Складання орієнтовної програми дослідження та графіка виконання магістерських, дипломних робіт



Вибравши тему, слід уважно ознайомитися з рекомендованою лектором або науковим керівником літературою до неї, щоб зрозуміти її смисл і основний результат, а також чітко визначити межі дослідження.

Для цього потрібно відповісти на два питання:

 1) про що йтиметься мова в роботі (відповідь на це питання дасть уявлення про об'єкт та предмет дослідження);

 2) що саме буде в ній стверджуватися (це питання дасть змогу з'ясувати мету або основний результат роботи).

Наприклад, магістерська робота „ Правозастосувальні акти в механізмі здійснення функцій правоохоронними органами" має бути присвячена комплексному аналізу правозастосувальних актів правоохоронних органів в аспекті загальної теорії держави і права на основі узагальнення даних, які накопичені з цього питання юридичною наукою, включаючи різні її галузі, вивчення правозастосувальної практики цих органів та чинного законодавства. Таке обмеження предмета наукового пошуку обумовлено тим, що сьогодні ще в юридичній літературі, як у загальній теорії права, так і у спеціально-галузевих науках поки що не склалося єдиної думки щодо поняття акту застосування права взагалі та правозастосування акту-дії, що здійснюється співробітниками правоохоронних органів.

Відповідно до мети основними завданнями цього дослідження є наступне:

1) як вихідний пункт дослідження - критичний аналіз сучасного стану розробки проблем правозастосувальних актів у теорії держави і права, зосередивши увагу на її невирішених та дискусійних питаннях, пошук відповіді на них;

2) дослідження юридичної природи, функцій правозастосувальних актів правоохоронних органів, розкриття їх характерних рис;

3) проведення класифікації правозастосувальних актів, що здійснюються співробітниками правоохоронних органів;

4) розгляд інтелектуально-вольових аспектів формування правозастосувального рішення;

5) системний аналіз вимог, які ставляться до правозастосувальних актів правоохоронних органів.

Об'єкт і предмет дослідження. Об'єктом наукового дослідження в цій роботі визначені: правозастосувальна діяльність та її результат - правозастосувальні акти, які виносяться державними органами та відповідними посадовими особами.

Предмет дослідження, відповідно (як частина об'єкта), - правозастосувальні акти правоохоронних органів.

Наступний крок — обрання методики дослідження. Методологічною основою роботи будуть закони діалектики і логіки суспільного розвитку, орієнтація дослідження на загальнолюдські цінності, якими є ідеї гуманізму, соціальної справедливості, демократії, захисту честі та гідності особи, створення їй гідних людини умов існування та розвитку, тому що права і свободи людини являють собою найважливішу складову частину всієї правової системи будь-якого демократичного суспільства. Саме вони є визначальними орієнтирами як при правотворенні, так і при правореалізації, особливо при правозастосуванні.

У процесі розробки проблеми можуть використовуватись формально-логічний, системно-структурний, порівняльний, функціональний та інші методи пізнання, що застосовуються в юридичній науці. Науковий пошук повинен базуватися на принципах об'єктивності, плюралізму, конкретності та ін. Цілком можливо, що орієнтовна програма дослідження, складена  студентом, буде далеко не такою вичерпною, як наведена нами. У студента можуть виникати труднощі з визначенням конкретних завдань дослідження, розробкою його методики. Цього не треба боятися, адже визначення предмета й мети, основні завдання і методи дослідження будуть уточнені в процесі вивчення літератури, присвяченої проблемі дослідження. Наданому етапі досить накреслити основні орієнтири, які визначатимуть напрямок пошуку, дадуть змогу цілеспрямовано вивчати літературу, оскільки їх відсутність призведе до втрати мети, хаотичного нагромадження не пов'язаного між собою матеріалу.

Через надзвичайну важливість орієнтовної програми її слід обов'язково узгодити з науковим керівником. Під час консультації потрібно з'ясувати, коли має відбутися захист роботи і намітити орієнтовний графік її виконання, визначивши черговість, логічну послідовність та зміст етапів роботи, а також термін їх завершення. Планувати слід таким чином, щоб робота була повністю завершена й подана науковому керівникові не пізніше як за два-три тижні до захисту.

Добір літератури

 

Після того як тема роботи обрана й осмислена, потрібно проаналізувати стан розробки визначеної проблеми сучасною наукою та з'ясувати, які методи використовували для її вивчення інші дослідники. Для цього слід насамперед підібрати наукову літературу за темою дослідження.

Студент, який починає написання магістерської чи дипломної роботи, зазвичай уже має певний список літературних джерел. Це література, рекомендована викладачем до відповідної лекції і науковим керівником. Проте цих джерел, як правило, недостатньо для написання наукової роботи.

Необхідну літературу студент розшукує самостійно.

Добираючи літературу за темою роботи, слід шукати не тільки праці з теорії проблеми, а й публікації про досвід роботи юридичної науки над цією проблемою. Слід також пам'ятати, що, крім інформації, яка безпосередньо стосується теми магістерської, дипломної роботи, слід ознайомитися з літературою зі споріднених спеціальностей, аналіз якої може бути корисним при розробці окремих питань теми.

Наукові праці щодо теми дослідження можна знайти в бібліотеці та в електронній інформаційній мережі Інтернет.

Робота в бібліотеці

Пошук літератури доцільно розпочати з перегляду бібліотечних і систематичних каталогів, які є на кафедрі і містять відомості про те, які праці з тієї чи іншої галузі знань наявні в бібліотеці. Якщо студент працює в республіканській або обласній бібліотеці, він також може звернутися до предметного каталогу. В предметних каталогах картки розміщено в алфавітному порядку предметних слів -тем, яким присвячено книжку, так, як це робиться в енциклопедіях.

Слід ознайомитися з систематичною картотекою газетно-журнальних статей, що є в кожній бібліотеці. Однак такі картотеки відображають далеко не кожну статтю, надруковану в журналах, тому не варто обмежуватися роботою з картотекою. Потрібно переглянути наукові й науково-методичні журнали, в яких можуть бути надруковані наукові праці з теми дослідження („Право України", „Юридичний вісник", „Вісник Конституційного Суду", „Адвокат", „Вісник Прокуратури", „Міліція України", „Бюлетень Міністерства юстиції", „Вісник Верховного Суду", „Економіка, фінанси, право", „Право і безпека". „Наше право". „Український юрист", „Юридичний журнал", „Право і практика", „Підприємство, господарство, право", „Юридична Україна", „Правовий вісник" тощо). Пошук статей з теми дослідження рекомендуємо починати з перегляду покажчика статей, опублікованих у журналі впродовж певного року. Такий покажчик друкується в кінці останнього номера журналу за кожен рік видання. Підказати потрібну літературу можуть списки використаної літератури, наведені в кінці журнальних статей і монографій.

Одним із джерел інформації про наукові праці з тієї чи іншої проблеми є бібліографічні покажчики, які видає Книжкова палата України. Студент може скористатися такими виданнями, як «Літопис книг», «Літопис журнальних статей», Український реферативний журнал «Джерело» (Серія 4 Юридичні науки). «Літопис книг» та «Літопис журнальних статей» вміщують бібліографічний опис друкованих видань. Український реферативний журнал «Джерело» також містить реферати.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 160; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!