ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ, ЩО ОХОПЛЮЮТЬ РОБОЧІЙ ЗМІСТ ПРОГРАМИ З СУЧАСНОЇМУЗИКИ ЗАРУБІЖНИХ КОМПОЗИТОРІВ



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Імені Івана Франка

 

ФАКУЛЬТЕТ КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ

КАФЕДРА МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА

 

 

Затверджую

Проректор з навчальної роботи

__________Р. О. Крохмальний

___ ___________ 2013 р.

 

 

МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ

ЩОДО ЗМІСТУ ТА ОРГАНІЗАЦІЇ

САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ,

ПОТОЧНОГО ТА ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ ЇХ ЗНАНЬ

З ДИСЦИПЛІНИ

“СУЧАСНА МУЗИКА ЗАРУБІЖНИХ КОМПОЗИТОРІВ”

(для бакалаврів та спеціалістів напряму музична педагогіка та виховання)

 

 

Укладач: канд. мист., доц. О.М. Король

 

Декан факультету

___________ О. В. Козаренко

 

Завідувач кафедри музичного мистецтва

 

___________ Е. З. Тайнель

 

 


МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ

ЩОДО ЗМІСТУ ТА ОРГАНІЗАЦІЇ

САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ,

ПОТОЧНОГО ТА ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ ЇХ ЗНАНЬ

З ДИСЦИПЛІНИ

“СУЧАСНА МУЗИКА ЗАРУБІЖНИХ КОМПОЗИТОРІВ”

Мета, основні завдання та предмет навчальної дисципліни, її місце в навчальному процесі.

МЕТА – навчити спеціалістів добре орієнтуватися у стилях та жанрах сучасної зарубіжної музики. Дати поняття та визначення сучасної композиторської школи, особливостей музичної мови, засобів вираження композиторського задуму, складів ансамблів та оркестрів.

Даний курс охоплює в основному епоху між двома світовими війнами (Першою, 1914- 1918, і Другою, 1939-1945). У нім розглядається переважно творчість композиторів, які вперше заявили про себе в 1910-1920-і роки, а згодом визначали розвиток музично-історичного процесу. Природно, що, простежуючи їх творчі шляхи, у ряді випадків доводилося виходити за обкреслені вище тимчасові рамки.

Лімітований об'єм курсу викликав вимушені обмеження у відборі освітлюваного матеріалу. Тому студентам представлені композиторські школи Франції, Австрії, Німеччини, Італії, Англії.

Навіть побіжний огляд музикознавчої літератури про сучасну музику показує, що у ній відобразилась уся складність ситуації в творчості. У наш час важко випрацювати не тільки єдині, а навіть загальні критерії підходу до окреслених явищ і їхні об'єктивні оцінки. Якщо це стосується до наявного, то тим проблемніше у спробах прогнозування шляхів майбутнього. Зрештою, однозначність думок не є необхідною умовою розумін­ня сучасної музики. Це ж стосується й інших видів мистецтва.

До труднощів оцінювання тих чи інших тенденцій або нап­рямів додаються складні співвідношення між світоглядом мистця та ідеєю його твору. Але й тут незаперечним є зв'язок ідеології і творчості, бо неможливо уявити навіть таких прив'язаних до теоретичної системи композиторів, як Шенберг чи Гауер поза конкретним суспільством.

Очевидно, це цілком не означає, що розглядаючи музику XX ст. можна керуватися класовою причетністю або громадянсь­кими симпатіями її представників. Соціологічний чинник пови­нен бути наявний постійно, але як прихований стимул і рушій подій в мистецтві, їх першопричина і джерело, а не зовнішній вияв.

Для того, щоб зупинитися на підсумках сучасного етапу роз­витку в історії музики, слід розглянути саме його становлення, для чого в свою чергу необхідний критерій, певна точка зору на проблему; інакше кажучи - знайдення того головного, на чому засновується сучасна музика і що є її рушієм. Таким фактором є новаторство, в прогресивному і регресивному, позитивному або негативному виявах.

Тому студенти повинні здобути вміння уточнення загальних закономірно-стей розвитку.

Пройшовши цей навчальний курс студенти отримають знання, що дадуть змогу найчіткіше визначати теоретичні принципи сучас­ної музики. А їх можна розділити на системи:

- звуковисотної;

-  рит­мічної;

-  Тембрової;

-  структурної організації.

Розгляд композиційних організаційних принципів сучасної музики є важливою частиною курсу. Без них неможливо обійтись для характеристики головних явищ останньої епохи історії музики. Проте головним завданням залишається визначен­ня коренів виникнення цих теоретичних систем і творчі, мистець­кі, а також суспільні наслідки-їхнього існування.

Самі засоби музичної мови не мають провідного значення, оскільки сам по собі окремий прийом не може визначати вартість твору мистецтва. Важливою є система в цілому, причому у ком­плексі естетичних і технічних принципів, нарешті, вихідна пози­ція композитора і остаточні висновки з його задуму. Відомо, що багато композиторів осягають здійснення глибоко ідейних заду­мів застосовуючи найновіші засоби виразності. Існують своєрідні індивідуальні стилі, що використовують найрізноманітніші при­йоми сучасної музичної мови.

Нова концепція оцінювання знань студентів з урахуванням поточної успішності полягає в тому, щоб стимулювати роботу студентів протягом семестру і водночас залишити за екзаменом основні контрольні функції. Завданням поточного контролю є перевірка розуміння та запам’ятовування певного матеріалу, умінь самостійно опрацьовувати культурологічні тексти, здатності осмислити зміст теми чи розділу, умінь публічно чи письмово представити певний матеріал.

Завданням іспиту є перевірка розуміння студентом програмного матеріалу вцілому, логіки та взаємозв’язків між окремими розділами, здатності творчого використання накопичених знань, уміння сформувати своє ставлення до певної проблеми навчальної дисципліни. Оцінювання здійснюється за 100 – бальною шкалою. Завдання поточного контролю оцінюється в діапазоні від 0 до 40 балів, а завдання, що виносяться на іспит – від 0 до 60 балів.

Зміст запропонованого матеріалу складається з наступних елементів:

1. Перелік питань, що охоплюють зміст робочої програми з навчальної дисципліни.

2. Приклади типових завдань, що виносяться на іспит з предмету.

3. Порядок поточного і підсумкового оцінювання знань з навчальної дисципліни.

4. Зразок екзаменаційного білету.

5. Список рекомендованої літератури.

 

ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ, ЩО ОХОПЛЮЮТЬ РОБОЧІЙ ЗМІСТ ПРОГРАМИ З СУЧАСНОЇМУЗИКИ ЗАРУБІЖНИХ КОМПОЗИТОРІВ


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 158; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!