СОЦІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ І КУЛЬТУРА



"Організацію можна порівняти з людиною, у неї свої переконання, цілі, які не схожі ні на чиїсь інші. Тому згодом в організації утвориться своє лице, або те, що я зву культурою".

У. Оучі

 

Проблема соціальної відповідальності виникла ще наприкінці XIX - на початок XX ст., але й досі стосовно цієї проблеми не вщухають дискусії. Дуже часто при цьому згадують ім’я Е.Карнегі.

Під терміном "соціальна відповідальність" розуміють ті зобов'язання, які фірма несе перед суспільством, в якому вона працює.

Оригінальним є тлумачення її, як трирівневого поняття є:

ü соціальне зобов'язання;

ü соціальне реагування;

ü соціальна чутливість.

Створення успішної системи менеджменту соціальної відповідальності бізнесу є комплексною, довгостроковою справою для будь-якої компанії. Вона передбачає зміни в її загальній бізнес-стратегії. Головною метою такої системи є інтеграція соціальних і екологічних пріоритетів у діяльність компанії на всіх рівнях прийняття рішень, що має призвести до покращення якості менеджменту загалом.

Аналізуючи діяльність багатьох компаній дослідники дійшли висновку, що соціальна відповідальність сприяє розвиткові організації, і навпаки, уникнення соціальної відповідальності звужує можливості її успіху.

Слід врахувати наявність аргументів за і проти соціальної відповідальності.

 

Таблиця 2 – Аргументи соціальної відповідальності

Аргументи на користь соціальної відповідальності Аргументи проти соціальної відповідальності.
• сприятливі для бізнесу довготривалі перспективи; • зміна потреб і очікувань широкого загалу (громадськості); • наявність ресурсів для надання допомоги у вирішенні соціальних проблем; • моральне зобов'язання поводити себе соціальне відповідально.   • порушення принципу максимізації прибутку; • витрати на соціальні потреби перекладаються на споживачів підвищенням цін; • недостатній рівень інформації для громадськості; • недостатнє уміння вирішувати соціальні потреби.

 

Єдиного універсального підходу до формування політики соціальної відповідальності компанії та необхідної для цього структури не існує. Кожний окремий випадок має бути специфічним і враховувати особливості роботи компанії, мету її діяльності, розмір, галузеву спеціалізацію, культурно-географічні особливості тощо. Проте, загальні рекомендації не втрачають від цього своєї цінності. Ми пропонуємо на ваш розгляд дев’ять ступенів створення корпоративної системи соціальної відповідальності, розроблених організацією “Бізнес – за соціальну відповідальність” (Business for Social Responsibility).

Багато компаній розглядають перш за все можливості не реалізувати політику соціальної відповідальності. Слід завжди пам’ятати про наслідки такого підходу – втрата довіри споживачів, потенційних інвесторів, публічні бойкоти, штрафи та стягнення з боку державних органів тощо. Ці ризики завжди важко вимірити та передбачити, проте їх треба тримати на увазі.

Культура організації - це поводження співробітників організації, їхні переконання і цінності, традиції, рівень взаємовідносин між менеджерами і працівниками, між компанією, її клієнтами і постачальниками. Культура компанії формується роками, тому досить стабільна.

Культура організації виявляється по-різному. Вона може містити в собі стійкі неписані правила, стандарти про те, що важливо, упередження, стандарти суспільного етикету і поведінки, традиції, що визначають відношення старшинства і субординації й Інші традиції, що дають поняття робітникам, як потрібно і як не потрібно поводитися. Щоденне життя в організаційному товаристві сповнене особливих переконань, визначеного режиму і звичаїв, що разом складають особливе культурне життя.

Дослідники визначили сім характеристик, що разом складають суть організаційної культуру.

 

Таблиця 3 – Характеристики організаційної культури

 

Характеристика Тлумачення
Структура сукупність правил, розпоряджень і ступінь контролю за поведінкою робітника.
Індивідуальна автономія ступінь відповідальності, незалежності і можливостей вияву ініціативи, наявні в організації.
Підтримка ступінь участі і теплота, що поширюються начальником на своїх підлеглих.
Зіставлення міра відповідності робітників виконуваним обов'язкам.
Робота - винагорода ступінь винагороди за виконану роботу.
Конфліктна толерантність ступінь конфліктності у відношенняхміж спостерігачами і робітниками, а також готовність бути чесним і відкритим.
Допустимість ризику ступінь активності, новаторства і ризикованості робітників.

 

Якщо говорити загалом, то культура організації охоплює усе, що здійснюється в ній. Це все, чим живуть і що виконують співробітники щодня, все, що добре і правильно дозволено чи недозволено. Організаційна культура є умовою і результатом відповідних управлінських дій.

Процвітаючі компанії відзначаються високим рівнем культури, що є наслідком продуманих зусиль, спрямованих на розвиток духу корпорації, який максимально поєднував би, акумулював сподівання, інтереси усіх працівників на користь усіх зацікавлених сторін. Культуру корпорації формують такі чинники:

ü ідеальні цілі;

ü пануючі ідеї та цінності;

ü видатні діячі і рольові моделі;

ü прийняті стандарти і правила;

ü неформальні канали комунікації.

   Німецький дослідник Геєрт Хофштеде, орієнтуючись на культурні відмінності між країнами, класифікував культурні аспекти організації на підставі чотирьох властивостей:

1. Індивідуалізм / колегіальність. Індивідуалізм наполягає, що людина діє у власних інтересах, інтересах найближчих до неї людей, родичів. Колективістські уявлення передбачають, що кожна людина належить до групи і не може вважати себе вільною від неї. Група турбується про задоволення її запитів, вимагаючи повного й беззастережного підпорядкування. Жорстке регламентування групою поведінки індивідів є проявом сектантства.

2. Зона влади. Сфера поширення влади як елемента культури обумовлюється простором, у межах якого наділений навіть найменшою владою в групі індивід усвідомлює нерівноправність у розподілі цієї влади і вважає це нормальним. Нерівноправність властива всім культурам, але лояльність щодо неї в різних культурах різна. Наприклад, є країни, де критерієм, що визначає межі влади, вважають рівень доходів. Усередині корпорацій цей критерій охоплює не тільки грошові виплати, а й атрибутику посади (наприклад, модель наданого компанією автомобіля; особистий водій; можливість або неможливість спілкування із шефом).

3. Усунення невизначеності. Ця властивість указує на ступінь прагнення людей уникнути ситуацій, у яких вони почувають себе невпевнено. Прикладом може бути практика нав'язування жорстких поведінкових стандартів і заклики вірити в абсолютну істину.

4. Мужність / жіночність. Зважаючи на цю властивість, з'ясовують ступінь сприйнятливості культури до особливостей, притаманних жіночій моделі поведінки. Всі культури несуть у собі домінуюче чоловіче начало, передбачаючи, що чоловік самовпевнений, марнославний, прагне до боротьби і зорієнтований на досягнення матеріального успіху. Чоловіки цінують силу, рішучість, напористість. «Чоловічі» культури жінці відводять діяльність, пов'язану з поліпшенням якості життя, вихованням дітей, турботою про літніх та немічних.

Модель культури організації найчастіше зумовлена особливостями національної ментальності, а тому корпорації, які виходять на ринок іншої країни, часто «не вписуються» із своїми культурними цінностями в систему її корпоративної культури. Зате специфіка корпоративної культури зарубіжної організації іноді може додатково стимулювати інтерес клієнтів до неї.

Формування культури вітчизняних виробничо-господарських організацій повинно грунтуватися на прискіпливому аналізі моделей корпоративної культури економічно розвинутих країн з урахуванням особливостей соціальне-економічного й національно-етнічного середовища України.

 

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 240; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!