Вольт-амперні характеристики біполярного транзистора
Вхідною статичною вольт-амперною характеристикою транзистора є залежність вхідного струму від вхідної напруги, прикладеної до електродів вхідного кола при відсутності джерела вхідної змінної напруги Uвх, яку треба підсилити.
Вихідною статичною вольт-амперною характеристикою транзистора є залежність вихідного струму від вихідної напруги, прикладеної до електродів вихідного кола.
а) статичні вольт - амперні характеристики транзистора p-n-p – типу, ввімкненого за схемою із спільним емітером
На рис. 64,а наведені вхідні статичні вольт-амперні характеристики
. Напівпровідниковий транзистор не можна механічно уявляти як два діоди, тому що процеси в одному p-n – переході впливають на процеси в іншому p-n – переході. Отже вигляд вхідної характеристики залежить також від напруги між емітером та колектором UKE . В довідковій літературі реєструються дві криві цієї характеристики: для UKE = 0 та UKE = 5В.
Вихідні статичні характеристики наведені на рис. 64,б і відображають залежність струму колектора від напруги на колекторі при постійному струмі бази: . Вихідна характеристика нагадує вольт-амперну характеристику діода, що увімкнений зворотно (особливо при ІБ=0). На струм колектора значною мірою впливає струм бази. В робочій частині характеристик струм колектора незначно залежить від напруги між колектором та базою.
Режими роботи біполярного транзистора
|
|
В залежності від напруги між виводами транзистора від працює в наступних режимах:
а) режим відсічки (область (1) на рис.64,б) - обидва переходи (емітерний і колекторний) ввімкнені в зворотному напрямку, тобто транзистор закритий;
б) режим насичення (область (2) на рис.64,б) – обидва переходи ввімкнені в прямому напрямку, транзистор відкритий (опір транзистора R→0), через нього протікають великі струми, падіння напруги на ньому незначне;
в) активний режим (область (3) на рис.64,б) – емітерний перехід ввімкнений в прямому напрямку, а колекторний – у зворотному. При такому режимі струм колектора прямо пропорційний струму бази: ІК = β ІБ.
Тиристор
Тиристором називають напівпровідниковий прилад з трьома або більше p-n-переходами, який може знаходитися в одному з двох стійких станів: в закритому стані з низькою провідністю, або у відкритому стані з високою провідністю.
Тиристори можна вважати аналогами електричних контактів, які можуть бути замкненими, або розімкненими. Тиристор в колі змінного струму відкривається , пропускаючи струм у навантаження лише тоді, коли миттєве значення напруги на аноді досягає певного рівня або коли подається напруга на спеціальний керуючий електрод.
|
|
За кількістю зовнішніх електродів тиристори поділяються на двоелектродні (диністори або діодні) – некеровані та триелектродні (тріодні) – керовані. Некеровані тиристори мають тільки два електроди – анод, катод; керовані тиристори мають три електроди - анод, катод, керуючий електрод.
Розглянемо їх структуру та принцип дії. Тиристори мають чотиришарову структуру напівпровідників p1,n1,p2, n2 з трьома p-n-переходами: П1, П2, П3 (рис.65,а ). До крайніх шарів p1, n2 під’єднуються металеві виводи (анод і катод), а третій вивід з металевим контактом КЕ є керуючим електродом.
Крайні області називають емітерами, середні тонкі внутрішні шари – базами. Переходи між базами і емітерами дістали назву емітерних, середній перехід називається колекторним. Катодом називають електрод, який має контакт з емітером з n-провідністю, анодом – електрод, з’єднаний з емітером з провідністю р-типу.
До анода та катода під’єднують джерело зовнішньої напруги UПР.
При включенні тиристора в схему, так як показано на рис.65,а, прикладена зовнішня напруга вказаної полярності по відношенню до емітерних переходів (П1, П3) є прямою, а по відношенню до колекторного переходу – зворотною. Прямі напруги на емітерних переходах невеликі, і тому зовнішня напруга буде майже повністю прикладеною до зворотно ввімкненого колекторному переходу П2.
|
|
Розглянемо випадок роботи тиристора, коли напруга керуючого електрода відсутня ( струм ІК = 0), тобто розглянемо випадок диністора. Так як всі переходи ввімкнені послідовно, то через них повинен протікати один і той же струм. Так як П2 закритий, то струм через диністор не проходить, якщо не враховувати малого зворотного струму через закритий перехід.
При збільшенні прикладеної напруги струм диністора деякий час буде залишатися сталим, як струм будь-якого закритого переходу. Цьому відповідає ділянка ОА вольт-амперної характеристики диністора (рис.65,б).
Подальше підвищенні напруги зовнішнього джерела збільшує зворотну напругу в переході П2 і викликає ударну іонізацію. В цій області за рахунок сильного електричного поля виникають додаткові носії заряду – дірки і електрони. Виникає пробій переходу. Струм через П2 збільшується, одночасно збільшується струм через П1 і П3. Дірки з аноду спрямовуються в базу n1, частково рекомбінують, а частково потрапляють до бази р2. Електрони з катодної області таким же чином опиняються в базі n1. Вони компенсують об’ємні заряди іонів на границях переходу П2. Перехід П2 відкривається. Цьому відповідає точка В характеристики. Напруга, при якій відкривається перехід, називається напругою вмикання Uвмк. Після цього диністор працює на ділянці СД характеристики, яка подібна до вольт-амперної характеристики діода. Струм в колі диністора визначається в основному опором резистора Rн.
|
|
Відкритий стан переходу П2 пов’язаний з накопиченням дірок та електронів в базах. Якщо струм через диністор стане меншим за Іу, то кількість носіїв із аноду та катоду стане недостатнім для компенсації об’ємних зарядів і перехід П2 знов закриється. Струм Іу називають струмом утримування. Диністор залишається у відкритому стані до тих пір, поки струм через нього перевищує струм утримання. Робочою ділянкою вольт-амперної характеристики є ділянка СD.
Після зміни полярності зовнішньої напруги П1 і П3 зміщуються у зворотному напрямі, а перехід П2 залишається прямим; вольт-амперна характеристика така сама, як у звичайного діода при зворотному вмиканні (ділянка ОЕ).
При виборі тиристорів використовують граничні параметри: гранично припустимий анодній струм у відкритому стані тиристора, гранично припустима зворотна напруга, гранична припустима пряма напруга в закритому стані тиристора, струм утримання.
Можна керувати напругою вмикання тиристора, не змінюючи анодної напруги. Для цього в колі однієї з баз (звичайно р2), що прилягає до переходу П2 (рис. 65,а) , вводять від зовнішнього джерела ЕК додаткову кількість носіїв заряду за рахунок струму керування ІК (випадок ІК ≠ 0). Тоді маємо тріодний тиристор. Регулюючи значення ІК , змінюють рівень напруги вмикання Uвмк, за якого виникає лавиноподібне розмножування носіїв заряду.
Отже, на відміну від транзистора, тиристор – це напівкерований ключ, який вмикається за допомогою коротких імпульсів струму, які подаються на керуючий електрод. Тиристор має принциповий недолік – неповну керованість. Для його вмикання необхідно зменшити анодний струм до нуля, що ускладнює схему.
Застосовуються також симістори – симетричні тиристори. Вольт-амперна характеристика семістора наведена на рис.66. Вони застосовуються у колах змінного струму.
На рис.67 наведені стандартні позначення тиристорів.
Малопотужні тиристори використовують в релейних схемах і малопотужних комутуючих пристроях. Потужні тиристори використовують для утворення керованих випрямлячів, інверторів і різних перетворювачів.
Уніполярні транзистори
Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 498; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!