Тема:Перевірка на смакову агнозію



Лабораторна робота №1

Тема: Приготування води, вихідних і контрольних розчинів смакових речовин для дегустаційних визначень

Для приготування розчинів смакових речовин при проведенні дегустаційного випробування вода повинна бути прозорою, без кольору, сторонніх запахів і присмаку, щоб не впливати на результати дегустації. Тому водопровідну воду в органолептичному аналізі готують різними способами таким чином, щоб вона відповідала цим вимогам.

Існує декілька методів очистки водопровідної води, а саме: дистиляція; кип’ятіння з наступною фільтрацією або декантацією; обробка дистильованої води активованим вугіллям; кип’ятіння водопровідної води в присутності перманганату калію з наступною фільтрацією.

Мета роботи: різними способами приготувати воду для дегустаційних визначень та підготувати вихідні розчини смакових речовин.

Обладнання та посуд: конічні термостійкі колби місткістю 250 см3, скляні воронки, мірні колби ємністю 100 см3, мірні циліндри, фільтр «біла смуга», аналітичні та технічні терези, електрична плитка.

Реактиви: 0,1 М розчин калію перманганату, натрію хлорид, кислота цитратна, сахароза, кофеїн.

Хід роботи:

Приготування води.

Приготувати воду за наступними методиками:

а) кип’ятіння водопровідної води з наступною фільтрацією

В конічну колбу налити 200-220 см3, довести до кипіння та прокип’ятити на слабкому вогні 20-30 хвилин. Зняти воду, охолодити її та відфільтрувати крізь фільтр «біла смуга».

б) кип’ятіння водопровідної води з наступною декантацією

В конічну колбу налити 200-220 см3, довести до кипіння та прокип’ятити на слабкому вогні 20-30 хвилин. Зняти воду, охолодити її та обережно не змучуючи осад декантувати верхню частину.

в) кип’ятіння водопровідної води в присутності перманганату калію з наступною фільтрацією

В конічну колбу налити 200-220 см3, додати невелику кількість перманганату калію до слабкого рожевого забарвлення, довести до кипіння та прокип’ятити на слабкому вогні 20-30 хвилин. Зняти воду, охолодити її та відфільтрувати крізь фільтр «біла смуга».

Приготування вихідних розчинів смакових речовин

Вихідні розчини смакових речовин готують з використанням спеціально підготованої водопровідної води. концентровані розчини повинні бути такої концентрації, щоб легко було готувати з них контрольні розчини розведенням.

Основний розчин речовини солодкого смаку: 10 г сахарози зважують на технічних терезах, переносять в мірну колбу ємністю 100 см3, розчиняють наважку і доводять об’єм до риски водою.

Основний розчин речовини солоного смаку: 1 г натрію хлориду зважують на технічних терезах, переносять в мірну колбу ємністю 100 см3, розчиняють наважку і доводять об’єм до риски водою.

Основний розчин речовини кислого смаку: 1 г цитратної (винної) кислоти зважують на аналітичних терезах, переносять у мірну колбу ємністю 100 см3, розчиняють наважку і доводять об’єм до риски водою.

Основний розчин речовини гіркого смаку: 0,1 г кофеїну (хініну гідрохлорида) кислоти зважують на аналітичних терезах, переносять в мірну колбу ємністю 100 см3, розчиняють наважку (для повного розчинення підігрівають колбу на водяній бані), після охолодження доводять об’єм до риски водою.

Основні розчини можна зберігати у холодильнику 3-5 діб.

Приготування контрольних розчинів.

Для перевірки на здатність розрізняти чотири основні смаки готують контрольні розчини з основних розчинів відповідних речовин розведенням водою у концентраціях, які наведено в таблиці 1.

Контрольні розчини можна зберігати у холодильнику 2-3 діб.

Таблиця 1.

Контрольні розчини смакових речовин для визначення смакової агнозії.

Вид смаку Смакова речовина Вміст речовини, %
Солодкий Солоний Кислий Гіркий Сахароза Натрію хлорид Цитратна (винна) кислота Кофеїн (хініну гідрохлорид) 0,8 0,2 0,03 (0,04) 0,02 (0,0005)

Контрольні питання

1. Вимоги, що висувають до води: а) в харчовій і косметичній промисловості; б) в органолептичному аналізі.

2. Які методи очистки водопровідної води ви знаєте?

3. Хімізм процесів, які проходять: а) при простому кип’ятінні водопровідної води; б) при кип’ятінні водопровідної води в присутності KMnO4. Написати рівняння реакцій.

4. Загальна схема перевірки сенсорної чутливості дегустатора.

5. Які речовини і в яких концентраціях використовують для приготування вихідних розчинів смакових речовин?

6.  Які концентрації контрольних розчинів смакових речовин використовують для проведення визначення смакового дальтонізму?

7. Чим визначається а) якість смаку; б) інтенсивність смаку?

Лабораторна робота №2

Тема:Перевірка на смакову агнозію

Смаковою агнозією називається повна або часткова відсутність смакових відчуттів.

В клінічних медичних дослідженнях смакову агнозію діагностують на розчинах речовин з чітко вираженим смаком помірної інтенсивності. Концентрація цих розчинів значно відрізняється від концентрації розчинів, які використовують з тією ж метою при відборі дегустаторів.

Мета роботи: перевірка на здатність розрізняти чотири основних смаки: гіркий, солоний, солодкий та кислий.

Обладнання та посуд: градуювальні піпетки, мірні колби, однакові колби або склянки ємністю 100–200 см3. Термостат.

Реактиви: 0,8% розчин сахарози, 0,2% розчин натрію хлориду, 0,03% розчин цитратної кислоти, 0,02% розчин кофеїну.

Хід роботи:

Проведення випробування.

Кожний випробуваний отримує 9 проб розчинів смакових речовин по 50–100 см3 в однакових колбах чи склянках ємності 100–200 см3, кожна з яких закодована двозначним числом. Випробування на смаковий дальтонізм проводять через 1,5–2 години після їжі.

Перед проведенням аналізу випробуваний знайомиться с завданням, яке вказане в спеціальному листі.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 441; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!