Загальні засади педагогіки і медіапедагогіки



М. В. Загірняк, Т. Б. Поясок

М е д і а п е д а г о г і к а

 

Навчальний посібник

 

ТОВ «ДРУКАРНЯ МАДРИД»

2015


УДК 371.134

ББК

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України

як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів

(лист № 1/11-8873 від 10.06.2014)

 

Р е ц е н з е н т и:

Лузан Петро Григоровичдоктор педагогічних наук, професор;

Волкова Наталія Павлівна – доктор педагогічних наук, професор;

Чорний Олексій Петрович– доктор технічних наук, професор

Загірняк М.В., Поясок Т.Б.

Медіапедагогіка : навчальний посібник для студентів і викладачів вищих навчальних закладів та магістрантів усіх напрямів підготовки. – Харків : ТОВ «ДРУКАРНЯ МАДРИД», 2015. – ___ с.

 

ISBN

 

У навчальному посібнику розкрито загальні засади медіапедагогіки, медіадидактики, теорії медіавиховання. Автори акцентують увагу на нових підходах до організації педагогічної діяльності викладача в умовах сучасного медіасередовища. 

Посібник містить трактування основних дефініцій медіапедагогіки, у ньому показана роль сучасних медіазасобів в освіті, проаналізовано їх види і функції. Розглянуто основні положення медіадидактики, медіавиховання, акцентовано увагу на основних положеннях інформаційно-технологічної освіти.

Навчальний посібник адресовано викладачам, студентам вищих навчальних закладів і магістрантам, слухачам системи післядипломної освіти викладачів. Він буде корисним усім науковцям, що досліджують проблеми застосування медіазасобів у навчально-виховному процесі, аспірантам і докторантам, які працюють у цій галузі.

 

Усі авторські права захищені.

Розповсюдження та тиражування без офіційного дозволу авторів заборонено.

 

ISBN                                           © М. В. Загірняк, Т. Б. Поясок, 2015

                                                    © «ДРУКАРНЯ МАДРИД», 2015

 


ЗМІСТ

Передмова

Загальні засади медіапедагогіки

1.1 Науковий тезаурус медіапедагогіки..................................................

1.2 Види і функції сучасних медіа...........................................................

1.3 Вплив сучасних медіа на людину......................................................

1.4 Медіа в організації традиційного навчання.....................................

1.5. Мультимедійні ресурси в освіті........................................................

Питання для самоконтролю....................................................................

Предметний покажчик.............................................................................

Основи дидактики і медіадидактики

2.1Сутність медіадидактики...................................................................

2.2 Цифрові медіа як дидактичні засоби.................................................

2.3 Дидактичні властивості електронних медіазасобів та їх ефективне використання.............................................................................................................

2.4 Електронні навчальні видання..........................................................

2.5 Навчально-методичне забезпечення на основі електронних медіа..

2.6 Медіа в організації дистанційного навчання....................................

Питання для самоконтролю....................................................................

Предметний покажчик.............................................................................

Теорія медіавиховання

3.1 Медіа як засіб виховання...................................................................

3.2 Медіазагрози у виховному процесі..................................................

3.3 Модернізація виховання на основі медіа засобів.............................

Питання для самоконтролю....................................................................

Предметний покажчик.............................................................................

Список використаних джерел інформації


ПЕРЕДМОВА

 

Культура сучасного суспільства, порівняно з культурою попередніх епох надзвичайно динамічна, орієнтири у ній змінюються дуже швидко. Містком долучення до цієї культури широких верств населення є засоби масової інформації, останнім часом – електронні засоби. Завдяки широкій інформатизації суспільства формується нове середовище проживання і життєдіяльності людей – медіасередовище. Медіапроцеси, які відбуваються у сучасному суспільстві, досліджуються у таких напрямах:

– соціально-філософські та гуманітарні аспекти взаємодії людини і медіа;

– вплив окремих медіа на розвиток, виховання і навчання;

– проблема насильства через сучасні засоби інформації та комунікації.

Проблема медіапроцесів у суспільстві – надактуальна і має розглядатися комплексно: у філософському, соціальному, культурному, психолого-педагогічному та інших аспектах.

Освітня діяльність не може залишатись поза зазначеної проблеми, вона повинна стати надійним навігатором у бурхливому морі інформації, тому нагальною є потреба у розробці та впровадженні медіаосвітньої діяльності. Педагогічний аспект сучасних медіа-процесів передбачає розв’язання таких проблем:

– забезпечення якості навчання і побудова відкритих педагогічних систем;

– інформаційні та комунікаційні системи в освіті;

– нові інформаційні технології як засіб розвитку всіх підсистем особистості та її самореалізації;

– психологічні та педагогічні проблеми інформатизації суспільства;

– глобалізація та інтеграція освіти й освітніх систем в інформаційному суспільстві;

– виховний вплив інформаційних технологій; вплив медіатехнологій на інтелектуальний розвиток молодої людини.

У документах ЮНЕСКО медіаосвіта трактується як навчання теорії та практичних умінь щодо використання сучасних засобів масової комунікації, які розглядаються як специфічна частина освітнього процесу у педагогічній теорії і практиці; їх необхідно відрізняти від використання засобів масової комунікації як засобів у викладанні різних галузей знань, що є проблемою медіапедагогіки. Основні задачі медіаосвіти більш широкі: підготувати нове покоління до життя за сучасних інформаційних умов у поєднанні з духовними цінностями, до пошуку, аналізу, використання і сприйняття різноманітної інформації, навчити людину розуміти її, усвідомлювати вплив на психіку, оволодівати способами спілкування на основі невербальних форм комунікації за допомогою комунікативних засобів.

Таким чином, медіаосвіта – це процес розвитку особистості за допомогою і на основі засобів масової комунікації (медіа) з метою формування культури спілкування з медіа, творчих, комунікативних здібностей, критичного мислення, умінь повноцінного сприйняття, інтерпретації, аналізу та оцінки медіатекстів, навчання різноманітних форм самовираження за допомогою медіатехніки. На ґрунті цього людина опановує медіаграмотність, яка допомагає їй активно використовувати можливості інформаційного поля телебачення, радіо, відео, кінематографу, преси, Інтернету. Ця проблема розв’язується завдяки медіапедагогіки.

Сьогодні провідним стає медіакомплексний засіб опанування людиною навколишнього середовища. Медіапедагогіка є напрямом у педагогіці, і у той же час дослідженням закономірностей масової комунікації, це вивчення медіа, що відрізняється від навчання за допомогою медіа. Він одночасно забезпечує як пізнанням того, як створюються і розповсюджуються медіатексти, так і розвиток аналітичних здібностей для інтерпретації та оцінювання їх змісту. Як медіаосвіта, так і медіапедагогіка спрямовані на досягнення цілей медіаграмотності: забезпечення здатності використовувати, аналізувати, оцінювати і передавати повідомлення у різноманітних формах, уміння аналізувати і синтезувати просторово-часову реальність, уміння «читати» медіатекст. Медіаграмотність покликана допомогти людям розуміти, створювати та оцінювати культурну значущість аудіовізуальних і друкованих текстів, вона є підґрунтям медіакомпетентності.

Медіапедагогіка як галузь педагогіки в ХХІ столітті знаходить усе більшу кількість прихильників, отримує розвиток як на теоретичному, так і на практичному рівнях. Але поряд із цим часто зустрічається нерозуміння її цілей, освітні заклади не завжди адекватно реагують на дидактичний потенціал сучасних медіа. Тому розвиток медіапедагогіки як науки про медіаосвіту і медіаграмотність є актуальним. Її складовою є медіадидактика – теорія навчання за допомогою медіа, що включає цілі, зміст, організаційні форми, способи і засоби, які допомагають розвитку медіаграмотності та формуванню медіакомпетентності. Медійні технології навчання – це способи побудови діяльності із застосуванням медіа для досягнення педагогічних цілей. Вони містять й інформаційні технології навчання, що являють собою сукупність сучасної комп’ютерної та медійної техніки, засобів телекомунікаційного зв’язку, інструментальних програмних засобів, що забезпечують інтерактивний програмно-методичний супровід сучасних технологій навчання.

Упровадження медіатехнологій в освітню діяльність передбачає:

– удосконалення механізмів керування системою освіти на основі використання автоматизованих банків даних науково-педагогічної інформації, інформаційно-методичних матеріалів, а також комунікаційних мереж;

– удосконалення методології й стратегії відбору змісту, методів й організаційних форм навчання, виховання, які відповідають завданням розвитку особистості того, хто навчається, за сучасних умов інформатизації суспільства;

– створення методичних систем навчання, орієнтованих на розвиток інтелектуального потенціалу студента, на формування вмінь самостійно здобувати знання;

– створення й використання комп’ютерних тестуючих, діагностуючих методик контролю й оцінювання рівня знань студентів.

Навчання з використанням медіатехнологій поступово стає новим освітнім стандартом, що впроваджується в усі структури підготовки й перепідготовки фахівців, оскільки вони мають потужні функції для зручної навігації та ефективні засоби оцінювання й контролю процесу засвоєння знань і набуття навичок. Сучасні медіатехнології дають можливість поєднувати нові можливості презентації навчального матеріалу (гнучка гіпертекстова форма, аудіо-, відеонаочність тощо) з ефективними системами управління та контролю за процесом навчання.

Застосування медіатехнологій у навчальному процесі відкриває нові шляхи у розвитку навичок мислення і вміння розв’язувати складні проблеми, надає принципово нові можливості для активізації навчання. Медіатехнології дозволяють зробити аудиторні та самостійні заняття більш цікавими, динамічними і переконливими, а великий потік інформації, що вивчається, легко доступним. Їх використання у навчальному процесі спонукає до розвитку нових педагогічних методів, прийомів і стилю роботи викладача. Що стосується вибору їх типу, то це істотно залежить від змісту навчального матеріалу.

Метою даного навчального посібника є розгляд сучасного розуміння медіа, визначення основних категорій, понять, дефініцій, термінів медіапедагогіки; характеристика основних складових медіапедагогіки: медіадидактики і медіавиховання; розкриття сутності та основних категорій інформаційної дидактики, дидактичних, психолого-педагогічних і методичних її аспектів; формування практичних навичок використання освітніх медіапродуктів і ресурсів для розв’язання освітніх, виховних та інших задач.


загальні засади педагогіки і медіапедагогіки

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 202; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!