ВПРАВА 1. Запишіть подані словосполучення абревіатурами



ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 7

Ділові папери як засіб писемної професійної комунікації

Зовнішній вигляд документа є незаперечним

свідченням стилю роботи управління, дисципліни

і особистої культури працівників (АП.Коваль)

І. Підготуйте відповіді на запитання, виконайте завдання:

1. Дайте визначення поняття «документ». Яке призначення документів?

2. За якими ознаками класифікують документи?

3. Які правила оформлення сторінки документа?

4. Що таке бланк документа? Які вимоги до бланків документів.

5. Назвіть реквізити документа. Які правила їх оформлення? Проаналізуйте реквізити, наявні в складеному вами резюме.

6. Назвіть вимоги до тексту документа.

7. Що ви знаєте про національний стандарт України? Для чого потрібна стандартизація професійної документації? Схарактеризуйте документи високого і низького рівня стандартизації тексту.

8. Які документи визначають правила скорочування слів і словосполучень?

Прочитайте текст, підготуйтеся до співбесіди за запитаннями:

· Що таке складноскорочене слово?

· Як утворюють складноскорочені слова?

· Як записують складноскорочені слова?

 

Утворення і правопис лексичних скорочень

  Складноскорочені слова – це іменники, які складаються з усічених частин кількох слів (райвиконком – районний виконавчий комітет, головбух – головний бухгалтер).

У діловому мовленні широко використовують п’ять типів утворення складноскорочених слів:

  1) сполученняперших частин слів: Донбас (Донецький басейн), соцзабез (соціальне забезпечення);

  2) сполученняперших частин слів і початкових літер: міськвно (міський відідл народної освіти), ДонНТУ (Донецький національний технічний університет);

  3) сполученняпершої (початкової) частини слова або слів з цілим словом: держбанк (державний банк), облдержадміністрація (обласна державна адміністрація);

  4) сполучення першої частини слова з формою непрямого відмінка іменника: завкафедри (завідувач кафедри), комроти (командир роти);

  5) сполученняпочаткової частини слова з початком і кінцем другого або тільки з кінцем другого: есмінець (ескадрений міноносець), військкомат (військовий комісаріат).       

Абревіатура– це іменник, утворений з усічених слів вихідного складного слова.

За стуктурою абревіатури розподіляють на три типи:

1) Літерні абревіатури, що складаються з назв початкових літер слів, які входять до складу вихідного словосполучення: АГХ (адміністративно-господарська частина), АТС (автоматична телефонна станція);

  2) Звуковіабревіатури, які складаються із початкових звуків слів вихідного словосполучення й читаються як звичайне слово: ЦУМ (центральний універсальний магазин), ДЕК (державна екзаменаційна комісія), лавсан (лабораторія високомолекулярних сполук Академії наук);

3) Літерно-звукові і звуко-літерні абревіатури, які складаються як із назв початкових літер, так і з початкових звуків слів, що входять до складу вихідного словосполучення: КРУ (контрольно-ревізійне управління), МАГАТЕ (Міжнародне агентство з атомної енергії), АЕС (атомна електростанція), ВАТ (відкрите акціонерне товариство).

Правопис складноскорочених слів

У діловому мовленні (і в усному, і в писемному) лексичні скорочення функціонують як самостійні слова. Щоб не припуститися помилок при вживанні їх у ділових паперах, слід дотримуватися правил правопису складноскорочених слів:

1) з великої літерипишутьскладноскорочені слова, які вживають на позначення установ як власні назви, тобто одинично: Укрінформ, Укрпрофспілка, Укргаз, Держкіно, Нацбанк;

2) з малої літерипишуть складноскорочені слова, які стали родовими назвами: облвно, міськрада;

3) назви, утворені з початкових букв імен власних і загальних, пишуть великими літерами, без крапок. Вони не відмінюються:ООН, ТЕЦ;

4) абревіатури, які утворено від загальних назв і вимовляють, як звичайні слова, пишуть малими літерами: неп – непу, рагс – до рагсу. Такі слова звичайно відмінюють.

Так само відмінюють ініціальні (складені з перших літер або перших звуків слів). Скорочення типу БАМ, а їх закінчення приєднуються до останньої літери абревіатури без будь-якого знака: з БАМу, на БАМі, з ВАКу, ВАКом.

Від абревіатур слід відрізняти графічні скорочення, які вимовляються повністю і скорочуються лише на письмі: доц.(доцент), к.т.н. (кандидат) технічних наук), проф. (професор).

 

9.Прочитайте текст. Підготуйте повідомлення, опираючись на запитання:

· Які типи графічних скорочень вживають фахівці ?

· Які правила творення й оформлення графічних скорочень Ви знаєте?

 

Типи графічних скорочень

Графічні скорочення поділяють на кілька типів:

1) крапкові: м. (місто), р.(рік);

2) дефісні: р-н (район), вид-во (видавництво);

3) дробові: а/с (абонентська скринька), в/ч (військова

частина);

4) курсивні: на позначення фізичних величин, валют та ін. (лише після цифрових назв) - 

45 т, 250 грн (крапка не ставиться);

5) комбіновані: півд.– східн.

У ділових паперах можна використовувати лише загальнонормативні графічні скорочення, не перевантажуючи ними текст. Необхідно дотримуватися правил їх творення і оформлення.

1) Не можна скорочувати:

псевдоніми(не Мирний, а Панас Мирний, не Л. Українска, а Леся Українка);

подвійні прізвища (не К.-Карий, а Карпенко-Карий, не Г.-Артемовський, а Гулак-Артемовський);

слова на голосну, якщо вона не початкова в слові (наприклад, о. – острів), і на ь: Наприклад, слово спеціальний може бути скорочене: спец., спеціальн.

2) При збігу двох однакових приголосних скорочення треба робити після першого приголосного: карданний вал – кардан. вал.

3) За збігом двох і більше приголосних скорочення можна робити як після першого, так і після останнього приголосного: невід΄ємний – невід΄єм., невідємн.

4) Скорочення у множині типу роки, томи записують двома першими літерами: рр., тт.

5) Скорочуючи словосполучення, зберігають написання великих та малих літер, дефісів: Південно-Західна залізниця – Півд.-західн. залізниця.

6) На місці скорочення ставлять крапку: обл. (область), п. (пункт).

7) У одному тексті слід вживати скорочення лише в одній формі. Наприклад, скорочення слова товариш має бути вжито або у формі т., або в формі тов.

Таким чином, лексичні й графічні скорочення, якщо ними правильно користуватися, виконують дуже важливу функцію – допомагають створювати стислий, лаконічний текст без втрат інформаційного наповнення.

1.  ЛЕКСИКО- ГРАМАТИЧНІ ВПРАВИ

ВПРАВА 1. Запишіть подані словосполучення абревіатурами.

Автозаправна станція, Цивільний кодекс України, лікарсько-трудова експертна комісія, автотранспортне підприємство, виробниче об’єднання, вільно конвертована валюта, Служба безпеки України, спільне підприємство, струм високої частоти, ультракороткі хвилі, факультет прикладної математики, центральний універмаг, Міністерство внутрішніх справ, теплова електроцентраль.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 571; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!