Основи дидактики і Медіадидактики



Сутність медіадидактики

В умовах інформатизації суспільства нові засоби навчання спричиняють усвідомлення нової мети професійного вдосконалення і формування менталітету особистості. Тому медіакомпетентність – не самоціль, а необхідний елемент еволюційного розвитку особистості, її активної професійної діяльності в інформаційному світі.

Медіадидактика – це галузь дидактики, яка вивчає можливості застосування медіа як допоміжного засобу для підвищення ефективності занять, і відповідно вивчає роль, яку відіграють медіазасоби у конструюванні процесів навчання.

Медіадидактика як складова медіапедагогіки ґрунтується на загальних засадах дидактики та особливостях впливу медіазасобів на процес навчання. Вона досліджує, які медіазасоби найбільш придатні для цього процесу і як їх можна конструювати і застосовувати, щоб активізувати навчальний процес і досягати навчальної мети. Вона призначена для того, щоб медіазасоби у процесі проведення занять добирались оптимально і вводились, узявши до уваги досягнення навчальної успішності та з урахуванням наявних умов.

Медіадидактика є спеціалізованим підрозділом загальної дидактики, який розвивався разом з упровадженням технічних пристроїв для відтворення навчальних програм. Медіадидактика займається переважно дидактичними і методичними аспектами розвитку, застосуванням і апробацією медіазасобів у школі, при роботі з молоддю, у безперервній освіті та вищій школі. При цьому порушуються питання конструювання та оптимізації процесу навчання за допомогою медіазасобів, необхідних навчальних умов, психологічних особливостей сприйняття; у центрі уваги – технічні, організаційні та персональні умови застосування апаратури і програмного забезпечення.

Медіадидактика спрямована на виявлення можливості раціонального застосування нових медіазасобів для навчання. Традиційно вона займається, насамперед, позитивним потенціалом нових медіазасобів. При цьому очікування змінюються в її джерелах. Освітні медіазасоби були засобами зображення, якими можна було чітко ілюструвати образи предметів. Із появою продукції радіо, телебачення, відео і комп’ютера, очікування знову і знову пов’язувались із тим, що медіазасоби могли б принаймні частково замінювати вчительські кадри. Сьогодні, всупереч явно вдосконаленим інтерактивним медіазасобам, тут чітко переважає реальна оцінка. Медіанавички, отримані учнями у повсякденному житті, усе більше виграють як навчальний потенціал і, безперечно, повинні враховуватись як навчальні умови при плануванні медіаресурсів на занятті. Але очевидно, що викладачу набагато краще надати перевагу аудіовідеозасобам, які успішно підтримують заняття, не вимагають великих апаратних ресурсів, попереднього вивчення, узгодження згідно із запланованим розкладом занять, ні підбору спеціального кабінету, і, які при використанні під час заняття можуть бути гнучко змінені.

За визначенням медіазасоби мають вдосконалювати заняття, а не сприяти збільшенню незайнятих педагогів. Тому медіадидактика повинна аналізувати функції медіазасобів у єдиному ключі заняття, роз’яснювати та уточнювати такі аспекти медіа засобів, як перетягування ними на себе навчальних медіафункцій і застосування під час заняття.

Медіадидактика як спеціалізований підрозділ загальної дидактики розвивалася паралельно з оновленням технічних засобів в освіті. Сьогодні вона займається дидактичними і методичними аспектами розвитку і застосування медіазасобів, зокрема, інформаційних комп’ютерних технологій, в освітньому процесі:

1. Медіазасоби як педагогічний інструментарій підвищення ефективності навчального процесу, що конструюється.

2. Технології вбудовування медіазасобів у процес навчання (наприклад, застосування медіапроектора, відео, комп’ютера, Інтернету тощо).

3. Психолого-педагогічні особливості оптимального підбору і наслідків застосування медіазасобів в освітньому процесі з урахуванням досягнення навчальної мети, успішності та наявних умов.

4. Особливості конструювання та експертизи цифрових навчальних матеріалів з точки зору досягнення навчальної мети в освітньому процесі.

5. Медіазасоби як дидактичний інструментарій, що збагачує комплексне навчальне (інформаційно-освітнє) середовище.

Таким чином, медіадидактика як складова медіапедагогіки досліджує питання застосування медіа у навчальному процесі, займається розробкою інформаційно-освітніх технологій, особливостями організації дистанційного навчання, розробки та апробації нових медійних дидактичних засобів: навчальних програм, посібників, підручників тощо. У межах медіадидактики аналізується взаємозв’язок між медіа і реалізацією цілей, змісту і форм, методів і засобів навчання.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 270; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!