Бюджетні процеси самоврядування в Україні



Бюджетний процес - це встановлений законодавством порядок складання, розгляду, затвердження бюджетів та їх виконання.

Від початку складання бюджету до затвердження звітів про його виконання весь бюджетний процес контролює ВРУ та місцеві органи самоврядування. Згідно із цим перед бюджетним плануванням ставляться такі завдання:

-найбільш повно виявити резерви у галузях народного господарства і спрямувати їх на виконання плану економічного та соціального розвитку;

-забезпечити виконання плану економічного і соціального розвитку необхідними бюджетними коштами з дотриманням оптимальних фінансових пропозицій;

-визначити обсяг доходів за окремими джерелами і загальний обсяг доходів бюджету з урахуванням резервів їх збільшення.

Бюджетний кодекс України (ст.19) виділяє чотири стадії бюджетного процесу:

1)складання проектів бюджетів;

2)розгляд проекту та прийняття закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет);

3)виконання бюджету, включаючи внесення змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет);

4)підготовка та розгляд звіту про виконання бюджету і прийняття рішення щодо нього.

Методи планування місцевих бюджетівПланування місцевих бюджетів здійснюється за допомогою таких методів:Нормативний.Розрахунково-аналітичний.Балансовий.Оптимізації планових рішень.Економіко-математичного моделювання.Зміст нормативного метода полягає в тому, що на базі заздалегідьустановлених норм та техніко-економічних нормативів розраховуєтьсяпотреба господарюючого суб’єкта у фінансових ресурсах та їх джерелах.Норма (лат. norma) — міра, якась середня величина. Норматив (лат.normatio — упорядкування) визначає технічний, економічний та т. п.показники норми відповідності, з якими виконується якась програма.Зміст розрахунково-аналітичного методу планування полягає в тому, що забазовий індекс приймаються зміни цього індексу в запланованому періоді,а потім розраховується планова величина його показника.Балансовий метод планування фінансових показників полягає в тому, щошляхом побудови балансу досягається взаємоув’язка наявних фінансовихресурсів та фактичної потреби в них.За допомогою методу оптимізації планових рішень розробляють декількаваріантів планових показників, з яких вибирають найоптимальнішийваріант.Застосування методу економіко-математичного моделювання дає змогудослідити кількісне відображення взаємозв’язків між фінансовимипоказниками та чинниками, які впливають на величину цього показника.

Місцеві фінанси виконують низку функцій:
1. Розподіл і перерозподіл вартості ВВП. Об'єктом виступають муніципальні витрати у ВВП. При цьому органи місцевого самоврядування застосовують свої статутні права, політику цін і тарифів, податкове регулювання в межах визначеної державою компетенції.
2. Формування фіскальної політики на місцевому рівні. Повноваження місцевої влади зводяться до встановлення місцевих податків і зборів, визначених законодавством, а також надання пільг зі сплати податків у частині їх надходження до місцевих бюджетів.
3. Фінансування громадських послуг. Ця функція передбачає фінансування заходів, закріплених за місцевим самоврядуванням.
4. Забезпечення економічного зростання. Реалізується через систему капітальних витрат, операції на ринку позичкових капіталів, діяльність на ринку нерухомості та землі.

Місцеві позики в УкраїніМісцеві позики - форма мобілізації фінансових ресурсів для потребмісцевих органів влади. Місцеві позики розміщуються на ринку позичковогокапіталу. У зарубіжних країнах місцеві позики - основний спосібкапіталовкладень, які здійснюються місцевими органами влади. Межізаборгованості місцевих органів по місцевих позиках регулюютьсяцентральними органами державної влади згідно законодавства. Поверненняосновної суми боргу по місцевих позиках здійснюється за рахунок коштівмісцевого бюджету інвестицій, відсотки за користування позикоюсплачуються за рахунок коштів поточного місцевого бюджету. Праворозміщення місцевих позик згідно законодавства надано органам місцевогосамоврядування України.Місцеві позики являються нетрадиційним джерелом залучення фінансовихресурсів в місцевий бюджет для зміцнення фінансової самостійностімісцевого самоврядування та є, прогресивним механізмом інвестиційної ігрошово-кредитної політики в руках держави. Використовуючи такиймеханізм державні органи можуть впливати на регіональну політику шляхоммобілізації заощаджень та накопичень у суб’єктів господарювання, головнамета яких, реалізація соціально-інвестиційних програм на місцевомурівні.

Складання місцевого бюджету

Процес складання місцевих бюджетів розпочинається до подання проекту закону про державний бюджет на відповідний рік до Верховної Ради України на розгляд у першому читанні. Протягом цього часу місцеві органи влади та самоврядування проводять аналіз виконання місцевих бюджетів за попередні бюджетні періоди, консультації з Міністерством фінансів України, Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету та іншими центральними органами виконавчої влади, розробляють і доводять до головних розпорядників бюджетних коштів інструкції з підготовки бюджетних запитів та здійснюють прогнозні розрахунки до проекту місцевого бюджету. Підґрунтям для здійснення необхідних розрахунків є Бюджетна декларація, ухвалена Кабінетом Міністрів України та затверджена Верховною Радою України, а також вказівки Міністерства фінансів України щодо особливостей складання розрахунків до проектів бюджетів на наступний період з урахуванням прогнозних макропоказників (рівень споживчих цін, мінімальна заробітна плата, прожитковий мінімум, зростання цін і тарифів на енергоносії тощо).
Для формування місцевих бюджетів особливе значення мають пропозиції Основних напрямів бюджетної політики щодо:
— питомої ваги обсягу міжбюджетних трансфертів у видатках Державного бюджету України і коефіцієнта вирівнювання для місцевих бюджетів;
— взаємовідносин Державного бюджету України з місцевими бюджетами в наступному бюджетному періоді;
— змін до законодавства, прийняття яких є необхідним для реалізації бюджетної політики держави;
— переліку захищених статей видатків бюджету.


Дата добавления: 2018-05-01; просмотров: 179; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!