Механізми міжособистісного сприймання. Ідентифікація. Рефлексія. Стереотипізація. Стереотипи в педагогічній діяльності.



Педагогічне спілкування та його специфіка. Стилі педагогічного спілкування. Позитивні (товариськість, контактність, ініціативність, діалогічність) та негативні (інфантилізм, егоцентризм) якості особистості, значущі у спілкуванні. Оволодіння навичками спілкування.

 

Обґрунтуйте основні шляхи виходу з конфліктних ситуацій та умови їх застосування у виховній роботі.

Конфлікт як біполярне явище (протистояння двох начал), що виявляє себе в активності двох сторін, спрямованої на подолання суперечності. Види конфліктів. Причини конфліктів. Конструктивний і неконструктивний міжособистісні конфлікти.

Конфлікт у педагогічній діяльності. Види педагогічних конфліктів. Конфлікти діяльності. Конфлікти поведінки. Конфлікти відносин. Особливості педагогічних конфліктів.

Конфліктна педагогічна ситуація. Інцидент. Конфліктна взаємодія Етапи керування конфліктом (прогнозування; попередження; припинення; врегулювання). Способи врегулювання конфліктів. Суперництво ( конфронтація) у конфлікті. Співробітництво, ухилення, підкорення як виходи з конфліктних ситуацій. Компроміс та його значення для вирішення конфлікту. Втручання іншої сторони.

Роль педагогічної рефлексії у вирішенні конфліктних ситуацій. Аналіз вчителем конфліктної педагогічної ситуації. Профілактика конфліктів. Пропаганда досвіду вирішення конфліктів педагогами. Озброєння педагогів знаннями про закономірності розвитку конфліктів, причини виникнення, способи подолання і попередження.

Розкрийте психологічні ознаки колективу як найвищого рівня розвитку групи та значення соціометрії для вивчення міжособистісних стосунків у ньому.

Колектив як найвищий рівень розвитку малої групи. Роль колективу у діяльності особистості. Колектив та формування особистості дитини. Феномени колективу. Соціально спрямована мета колективної діяльності.

Внутрішня структура колективу. Соціальний статус особистості у колективі. Феномен згуртованості навколо спільної мети. Соціальна роль та особливості її реалізації у колективі.

Формальне (офіційне) та неформальне(неофіційне) лідерство у колективі. Групові норми поведінки та роль педагога у їх формуванні. Прояви емпатії у колективі. Колективістське самовизначення. Ціннісно-орієнтаційна єдність членів колективу.

Соціометрія. Ситуація вибору членів групи за певним критерієм. Соціометрична матриця. Можливості виявлення неформального лідера, мікрогруп у колективі з допомогою соціометричної матриці. Соціограма як зображення структури міжособистісних відносин у колективі. Можливості використання соціограми у практичній діяльності педагога.

Колективізм. А.С.Макаренко про значення колективізму у структурі особистісних якостей учня.

 

Розкрийте сутність і функції уваги у структурі пізнавальної діяльності та способи її активізації у навчальному процесі.

Увагаяк зосередженість діяльності суб’єкта на певному реальному чи ідеальному об’єкті, що має для нього в даний момент часу постійне чи ситуативне значення. Зовнішні та внутрішні прояви уваги у школярів.

Роль уваги у пізнавальній діяльності людини. Функції уваги ( орієнтування, контролю).

Види уваги. Мимовільна увага та можливості її активізації. Використання властивостей об’єкта для активізації мимовільної уваги: новизни, контрасту, яскравості, емоційного забарвлення тощо. Довільна увага . Роль мотивації, мети діяльності та вольових зусиль особистості у реалізації довільної уваги. Післядовільна увага. Значення інтересу у процесі стимулювання післядовільної уваги учнів.

Властивості уваги. Концентрація, переключення, розподіл, стійкість, об’єм уваги. Розсіяність уваги. Причини та прояви розсіяності уваги.

Уважність. Можливості розвитку властивостей уваги у навчальному процесі.

 

Охарактеризуйте властивості сприймання та обґрунтуйте їх урахування при роботі учня з наочністю.

Сприймання як психічний процес цілісного відображенні предметів і явищ навколишнього світу при безпосередньому їх впливі на органи чуття. Функції сприймання. Фізіологічні механізми сприймання. Рефлекторна основа сприймання. Значення сприймання.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 349; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!