Тема 2: Морфологічна та біологічна характеристика мікоплазм, рикетсій, хламідій, Л-форм бактерій



Мета заняття:

 

· Ознайомитись з особливостями морфологічної будови мікоплазм, їх систематичним положенням, та інфекційними хворобами, які вони визивають.

· Ознайомитись з особливостями морфологічної будови рикетсій, принципом їх класифікації, та інфекційними хворобами, які вони визивають.

· Ознайомитись з особливостями морфологічної будови хламідій, принципом їх класифікації, та інфекційними хворобами, які вони визивають.

· Ознайомитись з особливостями морфологічної будови Л-форм бактерії, та умовами за яких вони виникають.  

 

Перелік питань:

1. Основна морфологічна характеристика мікоплазм, будова клітинної оболонки, хімічний склад.

2. Морфологічні, культуральні та біологічні властивості рикетсій, хімічний склад.

3. Характеристика хламідій як внутрішньоклітинних облігатних паразитів.

4. Характеристика Л-форм бактерій як утворень в наслідок дії на збудників хвороб інгібіторів синтезу клітинної оболонки.

Основні мікробіологічні терміни та інші ключові слова, на які треба звернути увагу під час  засвоєння матеріалу:  

· Відкриття мікоплазм, розміри, поліморфізм, особливості будови, відсутність пептидоглікану, розмноження, культивування на живильних середовищах, серологічні групи, респіраторний мікоплазмоз птиці та плевропневмонія ВРХ.

· Відкриття рикетсій, подібність до бактерій та вірусів, чотири морфологічні форми мікроорганізму, хімічний склад, кількість ліпідів, особливості культивування, курячі ембріони, культура тканин, переносники збудника, ку-гарчка, кератокон’юктивіт, рикетсійний моноцитоз, висипний тиф.

· Форма, розміри, особливості будови хламідій, внутрішньоклітинний паразитизм, культивування, хламідіози людини та с/г тварин.

· Відкриття Л-форм окремих збудників інфекційних хвороб тварин, причини виникнення та особливості існування Л-форм ешеріхій, пастерел, сальмонел та інших груп мікроорганізмів, втрата здатності синтезу пептогліканів, особливості геному, здатність до реверсії, проходження через бактеріальні фільтри, фільтрівні форми туберкульозної палички.

Література:

1. Асонов Н.Р. «Мікробиология» - М.-1989. - 351с.

2. Векірчик К.М. «Мікробіологія з основами вірусології» - К.-2001. - 311с.

3. Вербина Н.М., Каптерева Ю.В. «Микробиология пищевых производств». – М.-1988. - 256с.

4. Миколайчик О.І. Кравців Ю.Р. Лабораторний практикум з мікробіології – Львів -2005. - 248с.

5. Фурзікова Т.М. та ін. «Мікробіологія» практикум, - К.-2006. - 210с.

6. Харченко С.М. «Мікробіологія» - К.-1994. - 350с.

 

Тема 3: Систематика і морфологія актиноміцетів та мікроскопічних грибів.

Мета заняття:

· Ознайомитись з систематичним положенням, особливостями будови та значенням актиноміцетів для перетворення органічних сполук у природі, а також як збудників інфекційних хвороб с.-г. тварин та людей.

· Проаналізувати значення актиноміцетів як основного джерела антибіотичних речовин.

·  Ознайомитись з основними морфологічними особливостями мікроскопічних грибів.

· Проаналізувати значення головчатої плісені, чорного аспергилу, зеленого кистьовика та інших мікотоксикозів для інфекційної патології, та збереження грубих і концентрованих кормів.

Перелік питань:

1. Морфологічна будова променистих грибів, хімічний склад, способи розмноження, окремі представники найбільш розповсюджених хвороб с.-г. тварин, біотехнологічна цінність.

2. Використання актиноміцетів як джерела антибіотиків для фармакології, медицини та ветеринарії.

3. Морфологічна будова цвільових грибів, їх класифікація, хімічний склад, способи розмноження, значення як джерел токсинів у кормах.

4. Особливості будови та розмноження на грубих кормах, зернофуражі, продуктах харчування головчатої плісені, чорного аспергилу, зеленого кистьовика та інших збудників мікотоксикозів.

 

Основні мікробіологічні терміни та інші ключові слова, на які треба звернути увагу під час  засвоєння матеріалу: 

· Променисті гриби, проміжне положення між бактеріями і грибами, морфологічні ознаки характерні для грибів та бактерій одночасно, спороутворення, чотири морфологічні групи, розповсюдженість у природі, збудники близько сорока видів актиномікозів людини і тварин, хвороби рослин.

· Вивчення сапрофітних форм актиноміцетів

М.О. Красильниковим та З.Я. Ваксманом, одержання стрептоміцину, продуценти близько тисячі атибіотичних речовин, вітамінів, ферментів, гормонів, стимуляторів росту, пігментів.

· Особливості еукаріотної будови мікроскопічних грибів, кількість видів, характерні ознаки нитчастої будови тіла, гіфи, міцелій, вегетативне та статеве розмноження, особливості спороутворення, класифікація в залежності від типів статевого розмноження та інших ознак. Розподілення грибів на хітридієві, гіфохітридіальні, ооміцети, зигоміцети, сумчасті, базедіальні та дейтероміцети. Шкода здоров’ю тварин та людини в результаті утворення великої кількості токсичних речовин, шкода рослинництву за рахунок пошкодження с.-г. продукції.

· Розповсюдження, особливості біологічного циклу та шкода, яку завдають головчаста плісень, чорний аспергил, зелений кістьовик при зберіганні грубих кормів, концентратів з підвищеною вологістю, токсиноутворення, хвороби с.-г. тварин спричинені наявністю вищевказаних мікроорганізмів в кормах.

 

 

Література:

1. Асонов Н.Р. «Мікробиология» - М.-1989. - 351с.

2. Векірчик К.М. «Мікробіологія з основами вірусології» - К.-2001. - 311с.

3. Вербина Н.М., Каптерева Ю.В. «микробиология пищевых производств». – М.-1988. - 256с.

4. Миколайчик О.І. Кравців Ю.Р. Лабораторний практикум з мікробіології – Львів -2005. - 248с.

5. Фурзікова Т.М. та ін. «Мікробіологія» практикум, - К.-2006. - 210с.

6. Харченко С.М. «Мікробіологія» - К.-1994. - 350с.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 1000; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!