Регіональне регулювання інноваційних процесів



Так склалося традиційно, що при аналізі впливу науково-технічного прогресу на розвиток виробництва, спочатку докладно вивчався такий вплив на окремі галузі суспільного господарства, зміну техніко-економічних показників при здійснені конкретних нововведень. З часом стала очевидною обмеженість локального розгляду нововведень, оскільки позитивні й негативні ефекти, що пов’язані з їх реалізацією, виходять у більшості випадків за межі окремого виробництва і галузі, набуваючи поширення на міжгалузеві комплекси, регіони, суспільне господарство цілому.

Водночас слід зауважити, що хоча й повільно, проте система регіонального фінансування інновацій поступово упорядковується. Місцевим органам влади надані певні можливості щодо стимулювання регіональних інтересів, де однією із сфер є мале підприємництво, оскільки що більше в регіоні буде прибуткових підприємств, то більше податків надійде у дохідну частину місцевого бюджету.

Регіональне регулювання інноваційних процесів виявляється в таких функціях: участь у розробленні та реалізації державних і регіональних програм розвитку підприємств; фінансова, матеріально-технічна, організаційно-методична підтримка господарських суб’єктів; залучення вітчизняних та іноземних інвестицій і кредитів. Суттєвим є також сприяння інноваційній діяльності підприємницьких структур, стимулювання розроблення та виробництва нових видів продукції, освоєння прогресивних технологій, патентів, ноу-хау, участь у створенні ринкової інфраструктури, що забезпечує господарським суб’єктам сприятливі умови.

Складність проблеми комплексного оцінювання впливу нововведень на структуру такого об’єкта, яким є господарство регіону, полягає в тому, що необхідно враховувати низку таких аспектів:

а) можливість одночасного і (або) послідовного здійснення нововведень у галузях господарства регіону і зумовлені ними проблеми динаміки перетворення структури виробництв, галузей і господарства регіону в цілому;

б) поширення впливу нововведень як на галузь безпосереднього застосування, так і на суміжні галузі і, можливо, через них на усе господарство регіону (в зв’язку з цим слід визначити тип нововведень, рівень організації виробництва, на якому воно може здійснюватися, характеристику місця його застосування);

в) нерівномірність поширення науково-технічного прогресу в окремих галузях господарства регіону.

Охоплюючи, прямо чи опосередковано, усе господарство регіону, науково-технічний прогрес (через нерівномірність розвитку різних сфер знання, елементів інноваційного комплексу, готовності різних сфер і галузей економіки до сприйняття нововведень) справляє різний вплив на розвиток економіки регіону. Одна частина сфер, галузей господарства регіону, навіть окремі виробництва піддаються з боку науково-технічного прогресу таким інноваційним перетворенням, якими є: перехід до нових, прогресивніших методів видобутку і переробки вихідних продуктів (типів технологій); зміна структури і параметрів зв’язків з іншими галузями господарства регіону (виробництвами); випуск принципово нових видів продукції. Друга частина під таким впливом зазнає еволюційних змін, що проявляються у: поліпшенні параметрів технологій і техніки, що застосовуються для випуску продукції тощо. Пряма дія науково-технічного прогресу на виробництво доповнюється опосередкованою.

Здатність нововведень викликати перетворення як у сфері їх безпосереднього застосування, так і в інших виробництвах своєї та сумісних галузей господарства регіону часто зумовлює різноспрямований вплив науково-технічного прогресу на економіку. Позитивний ефект, що досягається в результаті впровадження нововведень у виробництво, може збільшуватися за рахунок виникнення подібних ефектів на суміжних та несуміжних підприємствах (скорочення споживання основних компонентів виробничого процесу), а може й зменшуватися за рахунок додаткових витрат (вони можуть виникати в результаті більш високих вимог виробництва до господарства регіону, наприклад, зростання витрат на його реструктуризацію, забезпечення висококваліфікованою робочою силою, компенсації підвищеного навантаження на навколишнє природне середовище тощо).

У більшості випадків потрібне вивчення балансу позитивних і негативних наслідків використання нововведення, щоб остаточно вирішити питання про його застосування в конкретній ситуації та відповідно до етапу розвитку господарства регіону.

На окремих стадіях розробки нововведень отримані результати мають самостійне значення і можуть впливати на вибір напрямів розвитку як господарства в цілому, так і окремих виробництв. Своєчасна підготовка до таких перетворень значною мірою залежить від попереднього аналізу напрямів впливу нововведень на проміжних етапах їх створення та впровадження.

Вже на першій стадії – проведення фундаментальних досліджень – отриманий результат (нові, раніше невідомі ефекти) містить інформацію щодо можливої модифікації структури господарства регіону в майбутньому. Цей результат на практиці може змінити співвідношення галузей в господарстві регіону (значно збільшити або зменшити потреби у продукції низки галузей), зумовити появу нових галузей.

При проведенні теоретичних досліджень відбувається виявлення типів взаємозв’язків процесів, що вивчаються, а також взаємозв’язків між сторонами (складовими, елементами) у межах одного процесу. Отримана наукова інформація дає змогу виявити перспективні типи технологічних процесів, окреслити контури майбутніх технологічних систем. Цим зумовлюються завдання на прикладні наукові дослідження як у певній, так і в суміжних галузях знань. В процесі прикладних досліджень (друга стадія) формуються умови для реалізації на стаціонарній основі розроблюваних процесів (безперервних або циклічних), які у подальшому будуть реалізовуватися через створення макетів, що втілюють принципові технічні рішення. Це закладає основи нової технічної і технологічної бази в галузях господарства регіону, де є можливості застосувати певний процес.

На третій стадії – експериментально-конструкторських і проектних робіт, - здійснюється матеріальне втілення умов проходження процесу, що завершується створенням головного зразка техніки (або технологічної системи). Це дає можливість конкретизувати техніко-економічні показники заново розробленої техніки і технології, створює реальні передумови для трансформації виробництва у галузях безпосереднього застосування цього нововведення і пов’язаних з ним галузях.

Наступна (четверта) стадія – випуск малої серії – має на меті створення серійного зразка техніки (технологічної системи). Ця стадія характеризується початком виробництва і використанням запропонованої нової техніки і технології в господарстві регіону. Вона потребує високого рівня готовності інфраструктури та суміжних галузей до роботи в умовах, що змінюються.

Заключна п’ята стадія – масове виробництво (тиражування) нової техніки і технології – передбачає створення матеріальної бази для масового переходу виробництва на використання цієї техніки (технології), включаючи перетворення в галузях, що використовують нововведення, галузях – постачальниках для цих галузей і галузях – споживачах їх продукції. В окремих випадках за ланцюжками міжгалузевих зв’язків перетворення охоплюють істотну частину економіки і навіть всю економіку регіону. Отже, вплив нововведення починає виявлятися вже на перших стадіях його розроблення, набуває конкретних форм та сфери дії в міру руху до тиражування.

Однак, не всі нововведення можуть виявляти вплив на все господарство регіону (міжгалузеві зв’язки, особливості розвитку цілих галузей). Значною мірою це залежить від того, на які елементи і рівні організації виробничого процесу діють нововведення і в чому полягає ця дія. Адже нововведення можуть охоплювати рівень технологічної операції, технологічних процесів, технології виробництва елементів (деталей, вузлів) продукції, виробництво певних видів продукції, виробництво певних видів продукції (послуг), виробничі системи, галузі і господарства в цілому. При цьому принципово важливим моментом є визначення структури матеріально-речових елементів для кожного з рівнів організації виробництва і відповідних точок дії науково-технічного прогресу.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 275; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!