Тема  2. Росія у ХVП ст. Початок нового періоду російської історії



Історичне поняття «новий період». Територія та населення країни в ХVП ст. Вплив наслідків інтервенції на економічний розвиток Росії. Еволюція форм феодального землеволодіння та господарства. Соціальна структура російського суспільства в ХVП ст.

Розвиток громадського розподілу труда та товарного виробництва. Перші мануфактури та їх характер. Внутрішня та зовнішня торгівля, укріплення купецтва. Торговий та новоторговий устави. Початок формування загальноросійського ринку.

Соціальна боротьба у ІІ-ій чверті та середині ХVП ст. Міські повстання середини ХVП ст. Соборне уложення. Завершення юридичного оформлення системи кріпосного права.

Органи влади, центральне та місцеве управління. Посилення самодержавства, початок переходу до абсолютизму. Російське військо. Фінансова система. Податна реформа. Церковна реформа, діяльність патріарха Никона та конфлікт держави і церкви. Розкол, його соціальна та ідеологічна сутність.

Загострення соціальної боротьби в Російській державі у ІІ-ій половині ХVП ст. Повстання в Москві в 1662 р. Посилення втеч селян, ріст козацтва.

Народи Поволжя в ХVІІ ст. Феодальний та національний гніт російських кріпосників.

Селянська громадянська війна під проводом Степана Разіна, її особливості, причини поразки та значення. Народні рухи після селянської війни. «Соловецьке сидіння».

Народи Сибіру та Далекого Сходу. Російське населення в Сибіру в ХVП ст. Російські землепрохідці в Сибіру. Семен Дежнєв, Єрофій Хабаров. Вихід на узбережжя Тихого океану. Нерчінський мир.

 

 

Тема 3. Міжнародне становище та зовнішня політика Росії

Боротьба за відновлення державної єдності. Російсько-польські та російсько-шведські відносини. Війни з Польщею. Боротьба проти турецько-татарської агресії. Будівництво Білгородської засічної лінії. «Азовське сидіння». Переяславська рада. Входження України під протекторат Росії. Сучасна історіографія з питання входження України під протекторат Росії.

Війна з Польщею. Повернення Смоленська. Російсько-шведська війна. Кардиський мир. Андрусівське перемир’я. Доля українських земель. Розвиток відносин з країнами Сходу та Кавказом.

 

 

Тема 4. Культура Росії ХVП ст.

Посилення світських та демократичних елементів в культурі ХVП ст. Поширення зв’язків з західноєвропейською культурою. Школа та освіта. Слов’яно-греко-латинська академія. Наукові знання. Географічні відкриття. Занепад літописання. Література. Нові жанри. Світська повість. Сатиричні повісті. Біографічна повість. Розвиток громадсько-політичної та історичної думки. Ю. Крижанич, О.Л. Ордин-Нащокін. Прагнення до «обмірщення» в мистецтві. Нові риси в зодчестві та мистецтві ХVП ст. С. Ушаков, І. Владимиров. Музика та народний театр. Побут та звичаї суспільства. Початок їх європеїзації. Перехідність як риса культури ХVП ст.


СЕМЕСТР

МОДУЛЬ 2

Тема 5. Цивілізація Росії ХVШ ст. Народження імперії

Економічне, внутріполітичне та міжнародне становище Росії в кінці ХVП ст. Передумови та спроби перетворень.

Боротьба придворних угруповань за владу в 80-ті рр. Правління Софії. В. Голіцин та орієнтація на католицьку Європу. Стрільці на політичній арені. Хованщина. Переворот 1689 р. Початок правління Петра І. Особистість Петра. Петро І як тип російського реформатора. Опора на дворянство. Указ 1714 р. про єдиноспадкування. Табель о рангах 1721 р. Політика по відношенню до купецтва. Місто. Подушна подать. Загострення соціальних суперечностей. Астраханське повстання. Повстання на Дону під проводом К. Булавіна. Повстання в Поволжі, на Слобідській Україні, Башкирії. Дискусії про характер виступів козацтва 1707-1708 рр.

 

 

Тема 6. Реформи першої чверті ХVШ ст. Епоха двірських переворотів

Реформа центрального та місцевого апарату влади та управління. Сенат, колегії, губернії, провінції та повіти. Міська реформа і магістрати. Церковна реформа. Утворення регулярної армії і флоту. Рекрутська система. Реформи та перетворення в побуті та культурі.

Перетворення Росії в абсолютну монархію. Формування чиновницько-бюрократичного дворянського апарату абсолютизму. Боротьба Петра І з опозицією. «Справа» царевича Олексія.

Міжнародне становище та зовнішня політика Росії. Азовські походи. «Велике посольство». Дипломатична та військова підготовка Північної війни. Початок боротьби за Балтійське узбережжя та її зв’язок з перетвореннями в країни. Основні етапи війни. Заснування Санкт-Петербурга та утворення Балтійського флоту. Вторгнення Карла ХП в Росію. Народна війна проти загарбників. Полтавська битва, її міжнародне значення. Вступ Туреччини до війни. Прутський похід. Допомога Росії народам Балканського півострова, Молдови, Валахії. Перенесення центру військових дій на Балтійське море. Гангут. Гренгам. Аландський конгрес. Російське військове мистецтво в Північній війні.

Ніштадський мир. Проголошення Росії імперією. Наслідки Північної війни. Народи Прибалтики в складі Російської імперії.

Відносини Росії з країнами Кавказу та Середньої Азії. Каспійський похід. Зв’язки з Грузією та Вірменією. Європа та Росія.

Епоха двірських переворотів. Верховна Таємна рада. Конституційна спроба 1730 р. та її провал. «Біронівщина». Виступи дворянства проти «верховників». А.Волинський. Поширення дворянських привілеїв. Воцаріння Єлизавети Петрівни. Початок правління «просвітницького абсолютизму».

Міжнародне становище Росії в 1725-1762 рр. Відносини з Польщею. Війна з Туреччиною. Росія в Семирічній війні.


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 216; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!