Обов’язки студента-практиканта



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Глухівського національного педагогічного університету

Імені Олександра Довженка

Затверджую

Перший проректор 

„__”_________________ 20____р

 

Кафедра загальної і соціальної педагогіки сихології

 

ПРОГРАМА

 

СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ

НА РОБОЧОМУ МІСЦІ СОЦІАЛЬНОГО ПЕДАГОГА В НВЗ

 

ДЛЯ СТУДЕНТІВ ІV КУРСУ

ФАКУЛЬТЕТУ ПЕДАГОГІКИ І ПСИХОЛОГІЇ

ЗАОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ ОКР «бакалавр» (4р.н.)

 

 

Термін проведення практики 3 тижні

11.02.2013-03.03.2013

Програма

Соціально-педагогічної практики студентів ІV курсу 

 

       В системі підготовки соціального педагога важливе місце належить соціально-педагогічній практиці. Вона є зв’язуючою ланкою між теоретичним навчанням майбутніх соціальних педагогів та їх самостійною роботою в закладах освіти, надає досвід практичної діяльності.

Соціально-педагогічна практика здійснюється в умовах, максимально наближених до реальних, її мета: підготовка студентів до виконання функцій соціального педагога.     

Базою соціально-педагогічної практики для студентів спеціальності “Соціальна педагогіка. Практична психологія ” є міські та сільські навчальні заклади всіх типів, соціальні служби для дітей та молоді, центри за місцем проживання, творчі клуби та об‘єднаннях, позанавчальні установи різного напрямку.

В системі підготовки майбутнього соціального педагога соціально-педагогічна практика виконує різні функції, які забезпечують її ефективність: навчаючий та виховуючий характер, комплексний підхід до її змісту та організації, творчий і активний характер, систематичність і наступність.

Мета практики:

Головною метою соціально-педагогічної практики на робочому місці соціального педагога є створення умов для оволодіння науковими основами соціалізації та самореалізації молоді в інтересах особистості та суспільства. Для її реалізації необхідна взаємодія пріоритетних аспектів діяльності: з одного боку – це соціальна опіка, подання будь-яких видів соціальної допомоги різним категоріям молоді, а з іншого – діяльність, спрямована на розкриття творчого потенціалу молоді, що стимулює формування в неї імунітету до негативних явищ.

Суб‘єктами соціально-педагогічної практики є всі категорії молоді, які тією чи іншою мірою потребують соціальної допомоги, підтримки, забезпечення та соціальної реабілітації.

Відтак студенти факультету педагогіки і психології , спираючись на базові знання, уміння і навички, отримані під час навчання, повинні оволодіти майбутньою професією, виконуючи функції соціального педагога безпосередньо у різних соціальних службах для дітей та молоді, центрах за місцем проживання, творчих клубах та об‘єднаннях, навчальних закладах, позанавчальних установах різного напрямку.

Кваліфікаційні вимоги до професійних знань та вмінь студента.

Після проходження практики студент четвертого курсу повинен

знати:

v сутність загально педагогічних форм та методів виховання;

v особливості соціально-педагогічних технологій та механізми їх реалізації, що використовуються в роботі конкретної установи;

v особливості професійно-етичних взаємовідносин соціального педагога з батьками (особами, що їх заміняють) дітей;

вміти:

v збирати, обробляти, інтерпретувати інформацію і встановлювати соціальний діагноз дітей різних категорій;

v будувати та розвивати стосунки, що сприяють успішній соціально-педагогічній діяльності;

v спостерігати та інтерпретувати поведінку дитини;

v активізувати власні зусилля дитини і його батьків для вирішення їх проблем;

v аналізувати стан корекційної, реабілітаційної діяльності даної установи;

v проектувати соціально-педагогічну діяльність;

v використовувати особистісний і середовищний підхід для усунення негативних факторів виникнення у дитини проблеми;

v аналізувати конкретну соціальну ситуацію і бачити свою роль у вирішенні проблеми дитини;

v організовувати педагогічно доцільну діяльність у соціумі, педагогічно керувати і коректувати соціальну ситуацію розвитку дітей;

v будувати взаємостосунки з батьками (особами, що їх заміняють) дитини у відповідності з професійно-етичними нормами і правилами;

v взаємодіяти з колегами для вирішення проблем дитини;

v аналізувати результати своєї професійної діяльності.

Обов’язки студента-практиканта

Соціально-педагогічна практика на робочому місці соціального педагога триває 3 тижні. Перший тиждень відводиться на ознайомлення студентів з установою, класом (групою), організацією роботи з дітьми.

За період проходження соціально-педагогічної практики студент-практикант повинен виконувати усі види робіт, що передбачені типовою інструкцією і програмою педагогічної практики, вимоги правил внутрішнього розпорядку установи, розпорядження адміністрації та керівників практики. У разі невиконання цих вимог студент може бути відізваний від проходження практики.

Студент-практикант, відізваний від соціально-педагогічної практики або робота якого признана незадовільною, за дозволом ради факультету повторно проходить практику, але без відриву від навчальних занять в університеті.

Студент-практикант зобов’язаний щоденно з’являтися в установу до початку занять та знаходитися в ній повний шестигодинний робочий день. Відвідування практики студентами практикантами реєструється у журналі, який ведеться старостою групи студентів-практикантів. В окремих випадках студент-практикант має право залишити установу раніше встановленого часу з дозволу групового керівника, директора, завуча школи, фахівця, до якого він прикріплений.

Завдання практики:

1. Допомогти студентам оволодіти соціально-педагогічними технологіями роботи з різними категоріями дітей, сім‘єю, соціальними службами, організаціями і установами.

2. Допомогти оволодіти технологією соціально-педагогічної діагностики.

3. Допомогти оволодіти технологією соціальної профілактики.

4. Допомогти оволодіти корекційно-реабілітаційними технологіями.

5. Навчити проектувати соціально-педагогічну роботу з дітьми та підлітками.

6. Сприяти формуванню вмінь встановлювати професійно етичні стосунки з батьками (особами, що їх заміняють) дітей.

7. Створити умови для удосконалення комунікативних, організаторських, діагностичних, дидактичних, аналітичних вмінь та професійно значимих особистісних якостей; формування проектувальних вмінь.


Зміст практики

 

Завдання Види діяльності Форма звітності

Підготовчий етап

Ознайомитися з програмою практики, розподілом по об‘єктах, зі своїми груповими керівниками Участь в роботі настановної конференції Оформити в щоденнику практики: • мету і завдання практики, • зміст завдань.

Робочий етап

Скласти індивідуальний план роботи Спільно з керівником практики на робочому місці намітити порядок і термін виконання завдань. Разом з груповим керівником визначити тему і форму виступу на заключній конференції. Привести в щоденнику індивідуальний план роботи
Познайомитись з установою; визначити загальні відомості про установу, її структуру, основні напрямки діяльності, про склад спеціалістів, їх обов‘язки, про проблеми установи. Провести бесіду з представниками адміністрації і конкретними спеціалістами. Вивчити документацію, що регламентує діяльність установи і відображають загальні напрямки роботи. Привести в щоденнику перелік документів, що є в установі.
Познайомитися з категоріями дітей, яким надається соціально-педагогічна допомога в даній установі, виявити їх провідні проблеми і потреби. 1. Вивчити документацію, що відображає роботу з дитиною та її проблемою. 2. Скласти анкету і провести соціологічне дослідження (або усне опитування в ході бесіди з дитиною і його сім‘єю) Перерахувати в щоденнику категорії дітей, з якими працює дана установа, назвати їх провідні проблеми та потреби. Привести в щоденнику варіант складеної анкети, зробити висновок про результати дослідження.  
Вивчити посадові обов‘язки соціального педагога (якщо він є в штаті) його план роботи. У випадку відсутності такого спеціаліста самостійно розробити його посадові обов‘язки і план роботи. Провести бесіду з соціальними педагогом, ознайомитися з документацією, що регламентує його діяльність в установі. Проаналізувати кваліфікаційну характеристику соціального педагога і спів ставити її зі специфікою даної установи. Зафіксувати в щоденнику загальні відомості про особливості роботи соціального педагога в даній установі. Оформити свій проект посадових обов‘язків соціального педагога в даній установі.
Оволодіти прийомами діагностики небажаної ситуації, в яку потрапила дитина в сім‘ї, школі, колективі 1. Організувати зустріч з дитиною чи її сім‘єю. 2. Провести діагностичне дослідження і виявити причини виникнення соціальних, психологічних, емоційних порушень. Представити формалізований протокол діагностичного дослідження.
Вивчити особливості профілактичної діяльності даної установи. 1. Визначити основні суб‘єкти, що здійснюють соціальний контроль за поведінкою дитини. 2. Виділити основні методи і форми соціальної підтримки дитини. 3. Визначити зміст соціально-педагогічної профілактики по відношенню до даної категорії дітей. 1. Оцінити способи і форми профілактичної діяльності даної установи. 2. Визначити область застосування технології соціальної профілактики. 3. Виділити критерії ефективності соціальної профілактики і методи її вимірювання.
Розробити ефективні форми профілактик для конкретної категорії дітей. Провести з дитиною бесіду про права і обов‘язки, соціальних нормах і правилах поведінки в суспільстві. Привести в щоденнику план проведення бесіди і аналіз її результатів.
Вивчити особливості соціально-педагогічної реабілітації дитини, що знаходиться в цій установі. 1. Познайомитися з індивідуальною програмою реабілітації конкретної дитини. 2. На основі вивчення документів і в процесі спілкування з дитиною провести діагностику: • рівня розвитку емоційно-пізнавальної сфери; • позитивних і негативних якостей особистості; • рівня засвоєння основних соціальних ролей: член сім‘ї, член колективу, друг, громадянин. 3. Формувати у дитини позитивний досвід соціальної поведінки, навички безконфліктної поведінки. Привести в щоденнику структуру і зміст реабілітаційної програми: мета. Завдання, методи, форми, засоби, етапи здійснення, основні суб‘єкти діяльності.
Вивчити особливості професійно-етичної взаємодії соціального педагога з батьками (особами, що їх заміняють) дитини.   Спостерігаючи за взаємовідносинами соціального педагога з батьками (особами, що їх заміняють), виявити ступінь застосування морально-етичних норм і правил в професійному спілкуванні спеціаліста. Представити в щоденнику коротку характеристику етичних проблем взаємовідносин соціального педагога з батьками (особами, що їх заміняють)
Завдання за вибором: Вивчити особливості морального конфлікту, що виник у стосунках соціального педагога і дитини чи її батьків Виділити і проаналізувати етапи розвитку конфлікту і засоби його вирішення. Представити в щоденнику коротку характеристику конфліктної ситуації. Перерахувати ї охарактеризувати основні способи вирішення конфлікту.

Підсумковий етап

Узагальнити отримані на практиці результати   Написати звіт по практиці по встановленій формі.
Підготувати і провести на заключній конференції тематичний виступ.   Відзив групового керівника і оцінка по практиці.

 

 


v  


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 124; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!