Клінічна картина ураження ОР задушливої дії, перша медична допомога. (Знати)



 

До цієї групи відносяться хлор, фосген, дифосген, хлорпікрин, окиси азоту тощо.

Зацікавлення отрутами задушливої дії проявляється ще й тому, що в мирний час зустрічаються випадкові отруєння хлором, окисами азоту і на­віть фосгеном. Отруєння фосгеном можливі при пожежах, коли горять по­ліхлорвінілові матеріали (електроізоляція, пластик).

Фосген - безбарвний газ, що має неприємний запах (запах прілого сіна і гнилих яблук), відноситься до класу нестійких ОР, в організм проникає тільки через дихальні шляхи.

Першими ознаками отруєння фосгеном є відчуття характерного непри­ємного запаху, неприємного смаку в роті, подразнення очей і дихальних шляхів, кашель, іноді ядуха, біль в епігастральній ділянці і блювота. Може наступити рефлекторна зупинка дихання.

Після виходу із зони зараження, зазначені явища незабаром зникають. Це прихована стадія захворювання або період удаваного благополуччя, що продовжується від 2 до 8 год. і більше. Потім настає період розвитку на­бряку легень із вираженою задишкою і виділенням великої кількості пінис­тої, іноді з домішками крові, мокроти (1-1,5 л).

Токсичний набряк легень повністю розвивається до кінця 1 -2-ї доби, як і кисневе голодування. Шкірні покриви і слизова оболонка стають ціанотичними, іноді попелясто-сірого кольору з землистим відтінком. Відмічається згу­щення крові, підвищення температури тіла, зниження артеріального тиску, частий ниткоподібний пульс. Смерть настає від паралічу дихального або судинорухового центра.

Хлор — широко використовується в хімічній і металургійній промисло­вості. Випадковий вибух будь-якої ємності з хлором приводить до утво­рення хмари хлору, який унаслідок ваги газу стелиться по землі, заповнює всі заглиблення (канави, яри, підвали тощо). Смертельна концентрація хлору при 15-хвилинній експозиції складає 0,5мг/л. Ураження хлором у малих і середніх концентраціях насамперед проявляється вираженими симптомами подразнення очей і органів дихання. Потерпілі відчувають різь в очах, відчуття стиснення і болю за грудиною, печії та дряпання в го­рлі. У них відзначається сильна сльозотеча і сухий болючий кашель. Отру­єні хлором сильно страждають від ядухи, що періодично виникає внаслідок спазму гортані. Дихання у них стає утрудненим, поверхневим, болючим та з’являється відчуття тиску у грудній клітці. За зовнішнім виглядом отруєні нагадують хворих із нападом бронхіальної астми. Дуже швидко після впливу досить високих концентрацій хлору починає розвиватися набряк легень, що має приблизно такий перебіг, як і при ураженнях іншими заду­шливими ОР.

У людини, яка потрапила до атмосфери з дуже високою концентрацією хлору, швидко настає втрата свідомості і смерть від зупинки дихання.

 

Перша медична допомога складається з одягання протигазу, найшвидшому винесенні за межі хімічного осередку. При подразненні очей необхідно промити їх водою з фляги. У випадку зу­пинки дихання проводять штучне дихання. Зігрівання.

 

9.

Клінічна картина ураження ОР психотомиметичної дії, перша медична допомога. (Ознайомлення).

До психотоміметичних ОР відносяться хімічні сполуки різноманітної структури, здатні викликати тимчасові розлади психіки у здорових людей.

Подібні гострі токсичні психози ще називають модельними, тому що вони імітують відомі психічні хвороби, зокрема шизофренію.

З військово-хімічної точки зору, найбільший інтерес представляють похідні гліколевої (БІ-Зет) та лізергінової (ДЛК) кислот. Табельною ОР, що прийнята на озброєння у армії США, є БІ-Зет. Згідно з тактичною класифікацією, психотоміметики належать до БОР, що тимча­сово виводять зі строю. Але у великих дозах вони можуть викликати незворотні (стійкі) психічні розлади і навіть смерть ураженого. Вони можуть плануватися для бойового застосування з метою дезорганізації штабів та військ, нейтралізації та взяття у полон живої сили військ противника без фізичного знищення.

БІ-Зет та ДЛК у бойових умовах можуть використовуватись у вигляді твердих аерозолів (димів). їх можна розглядати і як диверсійну отруту для зараження води та продовольства. В організм вони проникають здебільшо­го інгаляційним шляхом і через шлунково-кишковий тракт. При будь - якому шляху надходження виникає однакова клініка. Діють на організм у дуже малих дозах, у сотні разів менших від смертельних. Ефект одного і того ж психотоміметика, використаного в малих дозах, залежить від інди­відуальних особливостей людини та ситуації, на фоні якої відбувалось от­руєння.

Клініка ураження ВZ нагадує отруєння атропіноподібними речовинами. Залежно від дози BZ, період прихованої дії може бути від 30 хвилин до З годин. Симптоматика включає вегетативні, соматичні та психічні розлади, до яких відносяться тахікардія, сухість шкіри і слизових, розширення зі­ниць, атаскія, втрата орієнтації і сплутаність свідомості. Вдихання аерозо­лю ВZ, у достатньо високих концентраціях призводить до розвитку інток­сикації, яка характеризується наступною динамікою:

>  з 1—4-ї години - тахікардія, запаморочення, порушення ходи і мови, атаксія, блювота, сухість у роті, затуманення зору, сплутаність свідо­мості та заціпеніння;

>  з 4-12-ї години — неспроможність адекватно реагувати на зовнішні подразнення або пересуватися, втрата зв’язку з навколишнім середо­вищем, порушення пам'яті, утруднення концентрації уваги, повна втрата логічного зв’язку думок, зорові, акустичні й тактильні галю­цинації, коливання настрою від ейфорії до депресії (можливе агреси­вне поводження);

>  з 12—96-ї години — посилення активності, безладна непередбачувана поведінка, поступове повернення до нормального стану через 2-4 до­би.

Після припинення психозу, протягом 1-3 тижнів залишається астеніч­ний стан. Дуже характерним є розвиток амнезії.

При дуже тяжких формах ураження можливі смертельні випадки вна­слідок порушень дихання, серцевої діяльності та терморегуляції.

Діетиламід лізергінової кислоти (ДЛК)- розглядають як перспективну ОР, оскільки за своєю психотоміметичною активністю він перевершує усі відомі дотепер речовини цього типу.

Отруєння, як правило, розвивається у такій послідовності: спочатку з’являються соматичні і вегетативні симптоми, потім порушується перцеп­ція, змінюється настрій, порушується психіка.

Перед початком психозу отруєний почуває легку нудоту, зіниці розши­рюються. З’являються занепокоєння, розлади зору, ослаблення уваги, без­причинний сміх, утруднення мови. Зорові сприйнятгя спотворюються — предмети і речі деформуються, збільшуються або зменшуються в розмірах і набувають неприродного забарвлення. Отруєний втрачає відчуття часу і швидкості. Реакції значно сповільнюються. Зорові галюцинації проявля­ються у вигляді фантастичних яскраво забарвлених і строкатих образів. Га­люцинації часто сприймаються нестерпно. Уражені впадають в стан страху та страждають на манію переслідування. Вони настроєні вороже та недові­рливо, надміру чутливі до дотику та деколи реагують на нього імпульсивно та злісно. Перші ознаки отруєння, залежно від тяжкості, з’являються через 15-60 хвилин. Симптоматика досягає максимального розвитку через 2-5 годин. Загальна тривалість інтоксикації 12-24 години. Можливі спонтанні рецидиви психозу через декілька днів і навіть тижнів. Провокуючим аген­том є алкоголь. Як правило, перенесений психоз ніяких наслідків не зали­шає. Амнезія відсутня. Проте описані затяжні психози, що виникають у ре­зультаті дії ДЛК у звичайній дозі.

Надійним засобом профілактики інгаляційного ураження аерозолями психотоміметиків є протигаз. Окрім того, ураженим необхідно проводити часткову санітарну обробку. Також потрібно вилучати у них зброю з метою попередження ушкодження оточуючих від неконтрольованого її викорис­тання.

Медикаментозне лікування проводять в умовах охоронного режиму. У даний час як табельний антидот проти ураження BZ використовують пре­парат аміностигмін, який за механізмом лікувальної дії є оборотним інгібі­тором холінестерази. Використання препарату приводить до накопичення ацетилхоліну і посилює його дію на блоковані отрутою холінорецептори центральної та периферичної нервової системи. Зокрема, цей препарат є функціональним антагоністом ВТ. Аміностигмін - антидот першої лікарсь­кої допомоги, випускається в ампулах по 1 мл 0,1% розчину для внутрі- шньом’язевого введення. Повторне застосування можливе через 4-6 годин. Виражену антипсихотичну дію (припиняє галюцинації, марення) має три- фтазин. При тривалих психозах, поряд з трифтазином, рекомендують за­стосування вітамінів групи В, аскорбінової та никотинової кислот. З розви­тком різко вираженої тахікардії (при отруєнні ВТ) вводять анаприлін (інде- рал, обзидан) по 1-2 мл 0,25% розчину внутрішньом’язево чи внутрішньо­венно 2-3 рази на добу з інтервалом між введеннями 3-4 годин.

 

Перша медична допомога:

>  одягання протигаза;

>  часткова санітарна обробка за допомогою ІПП;

>  при психомоторному збудженні ввести промедол;

>  вихід (винос) із осередку, вилучення зброї, фіксація до ношів.

 

 

10.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 322; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!