Фотоелементи, що використовують зовнішній фотоефект
Зовнішній фотоефект полягає у вириванні електронів з поверхні речовини під дією електромагнітного випромінювання.
Фотоелементи, що використовують зовнішній фотоефект, бувають двох типів: вакуумні та газонаповнені.
а ) Вакуумний фотоелемент (рис. 49,а) - використовує явище зовнішнього фотоефекту, складається зі скляної вакуумної колби, в яку запаяні два електроди – фотокатод та анод.
Параметри:
1. Коефіцієнт динамічної чутливості визначає зміну анодного струму при зміні падаючого на фотокатод (ФК) світлового потоку на 1лм при незмінному спектрі цього випромінювання: ,
де І2, І1 – значення фотоструму фотоелемента, виміряних при однаковій напрузі і світлових потоках F2 і F1 .
2. Інтегральна чутливість характеризує здатність фотоелементу реагувати на весь світловий потік (або на весь спектр падаючого випромінювання).
3. Спектральна чутливість характеризує здатність фотоелемента реагувати на світлові коливання певної частоти.
Характеристики:
1. Вольт-амперна характеристика (рис. 49,б) – залежність струму фотоелемента від значення анодної напруги, прикладеної до фотоелемента, при сталому світловому потоці.
2. Світлова характеристика (рис.49,в) – показує залежність струму фотоелемента від величини світлового потоку при сталій анодній напрузі.
б) Газонаповнений фотоелемент (рис.50,а) – будова така ж сама, як і у газонаповненого, але балон заповнений інертним газом. Внаслідок цього його вольт-амперна характеристика (рис. 50,б) відрізняється від вольт-амперної характеристики вакуумного фотоелемента - на ній явно відсутня область насичення, і світлова характеристика є нелінійною (рис. 50,в). Відсутність ділянки насичення на вольт-амперній характеристиці пояснюється процесом іонізації газу.
|
|
2)Фотоелементи, що використовують внутрішній фотоефект
Внутрішній фотоефект – явище збільшення електропровідності напівпровідника під дією електромагнітного випромінювання.
Фоторезистори
Фоторезистори(рис.51,а) виготовляються з напівпровідникового матеріалу. Фоторезистор вмикається в коло послідовно з джерелом напруги і опором навантаження. Якщо резистор знаходиться у темноті, то через нього тече темновий струм: ІТ = , де Е – ЕРС джерела живлення, RТ - величина електричного опору фоторезистора в темноті, яка називається темновим опором, RН – опір навантаження.
При опромінюванні фоторезистора енергія фотона витрачається на переведення електронів в зону провідності. Кількість вільних електронно-діркових пар зростає, опір фоторезистора падає і через нього тече світловий струм:
|
|
ІС = .
Різниця між світловим та темновим струмом дає значення струму Іф, який одержав назву первинного фотоструму провідності:
Іф = ІС – ІТ.
Основні характеристики фоторезистора:
а) Вольт-амперна (рис.51,б) –залежність фотоструму ( при сталому світловому потоці) від прикладеної напруги. Для фоторезисторів ця залежність практично лінійна.
б) Світлова (люкс- амперна) – залежність фотоструму від світлового потоку сталого спектрального складу, який падає на фоторезистор (рис.51,в).
В порівнянні з електровакуумними фотоелементами фоторезистори мають більшу чутливість, малі габаритні розміри, характеризуються відносно невеликою зміною параметрів з часом. Властивість фоторезистора – різка зміна опору при переході від стану затемнення до освітлення, при відносно малих змінах світлового потоку, використовується для управління електромагнітним реле.
Фотодіоди
Фотодіодом називають напівпровідниковий фотоелектричний прилад з внутрішнім фотоефектом, який має один електронно-дірковий перехід і два виводи (рис.52,а). Робота фотодіода базується на виникненні ЕРС при його освітленні (рис.52,б). При відсутності освітлення основні носії зарядів не проходять через діод завдяки потенціальному бар’єру, який існує на контакті двох напівпровідників .
|
|
Під дією освітлення зв’язки електронів з атомами розриваються, утворюються пари електрон-дірка. Електрони накопичуються в n-області, а дірки – в р-області. Це явище й являє собою утворення фотоелектрорушійної сили на затискачах фотодіода.
Фотодіоди можуть працювати в одному з двох режимів: 1) без зовнішнього джерела електричної енергії (генераторний режим, рис.52,в); 2) з зовнішнім джерелом живлення (фотоперетворювальний режим, рис.52,г).
Фотодіоди в генераторному режимі використовуються як джерела живлення, перетворюючи світлове випромінювання в електричну енергію. Величина фотоелектрорушійної сили залежить від типу напівпровідника і світлового потоку.
У фотоперетворюючому режимі до фотодіода підключається зовнішнє джерело живлення у зворотному напрямі (мінус подається на р-область). Тому при відсутності освітлення в колі діода немає струму.
Основними характеристиками фотодіодає:
|
|
1) вольт-амперна характеристика (залежність струму фотодіода від напруги на ньому при сталому значенні світлового потоку: Іф =f(U)
при F= const);
2) світлова характеристика (залежність струму фотодіода від величини світлового потоку при сталій напрузі на фотодіоді : Іф =f(F) при UД =const).
Література:
1. Паначевний Б.І., Свергун Ю.Ф. Загальна електротехніка: Підручник.-3-є вид. – К.: Каравела, 2009 – 296с.
2. Малинівський С.М. Загальна електротехніка.- Л.:»Бескид Біт», 2003
3. Касаткин А.С., Немцов М.В. Электротехника. – М.:Энергоатомиздат, 1983
4. Под ред. Герасимова В.Г. Основы промышленной электроники.-М.:Высш. шк., 1986.
5. Жеребцов Н.П. Основы электроники. . М.: 1990.
6. Гусев В.Г. Электроника. Учеб. пособ. - М.: Высш. шк. 1991. - 622с.
Контрольні питання
1. Пояснити конструкцію електровакуумного діода, тріода. Пояснити принцип їх дії. Яку роль грає сітка в тріоді?
2. Для чого використовується газонаповнені елементи? Який вид розряду існує в газонаповненому елементі? Які причини виникнення темнового струму?
3. Назвати області використання фотоелементів.
4. Пояснити будову вакуумного та газонаповненого фотоелементів. Яке явище лежить в основі їх роботи?
5. Накреслити вольт-амперні характеристики для вакуумного і газонаповненого фотоелементів і пояснити їх.
6. Що таке спектральна та інтегральна чутливості фотоелементу?
7. Записати формулу, за якою визначається інтегральна чутливість фотоелементів.
8. Пояснити світлові характеристики вакуумного і газонаповненого фотоелементів.
9. На якому явищі основана дія фоторезистора? Накреслити його вольт-амперну та світлову характеристики, пояснити їх.
10. Фотодіод, його будова Пояснити процес виникнення фото-ЕРС у фотодіоді.
11. Накреслити дві схеми застосування фотодіоду у генераторному та фотоперетворювальному режимах. Пояснити їх роботу.
Питання та завдання для самостійної роботи:
Лекція № 7
Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 251; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!