Зміст життя і діяльності виховного колективу



З положення про те, що виховний колектив є педагогічно доцільна організація життя дітей, випливає і те, як вона повинна бути організована, яким змістом насичена.

Ставлячи своїм завданням виховати в дитині певні знання, навички, переконання, звички, тобто певні риси особистості, педагог повинен організувати життя дітей, а, отже, і наситити її тим чи іншим змістом. Педагогіка, говорив А.С. Макаренко, не може ліпити дитини з нічого, "матеріалом буде радянська життя у всіх її багатогранних проявах".

За своїм змістом виховання підростаючих поколінь є оволодіння досвідом усіх попередніх поколінь. А досвід життя у всіх її областях узагальнюється, перш за все, в науці; наукове узагальнення - це найбільш об'єктивне, правильне узагальнення досвіду людства. Тому оволодіння основами науки становить значну і найважливішу частину змісту виховного процесу.

Але Макаренко вважав неможливим обмежитися у виховній роботі лише навчанням дітей основам науки. Життєвий досвід людства узагальнюється не тільки в науці, а й у всіх інших галузях людської культури: виробництві, техніці, мистецтві, побуті, принципах, нормах і звичках людських відносин, у всій поведінці людини, в його розумових і фізичних якостях, здібності та навики.[7, c. 68]

Вчення не є одностороннє вправу окремих сил і здібностей учня, воно вимагає людину цілком і повністю його виховує, пред'являючи до нього комплекс різноманітних вимог і викликаючи його різнобічну діяльність. "Людина не виховується частинами, він створюється синтетично", - говорив Макаренко, і в цьому синтезі вирішальну роль відіграє наукова освіта. Тому, стверджував А.С. Макаренко, "систематичне придбання грунтовних знань у школі та своєчасне її закінчення визначають шлях людини в житті, але це необхідно також для здорового і правильного формування характеру, тобто значною мірою цим визначається і доля людини".

Зовсім неправильними є спроби окремих педагогів представити вчення, що ігнорує навчальну роботу і дидактику. Виховна система, навпаки, немислима без цього головного ланки. Але у вирішенні завдань і труднощів навчальної роботи він йшов не шляхи традиційного - нудного натаскування дітей у порядку постійного примушування їх до навчання безпосереднім впливом педагога (і батьків), як це часто має місце в нашій школі, а включав навчальну роботу у всю систему засобів, гармонійно організованих, і робив її необхідною складовою частиною змісту життя і діяльності виховного колективу дітей. Тим самим повністю дозволялася і просто знімалася проблема дисципліни на уроках, проблема дитячого опору в навчанні: колектив вимагав від кожного з вихованців точного і неухильного виконання його навчальних обов'язків. [9, c.32]

Значне місце в житті і діяльності виховного колективу у А.С. Макаренко займав продуктивну працю дітей. Однак праця, як і інші елементи змісту виховання, аж ніяк не грає в системі виховного колективу самодостатньою ролі; "Праця як виховний засіб, - говорив А. С. Макаренко, - можливим лише як частина загальної системи" і "без йде поруч освіти, без йде поруч політичного і громадського виховання не приносить виховної користі ".

Практика А.С. Макаренко з організації дитячого продуктивної праці на сучасному виробництві показало, що діти шкільного віку разюче швидко і без жодного перенапруги опановують складними виробничими навичками, причому не тільки навичками праці на складних верстатах, а й організації виробництва. Головне, що досягалося системою громадської діяльності - максимальне наповнення всього життя дітей корисною справою. Найстрашніше за своїм педагогічним наслідків стан дітей - це "байдикування", пусте, Манилівське мріяння, відокремлене проведення часу, - і кожен момент життя вихованців комуни, кожен день і все життя в цілому були вкрай насичені різноманітним працею і настільки ж різноманітним і організованим відпочинком .

Фізична культура пронизувала все життя комунарів: вона була організована як здорова, трудове життя дитячого колективу, починаючи з чистоти приміщень, дотримання правил гігієни та технічної безпеки на виробництві і закінчуючи веденням спеціальної спортивної роботи. Основний принцип тут, як і у всьому, - педагогічна доцільність. Фізкультурно-спортивна робота в комуні була поставлена на "широку ногу" колектив мав багате спортивне обладнання, свій стадіон зі всіма необхідними снарядами і пристосуваннями, крім того, спортивний елемент свідомо вносився Макаренко в усі організовані колективні заходи та руху: стій комуни, численні походи і екскурсії і т.п. У зміст діяльності дитячого виховного колективу Макаренко включав і передовий культурний побут вихованців у самому широкому значенні цього слова. [8, c.55]

Організація побуту дітей у виховній роботі займає дуже важливе місце, тим більше що дуже часто саме ця область людських відносин зовсім не береться до уваги педагогами, Відсутність педагогічно доцільною організації побуту дітей привід до того, що значна частина повсякденних життєвих відносин дітей протікає стихійно.

Всією роботою з організації культури побуту вихованців А.С. Макаренко домагався повної ліквідації суперечностей між свідомістю і поведінкою дітей.

Адже, дійсно, усвідомлення правильності чи неправильності того чи іншого вчинку, тієї чи іншої звички - це не так вже складно, набагато складніше виховання звички діяти завжди правильно, і тоді, підтримував Макаренко, коли вчинок відбувається "по секрету"; коли немає свідків, які могли б оцінити вчинок, що якраз і характеризує найбільше внутрішню культуру людини. "Між свідомістю, як треба вчинити, і звичні поведінкою, є якась маленька канавка, і треба цю канавку заповнити досвідом", тобто вправою в поведінці, організована відповідно до виховними цілями, куди входять всі повсякденну поведінку вихованця в побуті.

Таким чином, за своїм змістом виховання підростаючих поколінь є оволодіння досвідом усіх попередніх поколінь. Цей досвід узагальнюється в науках, тому вивчення наук становить значну і найважливішу частину змісту виховного процесу. Важливе місце в житті і діяльності виховного колективу займає продуктивна праця дітей, але він не грає в системі виховного колективу самодостатньою ролі. Фізична культура пронизувала все життя комунарів: вона була організована як здорова, трудове життя дитячого колективу.[1, c. 103]

 

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 196; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!