Розробка бюджету реалізації інвестиційного проекту.



За даними бюджету розраховується строк окупності інвестицій як відношення необхідних капітальних вкладень до суми річної амортизації і прибутку за рік. Вже декілька десятиліть у багатьох країнах ефективне управління інвестиційним процесом здійснюється за допомогою інвестиційного проекту.

Інвестиційний проект - це комплексний план діяльності, пов'язаної з капітальним будівництвом, придбанням нових технологій, придбанням і модернізацією обладнання та ін.Інакше кажучи, інвестиційний проект - це запланований і здійснюваний комплекс заходів по вкладенню капіталу.

Ефективність реалізації інввестиційного проекту значній мірі визначається обумовленим планом цього фінансування.На практиці інвестиційного управління цей фінансовий план носит назву „бюджетна реалізація інвестиційного проекту” (або просто „бюджет”).

Бюджет являє собою фінансовий план короткострокового періоду (до 1 року), котрий відображає витрати та надходження коштів, які пов’язані з реалізацією інвестиційного проекту. 

Розробка бюджету реалізації інвестиційного проекту спрямована на вирішення двох основних задач:

1. Визначення об’єму та, структури витрат від реализації інвестицийногo проеку в разрізі окремих етапів календарного плану.

2. Забезпечення необхнідного для покриття цих витрат потоку інвестиційних ресурсів в межах загального об’єму засобів, призначених для фінансування, реалізації інвестиційного проекту.

Вихідними посиланнями для розробки бюджету реалізації інвестиційного проекту є :

а) календарний, план реалізації інвестиційного проекту;

б) смети витрат на виконання окремих видів робіт та придбання сировини, матеріалів, механізмів і обладнання, розроблених в розрізі окремих функціональних блоків календарного плану;

в) загальна стратегія фінансування інвестиційного проекту;

г) попередній графік інвестиційного потоку, створений на етапі розробки бізнес-плана проекту;

д) фінансовий стан інвестора в поточному періоді.

В процесі реалізації інвестиційного проекту, в залежності від стадії інвестиційного процесу, можуть розроблятися два види бюджетів:

1. Бюджет капітальних витрат і надходження коштів (для скорочення – капітальний бюджет). Цей бюджет розробляється на етапі виконання будівельно-монтажних робіт, пов’язаних з новим будівництвом, розширенням, реконструкцією та технічним переоснащенням об’єкта.

2. Бюджет поточних грошових витрат і прибутку (для скорочення поточний бюджет). Цей бюджет розробляється на етапі експлуатації об’єкта,що інвестують (після залучення його в експлуатацію). Аналогом цього бюджету на діючих підприємствах є фінансовий план грошових прибутків та витрат.

Побудова системи моніторингу реалізації інвестиційних програм.

1.Механізм проведення постійного нагляду та контролю за процесом освоєння інвестицій називається моніторингом інвестиційних проектів. Виділяють 3 види моніторингу: фінансовий, маркетинговий та технічний. Маркетинговий моніторинг проводиться з метою забезпечення своєчасних поставок на будову матеріально-технічних ресурсів і його здійснюють ті учасники, на яких покладені обов'язки у контрактах по матеріально-технічному забезпеченню будівель.

Фінансовий моніторинг проводиться інвестором, замовником, фірмою-девелопером за його дорученням, а також іншими учасниками проекту на першому етапі освоєння інвестицій (проектування та будівництво). За умов в Україні оціка виконання річної програми може проводитися по місцях відповідно до прийнятого порядку розрахунків за виконані будівельно-монтажні роботи. Під постійне спостереження підпадають поелементно вироблені витрати, оренда або закупівля земельної ділянки. Моніторинг здійснюється у розрізі використання джерел фінансування: власних, запозичених або залучених коштів.

Технічний моніторинг, крім інвестора та його представників, здійснюють звичайно генпроектувальник, інші проектувальники - в рамках авторського нагляду. Даний вид моніторингу проводився з метою забезпечення відповідальності об'ємно-планувальних та конструктивних рішень, технічних умов.

2.Завдання моніторингу полягає у своєчасному виявленні ознак зниження ефективності проекту (або відхилень від плану виконання робіт) і реалізації заходів для відновлення планового процесу (показників) реалізації проекту.

3.Моніторинг передбачає створення спеціальної інформативної системи збирання та обробки інформації і прийняття рішень:

- добір ключових сфер для відстеження виконання робіт за проектом (проектами) або його етапами;

- вибір необхідного інтервалу періодичності побудови узагальненої оцінки виконання робіт;

- побудова ієрархічної системи сигнальних показників, що характеризують найважливіші моменти функціонування кожної вибраної для спостереження сфери проекту;

- створення алгоритмів розрахунку узагальнених оцінок на основі даних про поточний рівень сигнальних показників;

- аналіз загальної ситуації наоснові комплексу отриманих агрегованих оцінок;

- прийняття рішення щодо коригування планів і роботи менеджерів для ліквідації відхилень від діючих планів.

Загальний моніторинг проекту здійснює інвестор (замовник) або від їхнього імені дирекція підприємства, яке будується.Такий моніторинг за угодою з інвестором можуть здійснювати фірма-девелопер або генеральний підрядчик відповідно до договору про консорціум.

Моніторинг портфеля

Моніторинг портфеля являє собою розроблений підприємством механізм здійснення постійного спостереження за найважливішими показниками реалізації інвестиційних проектів, включених до портфеля. Основні цілі системи моніторингу:

 • своєчасне виявлення відхилень від календарного плану та бюджету окремих інвестиційних проектів, що входять в портфель;

 • аналіз причин, що викликали відхилення;

 • розробка пропозицій щодо коригування окремих напрямів інвестиційної діяльності з метою підвищення її ефективності.

Моніторинг має виявляти прорахунки і проблеми завчасно. Побудова системи моніторингу включає в себе вибір і оцінку різних показників реалізації проектів. Показники можуть виражатися в натуральній формі (наприклад, кількість додаткових одиниць продукції, отриманих від установки нового обладнання) і в грошовій формі. Система інформативних і оціночних показників повинна давати можливість перевірити, планомірно чи витрачаються кошти і наскільки своєчасно виконуються ті чи інші роботи. Все це вимагає організації ефективної інформаційної системи, яка дозволить контролювати процес реалізації проектів і його ключові параметри.

Періодичність формування бази даних для моніторингу визначається виходячи з періодичності календарного плану та бюджету реалізації інвестиційних проектів. При цьому об'єктом моніторингу є оперативне зведення (декадна, двотижнева), місячний і квартальний звіти.

Відхилення від запланованих показників, виявлені в процесі моніторингу, сигналізують про необхідність додаткової перевірки та аналізу основних причин, що викликали це відхилення.

 

Для нормалізації ходу реалізації окремих інвестиційних проектів у портфелі можуть бути використані резерви в розрізі окремих функціональних блоків календарного плану, а також фінансовий резерв бюджету. Якщо нормалізувати перебіг реалізації інвестиційних проектів неможливо, завершальним етапом моніторингу може бути обгрунтування поточної коригування інвестиційного портфеля та пропозиції про «вихід» з окремих інвестиційних проектів


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 360; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!