Види та обсяг медичної допомоги. Заходи першої медичної та долікарської (фельдшерської) допомоги.



ЛЕКЦІЯ № 2(сестринська справа). Тема: Основи організації лікувально-евакуаційного забезпечення військ. Особливості лікувально-евакуаційного забезпечення військ у зоні проведення АТО. План. 1. Головні етапи розвитку системи лікувально-евакуаційного забезпечення. Сутність і принципи сучасної системи лікувально-евакуаційного забезпечення. 2. Поняття про етап медичної евакуації, принципова схема його розгортання. 3. Види та обсяг медичної допомоги. Заходи першої медичної та долікарської (фельдшерської) допомоги. 4. Медичне сортування . Організація та принципи медичного сортування поранених і хворих. 5. Медична евакуація, мета та порядок її проведення. 6. Особливості лікувально-евакуаційного забезпечення військ у зоні проведення АТО.   1.

Головні етапи розвитку системи лікувально-евакуаційного забезпечення. Сутність і принципи сучасної системи лікувально-евакуаційного забезпечення.

Лікувально-евакуаційне забезпечення – це розділ медичного забезпечення Збройних сил України у воєнний час і в умовах надзвичайних ситуацій мирного часу, що являє собою систему взаємопов’язаних заходів з надання медичної допомоги пораненим і хворим, їх евакуації, подальшого лікування і реабілітації.

Основна його мета – збереження життя і якнайшвидше відновлення боєздатності і працездатності у якнайбільшої кількості військовослужбовців.

Сутність сучасної системи лікувально-евакуаційного забезпечення, її принципи.

Сутністьсучасної системи лікувально-евакуаційного забезпечення полягає у своєчасному, послідовному і поетапному проведенні пораненим і хворим необхідних лікувальних заходів на полі бою (в осередках масових санітарних втрат) і на етапах медичної евакуації, у поєднанні з їх евакуацією до лікувальних частин і закладів, що забезпечують надання вичерпної медичної допомоги, повноцінне лікування і реабілітацію.

Основу сучасної системи лікувально-евакуаційного забезпечення Збройних сил України становить система етапного лікування поранених і хворих з їх евакуацією за призначенням і реабілітацією.

Головні принципи системи:

- Своєчасність, поетапність і послідовність у наданні медичної допомоги, лікуванні і реабілітації;

- Надання медичної допомоги пораненим і хворим і початок інтенсивної терапії якомога раніше після поранення;

- Ешелонування медичної допомоги між медичними підрозділами і лікувальними закладами;

- Поєднання заходів з надання медичної допомоги пораненим і хворим з їх евакуацією;

- Проведення інтенсивної терапії тяжкопораненим і тяжкохворим під час евакуації;

- Евакуація пораненого чи хворого за призначенням до того лікувального закладу, де йому буде надана повна медична допомога з подальшим лікуванням до одужання;

- Спеціалізація медичної допомоги, лікування і реабілітація поранених і хворих;

Своєчасність медичної допомоги досягається організацією безперервного вивозу (виносу) поранених і хворих з поля бою (осередків масового ураження), швидким доправленням їх на етапи медичної евакуації і правильною роботою останніх. А також наближенням етапів медичної евакуації (ЕМЕ) до військ і своєчасне їх висування до районів і рубежів масових санітарних втрат.

Потрібне чітке ведення медичної документації. (картки пораненого, сортувальні картки…).

Послідовність у лікуванні поранених і хворих полягає у збільшенні обсягу медичної допомоги і ускладненні технології її надання на подальших етапах медичної евакуації.

 

2.

Поняття про етап медичної евакуації, принципова схема його розгортання.

Етап медичної евакуації – це сили і засоби медичної служби (медичні пункти, медичні роти і лікувальні заклади), що розгорнуті на шляхах медичної евакуації для прийому для прийому, сортування поранених і хворих, надання їм медичної допомоги, лікування і підготовки до подальшої евакуації тих з них, хто цього потребує.

Головні етапи медичної евакуації в медсл ВСУ:

- Медичний пункт окремої частини (перша лікарська допомога);

- Медична рота бригади (перша лікарська і невідкладні заходи кваліфікованої медичної допомоги);

- Військовий польовий пересувний госпіталь (ВППГ) медичної бригади армійського корпусу (кваліфікована медична допомога);

- Лікувальні заклади пересувної госпітальної бази (ПГБ) (кваліфікована і спеціалізована медична допомога);

- Лікувальні заклади територіальної госпітальної бази (ТерГБ) МОЗ України (кваліфікована і спеціалізована медична допомога);

До етапів медичної евакуації може бути віднесений медичний пункт батальйону (МПБ), якщо він розгортається і працює на місці (наприклад в обороні).

Етапи мають типові функціональні підрозділи (згідно з функціональним завданням етапу), наприклад:

- Сортувально- евакуаційні відділення (прийом, сортування поранених і хворих)

- приймально-сортувальні відділення (лікувальні заклади госпітальних баз);

- госпітальне відділення;

- протишокові палати;

- відділення анестезіології і реанімації (інтенсивної терапії);

- лікувальні відділення спеціалізованих госпіталів;

- стоматологічні кабінети;

- клінічні лабораторії; рентгенкабінети;

- палати функціональної діагностики;

- інфекційні ізолятори;

- підрозділи забезпечення и т.і…

 

Вимоги до місць розгортання етапів медичної евакуації:

- бути достатніми за площею;

- розташуватися неподалік головних шляхів підвозу і евакуації, мати зручні під’їзні дороги, придатні для руху транспорту;

- знаходитися на достатній відстані від об’єктів, що можуть привертати увагу противника (вогневі позиції артилерії, КП, резерви військ …);

- дозволяти використовувати захисні властивості місцевості;

- мати свої джерела водопостачання;

- мати благополучний санітарно-епідемічний стан.

 

3.

Види та обсяг медичної допомоги. Заходи першої медичної та долікарської (фельдшерської) допомоги.

Вид медичної допомоги – це певний перелік (комплекс) лікувально-профілактичних заходів, що проводяться при пораненнях і захворюваннях особовим складом військ і медичною службою на полі бою, в осередках масових санітарних втрат і на етапах медичної евакуації.

Види медичної допомоги:

- Першої медичної;

- Долікарської (фельдшерської);

- Першої лікарської;

- Кваліфікованої;

- Спеціалізованої.

Перша меддопомога надається безпосередньо на місці поранення або в найближчому укритті військовослужбовцями у порядку само - и взаємодопомоги, стрільцями-санітарами, санітарами, водіями-санітарами, санінструкторами підрозділів, а також особовим складом підрозділів, що виділяються для рятувальних робіт в осередках масових уражень.

Долікарська (фельдшерська) допомога - надається фельдшерами батальйонів у МПБ, при масових санітарних втратах і в медичному пункті частини, у медичній роті бригади.

Перша лікарська допомога – надається лікарями загальної практики в медичних пунктах частин і медичних ротах бригад, у МПБ (якщо очолює лікар), ВППГ (при масових сан. втратах).

Кваліфікована медична допомога – надається лікарями-хірургами і терапевтами у ВППГ (невідкладні заходи - у медичних ротах бригад) і деяких лікувальних закладах госпітальних баз.

Спеціалізована меддопомога і лікування – надається лікарями-спеціалістами у лікувальних закладах пересувних госпітальних баз оперативного командування (ПГБ) і територіальних госпітальних баз МОЗ України.

Обсяг медичної допомоги – це сукупність лікувально-профілактичних заходів, що проводяться пораненим і хворим на даному етапі медичної евакуації.

Перша медична допомога – спрямована на усунення причин, що загрожують життю пораненого (хворого) у даний момент і попередження розвитку тяжких ускладнень.

Вона включає:

- Витягування постраждалих із бойових машин, важкодоступних місць, осередків пожеж і з-під завалів тощо;

- Гасіння палаючого одягу і запалювальних суміші, що потрапили на тіло;

- Надягання протигаза при перебуванні на зараженій місцевості;

- Тимчасову зупинку зовнішньої кровотечі;

- Уведення антидотів ураженим отруйними речовинами;

- Усунення асфіксії через звільнення верхніх дихальних шляхів від слизу, крові і можливих сторонніх предметів, фіксацію язика при його западанні, уведення повітряходу;

- Уведення знеболювальних засобів за допомогою шприця-тюбика;

- Накладання асептичної пов’язки на рану або опікову поверхню, а при відкритому пневмотораксі – оклюзійної пов’язкиз використанням гумової обкладинки індивідуального перев’язувального пакета;

- Іммобілізацію пошкоджених кінцівок із використанням табельних і підручних засобів;

- Часткове санітарне оброблення відкритих ділянок шкіри і дегазацію прилеглого до неї одягу за допомогою індивідуального протихімічного пакета;

- Застосування антибіотиків, проти блювотних та інших лікарських засобів.

При наданні першої медичної допомоги, у першу чергу, використовуються індивідуальні засоби медичного захисту постраждалого і тільки після цього – інд. засоби того, хто надає допомогу, а також засоби із сумки медичної військової чи сумки санітара.

Долікарська (фельдшерська) допомога надається з метою боротьби із загрозливими для життя наслідками поранення (захворювання), запобігання тяжким ускладненням.

Як доповнення до першої меддопомоги вона включає:

- Усунення асфіксії (уведення повітряводу, штучна вентиляція легень за допомогою портативних апаратів, інгаляція кисню, та інше);

- Контроль за правильністю і доцільністю накладення джгута, накладання джгута при кровотечі, що продовжується;

- Накладання і виправлення неправильно накладених пов’язок;

- Повторне введення знеболювальних засобів, антидотів за показаннями, застосування антибіотиків;

-  Покращення транспортної іммобілізації за допомогою табельних і підручних засобів;

- Уведення серцево-судинних та інших лікувальних засобів за показаннями;

- Повторне часткове санітарне оброблення відкритих ділянок шкіри та дегазація одягу, який прилягає до неї;

- Зігрівання поранених і хворих, напування гарячим чаєм (за винятком поранених у живіт).

Долікарську (фельдшерську) медичну допомогу надає фельдшер (санітарний інструктор).

На медичному пункті батальйону для надання меддопомоги використовується табельне медичне майно.

Як доповнення до першої медичної допомоги і долікарська допомога, окрім вищевказаного передбачає:

- Введення повітряводу, прошивання і фіксація язика лігатурою;

- Штучну вентиляцію легень ручним апаратом, інгаляції кисню;

- Іммобілізація ураженої ділянки табельними шинами.

4.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 660; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!