Педагогічне керівництво будівельно-конструктивними іграми.



Завдання формування будівельно-конструктивних умінь наводить діюча програма.

Молодший дошкільний вік – дітям цікавий сам процес гри. Вони не ставлять мети, не намагаються створити образ. Часто будують за принципом «що вийде». Характерні горизонтальні споруди. Намагаються використати весь буд. матеріал, тому його кількість і визначає характер і тривалість гри. Діти руйнують побудовані споруди і будують знову.

Керівництво – вихователь вчить дітей розпізнавати, називати та правильно використовувати основні деталі будівельного матеріалу, розміщувати їх вертикально та горизонтально на певній відстані або щільно одна від одної. Вчить дітей не заважати один одному, формує товариськість, почуття колективізму, вміння узгоджувати свої дії. Прищеплює звичку розбирати створену конструкцію та ставити будівельний матеріал на місце.

Непрямі прийоми керівництва: спостереження за працею будівельників, перегляд відповідних мультфільмів, читання худ. літератури, розгляд навколишніх будівель: іграшкові будиночки на ділянці, будівництво висотного будинку, парканчики,лавочки…

Використовується більше прямих прийомів:

- безпосередня участь вихователя у грі;

- пропозиція теми будівлі;

- зведення споруди вихователем з показом дітям прийомів конструювання і поясненням дій;

- допомога;

- нагадування, що будували на занятті

- вправляння

- підтримка конструктивних задумів,

- спонукання до сюжетних будівель !!варто обігрувати будівлі!!

Тематика: ліжко для зайчика, машинка для ведмедика.

 

Середній дошкільний вік – розширюється тематика, в будівлях з’являється сюжет, інтерес до результату гри.

У дітей вже достатньо сформовані навички будування невеликими підгрупами, вміння розподіляти між собою будівельний матеріал, узгоджувати ігрові дії, досягати спільного результату. Дітям дають різноманітний будівельний матеріал, який дозволяє будувати складніші споруди.

Вихователь виховує бажання будувати, планувати свою діяльність( з чого почати, який матеріал потрібен, чим закінчити), використовувати будівлі для сюжетно-рольових ігор, формує вміння будувати не лише за запропонованим зразком, але і за власним задумом.

Використовує як прямі, так і непрямі прийоми керівництва.

На прогулянці, екскурсіях звертає увагу дітей на побудови, мости, транспорт, загорожі. Звертає увагу дітей , що є будинки багатоповерхові, там багато поверхів, вікон, під’їздів; а є – одноповерхові. Пояснює, що у кожної будівлі є фундамент, разом з дітьми виділяють та називають окремі частини споруди.

Прямі прийоми:

§ пропозиція теми

§ бесіда

§ показ зразка споруди, зведеної вихователем, з наступним аналізом її складових частин;

§ вправляння у конструктивних вміннях

§ демонстрування окремих прийомів конструювання, якими діти мають оволодіти;

§ підбір необхідного матеріалу

§ допомога у зведенні споруди

§ підказка послідовності дій

§ педагогічна оцінка

§ при необхідності – доповнення та зміни.

Тематика: теплохід, багатоповерховий будинок, гараж для автомобілів на 2 в’їзди.

Старший дошкільний вік –побудови сюжетні. Ставлення до буд. матеріалу вибіркове. Діти ставлять перед собою мету, намагаються досягти результату.

Перевага надається непрямим прийомам керівництва: вихователь показує складні споруди, вчить визначати окремі їх частини, вказує на симетрію, контрасти; навчає «читати» фото споруд. Вчить планувати колективне будівництво, визначати учасників за попередньою домовленістю, застосовувати конструктивно-будівельні вміння не лише по зразку, але і по фото та малюнках.

Пряме керівництво у більшій мірі направлене на поєднання інтелектуальної та практичної діяльності. Вихователь бере незначну участь, щоб не нав’язувати нової теми, не змінювати задум.

§ розповідь

§ показ зразка, малюнків, фото споруд.

§ словесна допомога, порада.

§ нагадування послідовності дій

§ демонстрування окремих прийомів конструювання, якими діти мають оволодіти;

§ показ зразка незакінченої споруди, яку діти повинні самостійно добудувати;

§ повідомлення теми конструкції із зазначенням умов, яких діти повинні дотримуватися (конструювання за темою або заданими умовами);

§ зведення дітьми споруд за їхніми задумами.

§ аналіз та оцінка

Використання педагогом конкретного прийому залежить від складності будови, способу з'єднання деталей, здібностей дітей. Наприклад, на заняттях в усіх вікових групах використовують зразок конструкції: в одному випадку вихователь демонструє зразок і процес спорудження будівлі, в іншому — тільки зразок, а дошкільники самостійно мають з'ясувати послідовність операцій.

 

5. Вимоги до зберігання будівельного матеріалу:

Види будівельного матеріалу:

§ великий будівельний матеріал (куб, циліндр, паралелепіпед тощо), призначений для зведення споруд на підлозі;

§ настільний будівельний матеріал (ті самі форми, але менші за розміром);

§ напівфабрикати (набори дощечок, коліщаток тощо);

§ конструктори (ускладнений будівельний матеріал). Оскільки конструктори мають різну складність, при виборі їх необхідно враховувати рівень конструкторських умінь і навичок дошкільників.

§ різноманітний природний матеріал (пісок, глина, сніг, гілочки дерев),

§ відходи будівництва (уламки дощок, цегли, ящиків та ін.)

 

Великий будівельний матеріал зберігається у визначеному постійному місці. Складається акуратно, стійко. В молодшій групі складання буд. матеріалу здійснюється разом з вихователем та під його керівництвом. Старші дошкільники роблять це самостійно.

Матеріал середніх розмірів зберігається у відкритих полицях так, щоб діти вільно могли його взяти. Дрібний будівельний матеріал для дітей краще зберігати в неглибоких ящичках, щоб було видно всі деталі та легко доставати їх.

Вихователь знайомить дітей з умовами зберігання буд. матеріалу, вчить акуратно поводитись з ним, самостійно використовувати його в іграх.

Поступово привчає дотримуватись порядку, заохочує до правильного виконання його вимог, пояснює необхідність дотримання правил зберігання та поводження з буд. матеріалом.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 892; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!