Програма і завдання дослідження



Міністерство освіти і науки України

Національний лісотехнічний університет України

 

 

Кафедра ботаніки, деревинознавства

 і недеревних ресурсів лісу

 

Практична робота № 4

на тему: «Методи і методики наукових досліджень. Літературний оглядза темою дипломної роботи»

 

 

Підготував:                                                                    ст. гр. ЛГ-53 Ткач В.Л.

Викладач:                                                               доцент Гриник О.М.

 

 

Львів-2013 р.

1. МЕТОДИ І МЕТОДИКИ ДОСЛІДЖЕННЯ

 

Важливою стороною наукового методу, його невід'ємною частиною для будь-якої науки, є вимога об'єктивності, що виключає суб'єктивне тлумачення результатів. Не повинні прийматися на віру будь-які твердження, навіть якщо вони виходять від авторитетних учених. Для забезпечення незалежної перевірки проводиться документування спостережень, забезпечується доступність для інших вчених всіх вихідних даних, методик і результатів досліджень. Це дозволяє не тільки отримати додаткове підтвердження шляхом відтворення експериментів, але й критично оцінити ступінь адекватності (валідності) експериментів і результатів по відношенню до перевіреній теорії.

Загальнонаукові методи дослідження — емпіричні (експеримент, спостереження, опис) та теоретичні (аналіз, синтез, абстрагування, узагальнення, індукція, дедукція, пояснення, систематизація, класифікація і т. д.).

Спеціальні методи дослідження ґрунтуються на вивченні конкретних фізичних та хімічних властивостей речовини й фізичних властивостей та параметрів фізичних полів.                                                                                         Теорія (грец. θεωρία, «розгляд, дослідження») — система знань, що має характер передбачення відносно якого-небудь явища. Теорії формулюються, розробляються і перевіряються згідно з науковим методом.

Стандартний метод перевірки теорій — пряма експериментальна перевірка («експеримент — критерій істини»). Однак часто теорію не можна перевірити прямим експериментом (наприклад, теорію про виникнення життя на Землі), або така перевірка занадто складна або затратна (макроекономічні та соціальні теорії), і тому теорії часто перевіряються не прямим експериментом, а по наявності характеру передбачення — тобто якщо з неї випливають невідомі / непомічені раніше події, і при пильному спостереженні ці події виявляються, то характер передбачення присутній.

Гіпотеза (від грец. Ὑπόθεσις — «основа», «припущення») — недоведене твердження, припущення або здогад.

Як правило, гіпотеза висловлюється на основі ряду спостережень, які її підтверджують і тому виглядає правдоподібно. Гіпотезу згодом або доводять, перетворюючи її у встановлений факт (див. теорема, теорія), або ж заперечують (наприклад, вказуючи контрприклад), переводячи в розряд помилкових тверджень.                                                                       Закон — вербальне і / або математично сформульоване твердження, яке описує співвідношення, зв'язки між різними науковими поняттями, запропоноване як пояснення фактів і визнане на даному етапі науковим співтовариством узгоджується з даними. Неперевірене наукове твердження називають гіпотезою.

Моделювання — це вивчення об'єкта за допомогою моделей з перенесенням отриманих при цьому знань на оригінал. Види:

Предметне моделювання-створення моделей зменшених копій з певними дублюючими оригінал властивостями.                                                          Експеримент (від лат. Experimentum — проба, досвід) в науковому методі — набір дій і спостережень, які виконуються для перевірки (істинності чи хибності) гіпотези або наукового дослідження причинних зв'язків між феноменами. Експеримент є наріжним каменем емпіричного підходу до знання. Критерій Поппера висуває як головної відмінності наукової теорії від псевдонаукової можливість постановки експерименту, передусім такого, який може дати спростовує цю теорію результат.

Експеримент поділяється на такі етапи:

- Збір інформації;

- Спостереження явища;

- Аналіз;

- Вироблення гіпотези, щоб пояснити явище;

Наукове дослідження — процес вивчення, експерименту, концептуалізації та перевірки теорії, пов'язаний з отриманням наукових знань.

Види досліджень:

Фундаментальне дослідження, розпочате головним чином, щоб виробляти нові знання незалежно від перспектив застосування.

Спостереження — це цілеспрямований процес сприйняття предметів дійсності. Результати його фіксуються в описах:

Вимірювання — це визначення кількісних значень, властивостей об'єкта з використанням спеціальних технічних пристроїв та одиниць виміру.

 

Програма і завдання дослідження

 

Програмою робіт передбачено:

1. Вивчити природно-історичні умови Смизького лісництва.

2. Проаналізувати ведення лісового господарства в лісництві. Особливі увагу передбачається звернути на аналіз рубок догляду.

3. Проаналізувати матеріали лісовпорядкування та звітності.

4. Закласти пробні площі у виділах, де необхідно провести рубки догляду, для визначення лісівничо-таксаційних та організаційно-технічних показників.

5. Скласти проект рубок догляду у соснових деревостанах Смизького лісництва ДП «Дубенське ЛГ».

6. Дати оцінку запроектованих лісогосподарських заходів.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 55; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!