УКРАЇНСЬКЕ НАЦІОНАЛЬНЕ ВІДРОДЖЕННЯ 1920-Х РР.



Українізаціяпоширилася на всісферижиття. Збільшиласькількістьукраїнців у партійних і дер-жавних органах до 54%, українськоюмовоюпроводилосянавчання в 80% шкіл, 50% технікумів, 25% ВНЗ. Відроджуваласяукраїномовнапреса: українськоюмовоювидавалося 90% газет, 50% книг, вело-сярадіомовлення.

Активну роль в українськомунаціональномувідродженнівідігравалаУкраїнськаавтокефальнаправославнацерква (УАПЦ) на чолі з митрополитом В. Липківським, створена у 1921 р., у якійбого-служіннявідправлялосяукраїнськоюмовою. Українізація дала могутнійпоштовхрозвитку науки, літератури та мистецтва.

Українськенаціональневідродження в літературі та театрі. Утворення ВУАН

Галузькультури Основнідосягненнякультури
Освіта Розбудовуваласядержавна система освіти (дитячі садки, дитячібудинки, семи-річнітрудовішколи, профшколи, технікуми, інститути). Збільшиласякількістьнавчальнихзакладів. Проводилисякампанії з ліквідаціїнеписьменності дорос- лих.
Наука ЦентромрозвиткунаукисталаВсеукраїнськаакадеміянаук(ВУАН),депрацю- валиісторикМ.Грушевський,мовознавецьА.Кримський,біологВ.Липський, математикД. Граве, хімік Л.Писаржевський
Література Розвивалисялітературні напрямки: революційно-романтичний(П. Тичина, В.Сосюра,М.Бажан),неокласичний(М.Зеров,М.Рильський,М.Драй-Хмара), памфлетний(М.Хвильовий),футуристичний(М.Семенко,Г.Шкурупій),гу-мористичний(О.Вишня). Виниклилітературніорганізації«Плуг» (спілкаселянськихписьменників), «Гарт»(спілкапролетарськихписьменників),ВАПЛІТЕ(Вільнаакадеміяпро-летарськоїлітератури). РозгорнуласязапочаткованаМ.Хвильовимлітературнадискусія,якийвиступав занеобхідністьвикористаннядосягненьєвропейськоїкультурийвизначавзгуб-ністьоднобічноїорієнтаціїнаросійськукультуру(гасла«ГетьвідМоскви!», «ДайошЄвропу!»)
Образотворчемистецтво В образотворчомумистецтвірозвивалисянапрямки: соціалістичнийреалізм(АсоціаціяхудожниківЧервоноїУкраїни, І. Їжакевич, Ф. Кричевський, М. Са- мокиш) і авангардизм(АсоціаціяреволюційногомистецтваУкраїни, М. Бой- чук, О. Богомазов, К. Гвоздик)
Театральне й музичнемистецтво Театральнемистецтвобулопов’язане з іменамирежисерів-реформаторівЛ. Курбаса(театр «Березіль») і Г. Юри(Державнийдраматичний театр ім. І. Франка), акторів П. Саксаганського, М. Крушельницького, Н.Ужвій. У музичномумистецтвівирізнялисякомпозиториГ. Верьовка, Л. Ревуцький, К.Богуславський,виступалихоровакапела«ДУМКА»,народніхори,ансамблі
Кіномистецтво Помітнихуспіхівдосяглокіномистецтво, у становленніякоговажливу роль ві- дігравО. Довженко (фільми «Звенигора», «Арсенал»)

Українізаціясприялазбереженню й розвиткуукраїнськоїмови і культури. Однакнаприкін-ці1920-х — на початку 1930-х рр. радянськавлада почала встановлювати контроль над культурою і згортатиукраїнізацію. Більшістьпровіднихдіячівукраїнізаціїбулозвинувачено в націоналізмі йрепресовано.

БОРОТЬБА З НАЦІОНАЛ-КОМУНІЗМОМ

ВходженняУкраїни до складу СРСР поставило долю українського народу в залежністьвідполіти-кицентру,якийуособлювавсяЦКВКП(б)іурядом СРСР. Уже в1920-хрр.деякіпредставникиКП(б)У, зокремаО. Шумський і М. Волобуєв, висловилиневдоволеннянерівноправним становищем УСРР у складі СРСР і політикоюВКП(б) щодоУкраїни.

Нарком освіти УСРР О. Шумськийвідкритовиступив з критикоюпоширеної практики призначен-ня на вищідержавні та партійні посади неукраїнців, якібулибайдужими до національнихцінностейукраїнського народу.

Вчений-економістМ. Волобуєввиступив з критикоюполітикикерівництва СРСР в галузіеконо- міки. Вінопублікував у журналі «БільшовикУкраїни» статтю «До проблемиукраїнськоїекономіки», де здійсниваналізнегативнихявищ у народному господарствіУкраїни, яківиникливнаслідок коло-нізаторськоїполітикиРосії. М. Волобуєвстверджував, щоУкраїнамаєвласні шляхи розвитку, пропо- нувавпереглянутипланиіндустріалізації, відкинутитенденціюрозглядати «російськуекономіку як пануючу», забезпечитиУкраїні право реального контролю за діяльністюсоюзнихорганів.

ВиступиО. Шумського і М. Волобуєвабулипроявомнаціонально-комуністичнихпоглядів, при-хильникиякихпрагнулипримиритикомуністичніідеїіззавданняминаціональногорозвиткуУкраї- ни. О. Шумський і М. Волобуєвбулизвинувачені в «націонал-ухильництві», їхвиступибулизасудже-нікерівництвомВКП(б). Підтискомрозгорнутихпротиних політичнихкампаній вони булизмушенівизнати «помилковість» своїхпоглядів.

ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ

 

На урок,который будет 10 марта учить, повторять конспекты по Чехословакии, Болгарии, Югославии, Венгрии, Румынии.

Кроме этого обязательно и несколько раз прочитать параграфы 26, 27 учебника темы Япония и Китай (автор Полянский). Проработать вопросы в конце параграфа, быть готовыми рассказать содержание. Но контроля знаний по этим темам пока не будет. Самостоятельная по этим темам будет позже.

Пользуйтесь свободным временем которое есть в рамках карантина и работайте сейчас, не оставляйте все на последний момент, потом будет очень тяжело.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 215; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!