ОСНОВНІ ЕТАПИ ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ ТА ЇЇ ЗАХИСТ



НАЦІОНАЛЬНИЙ АВІАЦІЙНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Інститут економіки та менеджменту

Факультет менеджменту та логістики

Кафедра економічної теорії

Т.Біленко, А.Чапкіс, В. Клименко

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

ДО НАПИСАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ»

для студентів напряму

6.030601 «Менеджмент»

Київ – 2011


УДК 330.1 (076.5)

ББК  У010р

     Б751

 

 

Автори:

Т.І.Біленко – канд. екон. наук, доцент;

А.Б.Чапкіс – канд. екон. наук, доцент;

В.В.Клименко – канд. екон. наук, доцент;

 

Рецензент

В.О. Рибалкін – доктор економічних наук, професор кафедри економічної теорії Національного авіаційного університету.

 

Рекомендовано Вченою радою Інституту економіки та менеджменту Національного авіаційного університету, протокол № 3 від 28.11.2011 р.

 

Біленко Т.І., Чапкіс А.Б., Клименко В.В.

Методичні рекомендації до написання курсової роботи з навчальної дисципліни «Економічна теорія» для студентів напряму 6.030601 «Менеджмент» – К.: НАУ, 2011. – 26 с.

 

У методичних рекомендаціях визначено мету, основні завдання та етапи написання і захисту курсової роботи, надаються рекомендації щодо змісту роботи, нормативні правила організації роботи студента над курсовою роботою, а також описано порядок її захисту.

Для студентів Національного авіаційного університету напряму 6.030601 «Менеджмент».

 


ЗМІСТ

     
1. Загальні положення   4
2. Основні вимоги до написання курсових робіт   5
3. Основні етапи виконання курсової роботи та її захист   8
4. Оцінювання результатів виконання та захисту курсової роботи   11
5. Вимоги до оформлення курсової роботи   12
  5.1. Загальні вимоги до оформлення   12
  5.2. Оформлення таблиць, рисунків та формул   13
  5.3.Загальні правила цитування та посилання на використані джерела   15
  5.4. Оформлення списку використаних джерел та додатків   17
6. Приблизна тематика курсових робіт 19
7. Додатки   23
  Додаток А. Зразок оформлення титульної сторінки 23
    Додаток Б. Зразок змісту курсової роботи     24
  Додаток В. Приклади оформлення бібліографічного опису у списку джерел   25
     

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Курсова робота – важлива форма самостійного опанування студентами циклу професійно-орієнтованих дисциплін з економічної теорії. Метою її написання є закріплення, поглиблення і узагальнення знань, одержаних студентами за час навчання, та їх застосування до комплексного аналізу конкретного фахового завдання.

Виконання курсової роботи – це один із засобів підвищення ефективності вивчення економічних наук, що стимулює розвиток творчого мислення, підвищує навички самостійної науково-дослідницької роботи, надає можливість використати отримані знання на практиці.

Написання курсової роботи сприяє поглибленню вивчення класичних творів з економічної теорії, державних законодавчих актів і програмних документів, наукових праць вітчизняних та зарубіжних економістів, вмінню аналізувати статистичний та фактичний матеріал, застосовувати відповідні методи і прийоми наукової роботи.

Дослідження певної економічної проблеми передбачає вихід за рамки підручника, базується на ознайомленні, аналізі та узагальненні широкого кола додаткових джерел (монографій, періодичних видань, статистичної та навчально-методичної літератури).

Результати конкретного дослідження виносяться на прилюдний захист. Такий підхід вимагає не лише добре володіння теоретичним матеріалом, а й сприяє вмінню відстоювати свої переконання, наукові погляди, пов’язувати загальні теоретичні положення з сучасністю, профілем своєї майбутньої спеціальності.

Під час захисту курсової роботи студенти вчаться стисло й доступно викладати основні результати свого дослідження, виробляти в собі навички публічного виступу й ведення наукової полеміки. Такі здобутки допомагають при самостійній підготовці доповідей, рефератів, публічних виступів, формують необхідні якості для участі у творчих дискусіях.

 


ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО НАПИСАННЯ КУРСОВИХ РОБІТ

 

Курсова робота виконується державною мовою на одну з тем, затверджених кафедрою, та погоджену з науковим керівником. Дублювання тем в одній навчальній групі або на курсі однієї навчальної спеціальності не припустиме.

Робота має бути виконана і здана на кафедру до встановленого терміну.

Виконання роботи починається зі складання плану, який узгоджується з науковим керівником. У процесі роботи над літературою план курсової роботи може бути скорегований.

Курсова робота повинна складатися з: титульного аркуша, змісту, вступу, основної частини, висновків і пропозицій, списку використаних джерел, можливих додатків (таблиць, схем, діаграм тощо).

Титульний аркуш курсової роботи(додаток А)містить найменування вищого навчального закладу; назву курсової роботи; курс та групу, в якій навчається студент; прізвище, ім’я, по батькові студента; науковий ступінь, вчене звання, прізвище, ім’я, по батькові наукового керівника; місто і рік.

Зміст подають на початку курсової роботи. Він містить найменування та номери початкових сторінок усіх розділів та підрозділів, зокрема вступу, висновків, списку використаної літератури, додатків та ін.

Вступ(до 3 сторінок) розкриває сутність і стан наукової проблеми та її значущість, підстави і вихідні дані для розробки теми, обґрунтування необхідності проведення дослідження. У вступі розглядається актуальність поставленої проблеми, її сутність і стан; коло питань, що будуть аналізуватися в основній частині роботи; ступінь розробки проблеми вітчизняними та зарубіжними дослідниками; визначається предмет, об’єкт, мета і завдання дослідження, його методологічна основа, практичне значення, зв'язок з іншими проблемами економічної теорії та економіки, інформаційна база досліджень.

Об’єкт – це процес або явище, що породжує проблемну ситуацію і є підставою для дослідження. За змістом об’єкт є частиною практичної діяльності або наукового знання.

Предмет є частиною об’єкту дослідження, він конкретизує спрямування наукового пошуку.

Мета роботи відображає той науковий результат, який має бути отриманий на підставі проведеного дослідження.

Завдання курсової роботи формулюються, як правило, у відповідності із послідовністю розв’язання проблем, визначених планом наукового дослідження. Формулювання змісту завдань може бути здійснене у наступному вигляді: “вивчити...”, “виявити...”, “дослідити...”, “визначити...”, “розробити...”, “обґрунтувати...”, “перевірити...”, “вдосконалити...” тощо.

Методи дослідження обираються у відповідності до теми та мети курсової роботи і визначаються на підставі концепцій, здобутків певних наукових шкіл та відповідних теоретико-методологічних спрямувань.

Інформаційну базу досліджень складають законодавчі та нормативні документи, офіційні статистичні матеріали, літературні джерела, а також дані практичної діяльності конкретних підприємств, установ та організацій.

 В основній частині роботи,яка зазвичай складається із двох-трьох розділів, що в свою чергу поділяються на відповідні підпункти (параграфи), досліджується суть і форми прояву економічних процесів, повною мірою розкривається тема роботи.

В даній частині роботи студент повинен викласти основні теоретичні положення роботи, доповнити їх сучасним конкретним матеріалом, розглянути різні точки зору стосовно вибраної проблеми, обґрунтувати власні погляди, відповісти на питання, поставлені у плані роботи, довести вміння застосовувати прикладні методи дослідження для аналізу економічних явищ та процесів.

У першому розділі міститься огляд літературних джерел. На його підставі викладаються основні теоретичні положення теми та методика дослідження. Виходячи із сучасного рівня теоретичної та практичної розробки обраної для дослідження теми, визначаються дискусійні та невирішені її аспекти.

При огляді літератури в першу чергу варто використовувати новітні видання, зокрема, наукові статті із періодичних видань останніх років, монографії, матеріали засідань круглих столів, конференцій тощо.

У другому розділі відповідно до обраної проблеми досліджується сучасний стан розвитку господарських процесів у державі. В цьому розділі слід провести аналіз статистичної звітності за останні роки, даних моніторингу та загального економічного стану країни (у контексті поставленого питання). Необхідним є також урахування можливих політичних та соціальних умов розвитку.

З урахуванням результатів проведеного аналізу визначаються головні економічні тенденції і перспективи подальшого розвитку об’єкта дослідження, розробляються шляхи його оптимізації, умови подолання або попередження негативних наслідків. Студенти мають сформулювати власну думку щодо сутності проблеми дослідження. Такі пропозиції можна оформити окремо у третьому розділі.

Кожний розділ повинен закінчуватись коротким висновком щодо проблем, які аналізуються.

Робота має бути доповнена таблицями, діаграмами, графіками, відповідними порівняннями автора тощо.

У висновках курсової роботи (до 3 сторінок) необхідно зробити певні узагальнення у вигляді коротких тез, викласти основні висновки, практичні рекомендації та пропозиції, до яких дійшов автор при дослідженні обраної теми.

Список використаних джерелнаводиться в роботі у відповідності до стандартів бібліотечної діяльності та видавничої справи.

У додатки доцільно винести допоміжний матеріал (таблиці, рисунки, методики, нормативні акти та ін.), тобто різноманітну деталізовану інформацію, яка, у разі її подання в основній частині, значно перевантажує основний текст.

Однією з найважливіших вимог до курсової роботи є її самостійне, творче виконання. Зміст роботи має логічно й повно розкривати всі питання плану, відповідати темі дослідження. Робота пишеться простою, зрозумілою мовою. Речення мають бути якомого коротшими. Слід уникати «книжкових» висловлень, заплутаних фраз, штампованих висловів, застосування великої кількості довгих цитат. Студент має самостійно формувати власні думки, не допускати повторень, уникати протиріч між окремими теоретичними положеннями, цифрами і практичним матеріалом, що наводяться. Потрібно уважно слідкувати, щоб робота не носила поверхневий «описовий» характер.

Недопустимим є несамостійне виконання курсової роботи, коли її текст частково або повністю переписується з підручників, брошур, журнальних статей, коли він занадто загромаджений цитатами, прикладами, фактами, цифровим матеріалом без будь-якого аналізу, висновків.

 

ОСНОВНІ ЕТАПИ ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ ТА ЇЇ ЗАХИСТ

 

Написання курсової вимагає певної системи.

Першим етапом є вибір теми.Тема курсової роботи обирається самостійно з тематики, що розроблена та затверджується кафедрою.

При виборі теми варто враховувати можливості одержання відповідної інформації при опрацюванні літературних джерел, статистичних даних, що кількісно ілюструють сучасний стан відповідної проблеми, а також можливості пошуку інформації в мережі Internet.

Після визначення теми дослідження студент консультується з науковим керівником.

Ознайомлення з матеріалом, що стосується теми курсової роботи, слід починати з перегляду відповідних розділів підручників та іншої наукової літератури. При цьому слід уяснити найбільш узагальнюючі, уточнені положення з проблеми, що аналізується.

Ураховуючи зібраний фактичний матеріал, студент самостійно складає розгорнутий план курсової роботи із зазначенням основних розділів і підрозділів та подає його науковому керівнику. Зважаючи на зауваження, студент уточнює, доповнює й у разі необхідності доопрацьовує структурні елементи роботи.

Складений на даному етапі план роботи – це важливий показник вивчення студентом основної літератури, його вміння виділяти найсуттєвіше в проблемі. Слід мати на увазі, що всі питання плану повинні являти собою єдине ціле, систему, в якій кожний пункт був би розвитком й доповненням попереднього.

Вважається неправильним, коли один параграф плану присвячений головному, суттєвому питанню теми, а інші – малозначущим, другорядним, що мають часткове значення. Формулювання питань плану не повинно дублювати назву теми роботи.

Наступним етапом є складання списку літератури (бібліографії) дослідження. Для цього слід використати систематичні та предметні (тематичні) каталоги бібліотек, а також огляди змісту економічних журналів та тижневиків. Обов’язковим є використання іноземних джерел. Список літератури повинен містити не менше 35 назв.

Однією з форм роботи над літературними джерелами є збір та обробка фактів і статистичних даних. З усіх фактів і цифр, які є в літературі, що вивчається, слід виписувати лише ті, які мають безпосереднє відношення до теми роботи. При цьому доцільно не тільки відбирати цифри та факти, але й узагальнювати дані з різних джерел, порівнювати їх, аналізувати.

Цифровий матеріал, що використовується в роботі, повинен бути співставним, згрупованим, а у разі потреби – складеним у таблиці. Таблиці повинні бути негроміздкими, зручними та зрозумілими для огляду та аналізу, мати порядковий номер, заголовок, посилання на джерела інформації. Також бажано складати та використовувати графіки, діаграми, схеми, що дозволяють більш наочно ілюструвати соціально-економічні процеси та закономірності, які аналізуються в роботі.

Результатом вивчення та осмислення спеціальної літератури з теми дослідження повинно стати відпрацювання чіткої логіки курсової роботи й складання її остаточного, уточненого плану, який в обов’язковому порядку затверджується науковим керівником.

У відповідності з планом студентом пишеться чорновий варіант роботи, який надається науковому керівнику для попереднього рецензування. Враховуючи зауваження викладача, студент пише чистовий, остаточний варіант плану й тексту роботи, правильно їх оформлюючи. Належним чином оформлена курсова роботи повинна бути здана на кафедру за два тижні до захисту роботидля рецензування науковим керівником.

У рецензії науковий керівник відображає свою оцінку курсової роботи, звертаючи увагу на наступні критерії: відповідність змісту і структури курсової роботи затвердженій темі та визначеному плану, ступінь самостійності проведених наукових досліджень, здатність студента аналізувати та критично оцінювати фактичний матеріал, дієвість, реальність та практична значимість поданих рекомендацій, рівень виконання вимог до оформлення.

У випадку незадовільної оцінки робота має бути перероблена відповідно до зауважень керівника й повторно подана на розгляд у зазначений термін. Курсова робота, що отримала позитивну рецензію, допускається до захисту.

Заключним етапом є прилюдний захист курсової роботи.Захист проходить відкрито перед спеціальною комісією, призначеною кафедрою, у складі двох-трьох викладачів за участю наукового керівника курсової роботи, в присутності всіх студентів групи, у терміни, визначені кафедрою або деканатом. Під час захисту студент повинен розкрити в усній доповіді основний зміст розглянутих положень, обґрунтувати свою точку зору з викладених питань, відповісти на запитання, поставлені членами комісії та іншими присутніми. Виступ студента має бути старанно підготовленим, коротким і ємним, тривати не більше 6 – 7 хвилин.

У залежності від результатів захисту, попередня оцінка може змінюватися або затверджуватися. Тільки після виконання та позитивного прилюдного захисту курсової роботи студенти допускаються до складання іспиту з дисципліни, з якої виконувалася курсова робота.

Студентам, які не захистили курсову роботу, призначається повторний захист у вказаний термін.

Курсові роботи зберігаються на кафедрі протягом одного року і потім списуються в уставленому порядку.

ОЦІНЮВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 323; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!