Мусульманська правова система



Походження мусульманської правової системи. Мусульманське право виникло як частина шаріату (система розпоряджень віруючим в Аллаха), що представляє собою найважливіший компонент ісламської релігії. Історія мусульманського права починається з пророка Мухаммеда (Мухаммада), що жив у 570 (по деяких джерелах 571 р.) — 632 р. Першим за значенням джерелом мусульманського права визнається Коран - священна книга мусульман. Зовні це книга віршів, що містить 114 сур (глав), більше 4 тис. коротких віршованих фрагментів, не зв'язаних загальним конструктивним задумом, єдиним початком. Самі тексти датуються періодом з 610 по 631 р. і являють собою промови і проповіді Мухаммеда, вимовлені ним з різних приводів і обставин і зібрані згодом в один добуток. Лише незначна їхня частина торкається питань правових взаємин мусульман, а також інших віруючих, більшість же віршів присвячено питанням релігії й ісламській моралі.

Друге джерело мусульманського права — сунна, що представляє собою збірник хадисів, тобто переказів про життя Мухаммеда, його поведінку, вчинки, напрям думок і дій. Як і Коран, сунна містить мало норм власне юридичних, у ній домінують морально-релігійні положення.

Третім джерелом мусульманського права є іджма - загальне рішення авторитетних ісламських правознавців. Мухаммед вважав, що мусульманська громада не може помилятися. Фактично від імені громади виступають найбільш знаючі юристи, теологи, що і виносять одноголосне рішення.

Четверте джерело мусульманського права — кийяс — являє собою звичайне рішення за аналогією.

 

 

Соціалістична правова система.

Походження соціалістичної правової системи. Соціалістична правова система виникла в Росії в 1917р.

У кримінальному й адміністративному праві пріоритетно захищалася державна власність, діяли заборони на заняття приватною підприємницькою діяльністю, валютними операціями, комерційним посередництвом і т.д., передбачалися серйозні санкції за антирадянську агітацію і пропаганду, поширення відомостей, що ганьблять соціалістичний лад, переслідувалися дії, що суперечать комуністичній моралі.

Спрощувалися процедурні форми, обмежувалися права обвинувачуваних і підсудних на захист.

У той же час соціалістичній правовій системі притаманні визначені досягнення. До їх числа можна віднести: впровадження у світову юридичну практику інститутів планово-правового регулювання економічних відносин, забезпечення гарантованого права на працю, безкоштовної освіти й ін.

 

Система звичайного права.

Під системою звичайного (традиційного) права розуміється існуюча в країнах екваторіальної, південної Африки й у Мадагаскару форма регламентації суспільних відносин, заснована на державному визнанні сформованих природним шляхом соціальних норм, що ввійшли в звичку населення (звичаїв). Звичай є найбільш древнім джерелом права, відомим усім правовим системам, однак якщо в країнах романо-германського і англосаксонського права він виконує лише другорядну роль, то в Африці він був і продовжує залишатися важливим регулятором суспільних відносин, особливо за межами міст.

Численні народності Африки мають свої звичаї, покликані забезпечити єдність, згуртованість соціальної групи (триби, роду, села), повагу до пам'яті предків, зв'язок з навколишньою природою, духами, іншими надприродними силами.

Тема № 25

Проблеми юриспруденції.

- загальна ТДП все більше поділяється на теорію держави та теорію права.

- інтеграція, гармонізація законодавств, правових систем різних країн у сферах ринкових відносин та прав людини, формування нової моделі економіки у азіатських країнах може викликати й формування нових принципів правового регулювання в сфері прав людини (на відміну від європейських);

- підвищення ролі міжнародного права, взаємопроникнення міжнародного та внутрішнього права.

- для України - Рада Європи, Європйський Союз - домінування цих стандартів над внутрішнім правом України, зокрема з прав людини.

- проблему вибору розвитку України - європейська, євразійська (Росія), азіатська, з урахуванням євроафриканських перспектив.

 

 

Викладач циклу                                                  Д.М. Шевченко

 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 211; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!