Розділ 2. структура та Основний зміст курсової роботи



 

Курсова робота включає  два завдання:

1. Розкриття науково-практичної проблеми згідно з темою роботи.

2. Виконання індивідуального творчого завдання.

 

Орієнтовна схема курсової роботи:

ВСТУП

     
Розділ 1 1.1. 1.2. 1.3. Висновки з першого розділу   Розділ 2 2.1. 2.2. 2.3. Висновки з другого розділу
     

ВИСНОВКИ

     

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

     

ДОДАТКИ

 

Курсова робота повинна містити:

-  титульний аркуш;

-  зміст;

-  перелік умовних позначень (у разі потреби);

-  вступ;

-  основну частину, яка складається з розділів і підрозділів;

-  висновки;

-  список використаних джерел;

-  додатки (у разі потреби).

2.1.Титульний аркуш є першою сторінкою курсової роботи і основним джерелом бібліографічної інформації, необхідної для оброблення та пошуку документа.

Титульний аркуш повинен мати відомості, які подають у такій послідовності:

- назва міністерства і навчального закладу;

- назва факультету;

- назва профільної кафедри;

- назва курсової роботи;

- група;

- прізвище, ім’я, по батькові автора;

- науковий ступінь, вчене звання, посада, прізвище, ім’я, по батькові наукового керівника курсової роботи;

- місто і рік.

Приклад оформлення титульного аркуша наведено у Додатку А.

2.2.Змістмістить вступ, заголовки розділів і підрозділів (якщо вони є), висновки, список використаних джерел, додатки  (якщо вони є) із зазначенням номера сторінки, з якої починається розділ чи підрозділ.

Назви розділів не повинні повторювати назву роботи, а параграфи збігатися з назвами розділів.

2.3.Перелік умовних позначень. Якщо в курсовій роботі використано специфічну термінологію, маловідомі скорочення, нові символи, позначення, то їхній перелік може бути поданий у курсовій роботі у вигляді окремого списку, який розташовують перед вступом.

2.4.Вступ курсової роботи займає 3-4 сторінки. У ньому подається загальна характеристика роботи у наступній послідовності: актуальність теми, мета, об’єкт, предмет, гіпотеза (у разі проведення експериментального дослідження) та завдання дослідження, теоретико-методологічні основи дослідження, методи дослідження, емпірична база дослідження (вказується де саме проводилось дослідження, хто брав у ньому участь), наукова новизна, теоретичне та практичне значення одержаних результатів, апробація (за наявності: відомості про публікації, конференції тощо), структура роботи

2.4.1.Актуальність теми обґрунтовують шляхом формулювання фундаментальної та часткових проблем, яким присвячена курсова робота, критичному аналізу та порівняння з відомими розв’язаннями проблеми, коротко викладається історія питання (рівень вивчення теми) за хронологічним чи концептуальним принципом.

2.4.2.Мета повинна бути сформульована таким чином, щоб вказувати на об’єкт та предмет дослідження.

2.4.3.Об’єкт дослідження – це процес або явище, що породжує проблемну ситуацію, яка була обрана для дослідження.

2.4.4.Предмет дослідження змістовно визначає тему (назву) курсової роботи. Об’єкт і предмет дослідження як категорії наукового процесу співвідносяться між собою як загальне і часткове. В об’єкті виділяється та його частина, яка є предметом дослідження. Саме на нього спрямована основна увага студента, оскільки предмет дослідження визначає тему курсової роботи, яка визначається на титульному аркуші, як її назва.

2.4.5. Відповідно до мети визначаються основні завдання дослідження. Вони повинні відображати змістові, а не процесуальні аспекти роботи, для чого доцільно використовувати такі їх формулювання, як, наприклад: «Проаналізувати…», «Визначити…», «Охарактеризувати…», «Описати…», «Провести…», «Розробити» і т.д.

2.4.6. В якості теоретико-методологічних основ дослідження зазначаються та коротко перелічуються наукові підходи, теорії, позиції окремих науковців, які були покладені в основу моделі дослідження студента.

2.4.7.Методи наукового дослідження перераховуються та змістовно визначається, що саме досліджувалось кожним методом. Вибір методів дослідження повинен забезпечити достовірність отриманих результатів і висновків.

2.4.8.Наукова новизна одержаних результатів. Викладаються аргументовано, коротко та чітко наукові положення роботи, зазначаючи відмінності одержаних результатів від відомих раніше та зазначаючи ступінь новизни одержаних результатів (вперше одержано, удосконалено, дістало подальший розвиток).

2.4.9. При описі теоретичного та практичного значення отриманих результатів дослідження надаються рекомендації щодо їхнього використання.

2.4.10. При описі структури роботи подається інформація про основні структурні елементи курсової роботи, загальну кількість сторінок, рисунків і таблиць, опрацьованої літератури тощо. Наприклад: Робота складається зі вступу, двох розділів, висновків до кожного з розділів, загальних висновків, 2 додатків, списку використаної літератури (49 найменувань, з них 8 – іноземною мовою). Повний обсяг курсової роботи становить 63 сторінок, основний зміст викладено на 57 сторінках комп’ютерного тексту. Робота містить 2 таблиці, загальним обсягом 5 сторінок; 5 рисунків загальним обсягом 5 сторінок.

 

2.5.Основна частина курсової роботипередбачає виклад відомостей про предмет (об’єкт) дослідження, які є необхідними й достатніми для розкриття сутності означеної роботи (опис теорії, методів роботи), та її результати.

Текст курсової роботи викладають поділяючи матеріал на розділи. Розділи можуть поділятися на підрозділи і пункти. Пункти, якщо це необхідно, поділяють на підпункти. Кожен пункт і підпункт повинен містити закінчену наукову інформацію. Кожен розділ повинен висвітлювати самостійне питання досліджуваної теми, а підрозділи, пункти та підпункти – окремі частини даного питання.

При написанні розділів та підрозділів необхідно зберігати логічний зв'язок між ними, послідовно переходити від одного розділу до іншого, а в межах одного розділу – від одного підрозділу (пункту, підпункту) до іншого.

Зміст розділів та підрозділів повинен відповідати їх назвам, бути обґрунтованим. Кожен розділ завершується коротким висновком до нього (1 – 1,5 сторінки).

В огляді літератури – першому розділі - студент окреслює основні етапи розвитку наукової думки за своєю проблемою. Стисло, критично висвітлює роботи науковців, визначає своє місце у розв’язанні проблеми. Окрім короткої історії питання необхідно висвітлити найбільш відомі в Україні та світі точки зору та підходи до постановки та вирішення обраної проблеми, а також сучасний стан досліджень у цій галузі (за останні 3-5 років). Виклад матеріалу повинен здійснюватись не просто у вигляді набору цитат та фактів, але й супроводжуватись авторським аналізом та інтерпретацією цих підходів та фактів, структурувати матеріал виходячи з логіки розкриття проблеми дослідження. У цьому розділі студент повинен продемонструвати своє розуміння історичної логіки розвитку проблеми та довести, тим самим, актуальність, значущість та необхідність саме такої постановки проблеми, яку пропонує автор.

У другому розділі, як правило, обґрунтовують вибір напрямку досліджень, наводять методи вирішення задач і їх порівняльні оцінки, розробляють загальну методику проведення наукового дослідження. Ця частина курсової роботи повинна логічно слідувати з матеріалів, представлених у попередньому розділі та пояснювати структуру подальшого викладу матеріалу.

При описі програми дослідження обґрунтовується план та методичні особливості емпіричного дослідження, його процедура, можливі результати (гіпотези). Коротко, але вичерпно описуються:

- вибірка – якомога більш повна характеристика випробуваних (стать, вік, освіта, соціальний стан та інші важливі для конкретного дослідження параметри), їх кількість, принципи відбору тощо;

- методики – використані тести або методики, їх коротких опис (обрані методики мають відповідати критеріям валідності та надійності);

- методи обробки та аналізу даних – короткий опис використаних методик математичної обробки та аналізу даних, зазначення використаних з цією метою комп’ютерних програм тощо.

Після цього студентом детально описуються та аналізуються всі отримані дані, виявлені тенденції та закономірності. Показники та дані, які наводяться автором, доцільно узагальнювати у вигляді схем, рисунків і таблиць (опис графіків, таблиць і т.д. повинен подаватися одразу після їх представлення у тексті). Загалом, у другому розділі повинна надавати вичерпна інформація про всі виявлені у цій роботі факти та закономірності та супроводжуватись їх критичним аналізом та співставленням з іншими (на основі аналізу літератури у першому розділі) точками зору та відомими раніше фактами. «Обговорюватись» мають усі головні результати та виявлені тенденції, закономірності, особливо ті, які виносяться автором у висновки. На завершення, студент повинен дати оцінку достовірності отриманих результатів (характеристик, параметрів) та обґрунтувати необхідність подальших досліджень.

 

2.6.Висновкивміщують безпосередньо після викладу тексту основної частини курсової роботи, починаючи з нової сторінки. У висновках викладають найважливіші теоретичні та практичні результати, отримані в курсові роботі, які повинні містити формулювання розв’язаної проблеми.

У висновках требах наголосити на якісних і кількісних показниках здобутих результатів, обґрунтувати достовірність результатів, викласти рекомендації щодо їх використання.

Висновки повинні містити оцінку повноти вирішення поставлених завдань, тобто кожен окремих висновок констатує ступінь реалізації кожного окремого завдання, зазначеного у вступі роботи (а відтак, загальна кількість висновків має відповідати кількості поставлених завдань або ж бути максимально наближеною до неї). Велика кількість висновків або їх надмірно детальний опис свідчить про невміння автора виділити головне у своїх результатах. В кінці (останній абзац) варто коротко підвести підсумки та намітити перспективи подальшої роботи.

 

2.7. Для складання бібліографії з теми курсової роботи студент може використовувати наявні в бібліотеках каталоги: систематичні (назви творів розташовані за галузями знань), алфавітні (твори та книжки розташовані в алфавітному порядку прізвищ авторів) та предметні каталоги (містять назву творів з конкретних проблем і спеціальностей), а також різноманітні бібліографічні довідникові видання (покажчики з окремих тем і розділів), виноски і посилання в підручниках, монографіях, словниках тощо. Для підбору періодичної літератури слід звертатись до покажчиків статей, опублікованих протягом року і розміщених у кінці останнього номера журналу за кожен рік видання.

Складений студентом список літературних джерел погоджується з науковим керівником, після чого студент приступає до їх опрацювання.

Список використаних джерел, на які є посилання в основній частині курсової роботи, наводять у кінці тексту (після загальних висновків), починаючи з нової сторінки. Його розміщують в алфавітному порядку і складають відповідно до чинних стандартів (див. Додаток  Б).

 

2.8. У додаткахвміщують допоміжний матеріал, який:

 - є необхідним для повноти курсової роботи, але включення його до основної частини наукової роботи може змінити впорядковане та логічне уявлення про дослідження.

- не може бути розміщений в основній частині курсової роботи через великий обсяг або способи його відтворення.

У додатки можуть бути включені:

- додаткові ілюстрації або таблиці;

- матеріали, які через великий обсяг, специфіку викладання або форму подання не можуть бути внесені до основної частини (оригінали фотографій, формули, розрахунки та ін.). Кожен додаток повинен починатися з нового аркуша та мати заголовок великими літерами. У правому верхньому кутку над  заголовком  великими  літерами  пишеться  відповідно:  ДОДАТОК  А, ДОДАТОК Б тощо.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 357; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!