефективно викор-ти тимчасово вільні кошти на фін-му ринку.

 

179.Обґрунтуйте, що колективне страхування є найбільш ефективною формою створення страхових фондів.

Створення колективних страхових фондів ґрунтується на солідарній відповідальності учасників цих фондів. Суть відносин страхування полягає в тому, що формування страхових фондів здійснюється за рахунок внесків усіх учасників, а відшкодування збитків з цих фондів проводиться для тих, хто їх зазнав унаслідок певних подій і обставин.

Колективне страхування є найбільш доцільною, економною, ефективною і раціональною формою створення страхових фондів. Порівняно з самострахуванням воно значно дешевше, оскільки засноване на солідарній відповідальності. Ці витрати юридичних і фізичних осіб характеризують їх плату за зниження рівня ризику фінансових втрат. Раціональна організація фінансової справи означає її надійність і раціональність: з одного боку, наявність централізованих коштів забезпечує високі гарантії відшкодування збитків, з іншого – дає змогу ефективно використовувати тимчасово вільні кошти на фінансовому ринку.

 

180.Обґрунтуйте переваги і недоліки фондів самострахування та колективних страхових фондів.

 Самострахування ґрунтується на індивідуальній відповідальності й полягає в тому, що кожна юридична і фізична особа формує власні страхові (резервні) фонди за рахунок власних ресурсів і доходів. Це дорога і не раціональна форма. Дорога тому, що кожний суб’єкт повинен витрачати кошти на їх створення в повному обсязі можливих збитків, що зменшує його фінансові можливості. Нераціональна тому, що вона передбачає в масштабах суспільства вилучення з обігу значних фінансових ресурсів. Відтак сфера самострахування обмежена мінімальними потребами і виражається насамперед у створенні фінансових резервів суб’єктами господарювання та певному резервуванні коштів фізичними особами.(найпоширеніша в банківській сфері через вищий ступінь ризику та рівень відповідальності).

Колективне страхування є найбільш доцільною, економною, ефективною і раціональною формою створення страхових фондів. Порівняно з самострахуванням воно значно дешевше, оскільки засноване на солідарній відповідальності. Ці витрати юридичних і фізичних осіб характеризують їх плату за зниження рівня ризику фінансових втрат. Раціональна організація фінансової справи означає її надійність і раціональність: з одного боку, наявність централізованих коштів забезпечує високі гарантії відшкодування збитків, з іншого – дає змогу ефективно використовувати тимчасово вільні кошти на фінансовому ринку.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 252; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!