Методи і методики дослідження дипломного проекту



 

За матеріалами лісовпорядкування Смизького лісництва здійснюємо відбір ділянок, що вимагають рубок догляду.

Подальша робота полягає у підборі ділянок у віці для проведення освітлення, прочищення і проріджування, для закладання пробних площ. Пробні площі закладаємо за загальноприйнятою методикою (Анучин, 1978, Горшенин, Швиденко, 1977).

Пробні площі відмежовуються візирами, проводиться промір ліній і визначення їх румбів та остовблення.

На пробній площі визначається видовий склад, живий надґрунтовий покрив і проводиться опис ґрунтового профілю.

Робота на кожній пробній площі складається з двох частин:

1. Польові роботи (проводяться безпосередньо в лісі).

2. Камеральні роботи (обробка і аналіз даних, які отримані на пробній площі).

При переліку дерева поділяються на ті, що підлягають вирубці і на ті, які лишаються. Для проріджувань, дерева що підлягають вирубці додатково розподіляються за категоріями технічної придатності: ділові, пів ділові та дров’яні. Діаметри вимірюються на висоті 1,3 м. Для визначення розряду висот та побудови графіка висот необхідно провести заміри висот.

Камеральна обробка польових матеріалів полягає у визначенні таксаційних показників деревостану: числа дерев, сум площ поперечних перетинів, запасу, повноти, середнього діаметру і висоти, а також складу. Таксаційні показники вираховуються до і після проведення рубок догляду.

Середня висота визначається за графіком висоти, за даними замірів висот за ступенями товщини.

Середній діаметр визначається через суму площ поперечних перетинів. Запас деревостану у віці освітлення і прочищення визначається за даними таблиць маломірних стовбурів. При проріджуванні запас визначається з використанням розрядних сортиментних таблиць. Повнота деревостанів визначається як відношення сум площ поперечного перетину даного насадження до сум площ поперечного перетину нормального насадження. Бонітет визначається (за таблицями М.М. Орлова) за співвідношенням середньої висоти і віку.

Склад деревостану визначається за долею участі породи в загальному запасі. Інтенсивність рубки визначається як відношення вирубаного запасу до початкового запасу деревини. Аналогічно визначаємо інтенсивність і за кількістю дерев.

На основі цих даних можна визначити основні організаційно-технічні показники рубок догляду, дати характеристику росту деревних порід і зробити висновки по проведенні рубок догляду: за рахунок яких порід вести рубки, з якою інтенсивністю, яким методом.

 

 

2. ЛІТЕРАТУРНИЙ ОГЛЯД

 

Рубки догляду за лісом - важливий лісогосподарський захід, спрямований на вирощування високопродуктивних лісостанів, господарсько-цінних порід. Вони передбачають періодичне вирубування дерев з метою поліпшення породного складу насаджень, підвищення їх якості, продуктивності й біологічної стійкості, скорочення строків вирощування технічно стиглої деревини, посилення водоохоронно-захисних функцій та інших корисних властивостей лісу.

У процесі росту лісонасадження проходять різні стадії розвитку. В перші роки молоді рослини розростаються, утворюють густі зарості, в яких активно розвиваються чагарникові та малоцінні породи. Густі насадження відчувають нестачу світла, води, поживних речовин. Якщо таким насадженням не надати своєчасної допомоги, то може статися їх масове відмирання. Тому з метою забезпечення в насадженнях сприятливих умов для головних порід при рубках догляду вирубуються всі небажані дерева.

Залежно від віку насаджень застосовують такі види рубок догляду, як освітлення, прочищування, проріджування, прохідні рубки. Окремими видами є санітарні рубки, догляд за підліском, узліссям, обрізування гілок, сучків тощо. Освітлення проводяться у молодняках до 10 років. Його основне завдання у змішаних насадженнях - забезпечити формування бажаного складу порід. Цим видом догляду підріст головних порід зберігається від заглушення другорядними породами і чагарниками, поліпшуються умови його росту. В чистих насадженнях освітлення проводиться на надмірно густих ділянках із слабим ростом і розвитком дерев.

Залежно від біологічних особливостей деревних порід, які входять до складу молодняка, і економічних умов у лісівничій практиці застосовують кілька способів освітлення і прочищування - суцільний, смугами (коридорами) і куртинний.

Освітлення і прочищування при сучасному стані лісового фонду України мають дуже важливе значення. В лісах на молодняки припадає майже 50% вкритої лісом площі. Така їх кількість у структурі лісів зумовлює як великий обсяг цих рубок догляду, так і їх провідну роль серед інших лісогосподарських заходів. Освітлення і прочищування є визначальними у створенні цінних і продуктивних насаджень. Так, вирощування дубових насаджень без освітлення і прочищування неможливе.

В. П. Тимофєєв (1950) доводить, що гостра потреба в освітленні і прочищу-ванні відчувається у найоптимальніших умовах місцезростання, в складних насадженнях на багатих ґрунтах, де кожна фаза у розвитку дерев проходить енергійно, де на одиниці площі може розвиватися велика кількість різних видів дерев і чагарників, де між ними відбувається гостра конкуренція і боротьба за існування. У Поліссі, лісостеповій, степовій природних зонах України такими типами лісорослинних умов насамперед є свіжі та вологі діброви. Формування складу насаджень продовжується проріджуваннями. Проте мета цього виду догляду - створення ефективної форми насаджень, вибір для дальшого росту дерев з хорошою формою стовбура і рівномірне розміщення дерев на всій площі. У хвойних і твердолистяних деревостанах насіннєвого походження проріджування проводиться у віці 21-40 років, а у твердолистяних порослевих і м'яколистяних деревостанах - у віці 21-30 років.

Головне завдання, що ставиться перед прохідними рубками,— максимальне підвищення приросту дерев і прискорення технічної стиглості насаджень. Прохідні рубки проводяться після проріджування і закінчуються за один клас віку до головної рубки (за 10-20 років у хвойних і твердолистяних насадженнях насіннєвого походження і за 5-10 років - у всіх інших деревостанах). При проведенні рубок догляду в середньовікових і пристиглих деревостанах дерева вирубуються по всій площі ділянки з будь-якої частини намету (верхньої, нижньої й середньої), за так званим комбінованим методом. Вибір дерев слід проводити дуже ретельно, бо від цього залежать ріст і якість майбутніх деревостанів.

Рубки догляду в соснових насадженнях. Сосна - світлолюбна порода. У мішаних молодняках вона швидко заглушується деревами листяних порід та чагарниками. Тому в насадженнях з переважанням сосни рубками догляду відбираються, як правило, дуже розвинуті дерева з найосвітленішою частиною верхнього намету. Листяні породи рекомендується переводити у нижню частину намету; зі збільшенням віку насаджень їх домішку слід зменшувати. У чистих соснових молодняках штучного і природного походження освітлення необхідно проводити тільки в дуже густих насадженнях (з метою попередження масового відпаду при природному зрідженні, вибору для дальшого вирощування найперспективніших дерев, їх рівномірного розміщення на площі та створення інших сприятливих умов для росту). При освітленнях і прочищуваннях в чистих соснових молодняках, особливо у бідних лісорослинних умовах, необхідно залишати значну частину листяних порід і чагарників; вони підвищують біологічну стійкість соснових насаджень, родючість ґрунту, поліпшують санітарний і протипожежний стан, сприяють правильному формуванню стовбурів сосни.

Прочищування призначаються у високоповнотних, чистих і змішаних соснових насадженнях. Домішки листяних порід (дуба, берези, кленів, граба тощо), за винятком дерев, що дуже розрослися і пригнічують сосну, потрібно зберігати. При цьому їх частка в загальному складі намету не повинна перевищувати 30%. Чагарники, що заважають росту головної породи, підлягають вирубуванню; в інших випадках вони залишаються, але в міру необхідності омолоджені.

При освітленнях і прочищуваннях у соснових молодняках вирубуються дерева й чагарники, що перешкоджають нормальному росту і розвитку головних та господарсько-цінних порід (насамперед листяні породи, які затіняють сосну, хворі, пошкоджені дерева різноманітних порід, а також з відставанням в рості тощо).

При проріджуваннях вирубують дерева з верхньої частини намету, дерева другого ярусу, що відстали в рості. Як домішку зберігають необхідні для формування другого ярусу дерева листяних порід, за винятком осики. У насадженнях сосни, пошкоджених кореневою губкою, вирубування листяних порід, як правило, не проводиться, за винятком зрідження перегущених куртин із великою кількістю дерев порослевого походження. Повторні рубки, залежно від умов росту, наявності дерев другорядних порід і їх біологічних особливостей, доцільно проводити через 5-8 років.

Прохідними рубками в сосняках забезпечується догляд за приростом і формою стовбурів. Домішка листяних порід верхньої частини намету, за винятком дуба, зменшується. Листяні породи, що ростуть під наметом сосни, як правило, зберігаються. Строк повторності рубок становить 10-15 років.

Характер та інтенсивність рубок догляду не можуть бути однаковими в усіх категоріях лісів. Вони залежать від ґрунтових умов, експозиції тощо. Наприклад, на ґрунтозахисних ділянках і осипах для запобігання ерозії ґрунтів не слід вирубувати під лісок, а на щебенюватих ґрунтах південних експозицій окремі дерева можна вирубувати лише після повного їх відмирання; у приполонинних захисних смугах необхідно проводити лише санітарні рубки; у заборонених водоохоронних зонах здійснюється весь комплекс рубок догляду, за винятком зсувів, обвалів та осипів. Захисні ліси різних категорій першої групи в специфічних гірських умовах з повнотами нижче 0,9 взагалі не варто призначати для рубок догляду. Інтенсивність рубок догляду в гірських лісах зумовлюється основним призначенням насаджень, характером їхньої захисної ролі. У зв'язку з цим в умовах суворого захисного режиму можливе застосування малоінтенсивних рубок, за якими вибирається не більше 5-9% запасу, і тільки в лісах з умовною захисністю (заборонно-водоохоронні смуги) при рубках догляду можна вирубувати 10-15% маси. [3]

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

1. Генсірук С. А. | Ліси України / Наук. тов. ім. Шевченка, УкрДЛТУ. - Львів, 2002. - 495 с.

2. Бродович Т.М. Атлас деревних та чагарникових порід Заходу України [Текст] / Т.М. Бродович, М.І. Бродович. – Львів: Львівський держуніверситет, 1979. – 284 с.

3. Генсірук С.А. Ліси Західного регіону України [Текст] / С.А. Генсірук, М.С. Нижник, Л.І. Копій. – Львів: Атлас, 1992. – 408 с.

4. Генсирук С.А. Леса Украины [Текст] / С.А. Генсирук. – М.: Лесная промышленность, 1975. – 280 с.

5. Герушинський З.Ю. Курсовий проект з лісівництва [Текст] /        З.Ю. Герушинський. : Навчально-методичний порадник. – Львів, 2002. – 53 с.

6. Горошко М. П. Лісова таксація : практикум для студ. спец. 7.130401, 7.130402 / М. П. Горошко, П. Г. Хомюк. – Львів : УкрДЛТУ, 2000. – 132с.

7. Горшенін Н.М., Шевченко С.В. Досвід реконструкції малоцінних деревостанів [Текст] / Н.М. Горшенін, С.В. Шевченко. – Львів, Книжково-журнальне видавництво, 1954. – 39 с.

8. Горшенин Н.М., Швыденко А.И. Лесоводство [Текст] / Н.М. Горшенин, А.Й. Швыденко.: Ученик. – Львов: Вища школа, 1977. – 303 с.

9. Гром М.М. Таксація насаджень [Текст] / М.М. Гром. : Навчальний посібник. – Львів: УкрДЛТУ, 2002. – 187 с.

10. Гром М. М. Лісова таксація : підручник / М. М. Гром. – Вид. 3-е. – Львів : НЛТУ України, 2010. – 416с.

11. Жидецький В. Ц. Основи охорони праці : навч. посібник / В. Ц. Жидецький, В. С. Джигирей, О. В. Мельников ; М-во освіти України, Укр. акад. друкарства, УкрДЛТУ. – 2-е вид., стереотип. – Львів : Афіша, 2000. – 348с.

12. Заячук В. Я. Дендрологія : підручник для студ. вищих навч. закладів / В. Я. Заячук. – Львів : Апріолі, 2008. – 656 с.

13. Економіка підприємства : Навч.пос. / А.В.Шегда, Т.М.Литвиненко, М.П.Нахаба та ін. – К. : Знання, 2005. – 431с.

14. Кожевников А.М. Научные основы рубок ухода в сосняках и технология их проведения // Технология и техника рубок ухода за лесом в странах СЭВ [Текст] / А.М. Кожевников. – Вильнюс: Минтис, 1974. – 110 с.

15. Мних Є. В. Економічний аналіз : Підруч. для студ. вищих навч. закл. / Є. В. Мних. – К. : Центр навч. літ., 2003. – 412с.

     16. Мазепа В.Г. Регіональне лісівництво [Текст] / В.Г. Мазепа. : Конспект лекцій. – Львів: УкрДЛТУ, 2005. – 91 с.

     17. Методичні вказівки проходження переддипломної практики [Текст] / [І.Я. Олійник А.М. Дейнека, В.З. Холявка, Т.З. Мозіль.] – Львів: НЛТУ України, 2006. – 33 с.

18. Нормативно-справочные материалы для таксации лесов Украины и Молдавии / Госком. СССР по лесн. хоз-ву. – К. : Урожай, 1987. – 559с.

19. Охорона праці : навч. посібник / В. П. Кучерявий, Ю. Є. Павлюк, А. Д. Кузик, С. В. Кучерявий. – Львів : Оріяна- Нова, 2007. – 368с.

20. Погребняк П.С. Общее лесоводство [Текст] / П.С. Погребняк. – М.: Колос, 1968. – 440 с.

21. Попов Ю.В. Охрана труда в лесном хозяйстве [Текст] / Ю.В. Попов. – М.: Агропромиздат, 1987. – 628 с.

22. Постанова Кабінету міністрів України від 12 травня 2007 р. № 724 “Про затвердження Правил поліпшення якісного складу лісів”. – 7 с.

23. Правила рубок головного користування в лісах України. – К.; 2009. – 16 с.

24. Санітарні правила в лісах України. – К.: Кабмін України, 1995.- 19 с.

25. Свириденко В.Є. Лісівництво [Текст] / В.Є. Свириденко,                А.І. Швиденко. : Підручник. – К.: Сільгоспосвіта, 1996. – 312 с.

26. Свириденко В.Є. Лісівництво [Текст] / В.Є. Свириденко,О.Г. Бабіч, Л.С. Киричок. : Підручник. – К.: Арістей, 2005. – 544 с.

27. Смольянинов И.И., Юрковский А.А. Влияние рубок ухода на биологический круговорот в сосняках // Лесоводство и агролесомелиорация [Текст] / И.И. Смольянинов, А.А. Юрковський. – 1965. - №7. – С. 48-52    

28. Солдатов А.Г. Ліси України. [Текст] / А.Г. Солдатов, С.Ю. Тюков,   М.В. Туркевич. – К.: Укр. с.-г. акад. наук, 1960. – 584 с.

29. Тереля І.П. Лісівництво. Нормативно-довідкові матеріали [Текст] / І.П. Тереля, В.П. Мазепа. – Львів: УкрДЛТУ, 2004. – 66 с.

30. Термена Б.К. Лісознавство з основами лісівництва [Текст] / Б.К. Термена.: Навчальний посібник. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2004. – 160 с.

31. Швиденко А.Й. Лісівництво [Текст] / А.Й. Швиденко.: Підручник. – Чернівці: Рута, 2004. – 304 с.

32. Швиденко А. Й. Лісознавство : Підруч. для студ. вищих навч. закл. / А. Й. Швиденко, Б. Ф. Остапенко. – Чернівці : Зелена Буковина, 2001. – 352с.

 

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 62; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!