Тема 1. Вступ. Предмет і завдання курсу



Значення історії Росії для вивчення світової історії. Основні етапи історичного розвитку Росії.

Загальні відомості про джерела, літературу з історії Росії та методи роботи над ними при вивченні курсу.

         

Тема 2. Новгородська та Псковська землі

Перші загадки про виникнення Новгорода та Пскова. Призвання варягів-русь до Новгорода. Рюрик – засновник династії та держави Рюриковичів. Новгород та Київ – два центра створення Давньоруської держави.

Виникнення Новгородської республіки. Особливості політичного строю. Соціальні протиріччя в республіці. Розвиток господарства. Внутрішня та зовнішня торгівля Новгорода та Пскова.

Тема 3. Феодальна роздробленість Русі

Умови утворення нових держав на території Київської Русі. Зростання феодального землеволодіння та міст. Політичний устрій нових утворень. Княжа влада та боярство. Соціальні протиріччя. Боротьба з зовнішніми ворогами.

Ростово-Суздальська земля. Літописи про заселення краю. Найдавніші міста в «ополь’ї» (Ростов, Суздаль). Розвиток ремесел та торгівлі. Заснування великих міст (Володимир на Клязьмі, Москва). Переміщення великого князювання до Володимира.

Перша спроба єдиновладдя. Політика Юрія Довгорукого, Андрія Боголюбського та Всеволода Велике Гніздо. Боротьба княжої влади з боярством. Військові походи Ростово-Суздальських князів. Міжнародні зв’язки. Поява об’єднавчих тенденцій. Стан православної церкви. Дискусійні питання виникнення та розвитку Ростово-Суздальської землі.

 

Тема 4. Культура Русі періоду феодальної роздробленості

Життя та побут російського народу. Билини, розвиток письменності та освіти. Берестяні грамоти. Література. Літописання. Зодчество. Народна творчість.

Спільність мови та культури руських земель та специфічні особливості їх розвитку. Ідея єдності Русі в культурі. Розквіт давньоруської культури в кінці ХП – на початку ХШ ст.

Тема 5. Боротьба народів Русі з іноземними завойовниками

Заснування Ордену Мечоносців та Тевтонського ордену. Мета та завдання об’єднань. Мета римської католицької церкви в просуванні на Схід. Наступ німецьких рицарів, датських та шведських феодалів на російські землі. Олександр Невський. Розгром шведів на Неві та німецьких рицарів на Чудському озері.

Об’єднання Монголії за Чингіс-хана. Завоювання монголів. Вторгнення татаро-монгол до південноросійських степів. Битва на Калці.

Походи Батия. Навала татар на Русь. Героїчний опір та боротьба російського народу проти татаро-монгольських завойовників. Утворення Золотої Орди, її соціально-політичний та економічний устрій. Система керування підкореними землями. «Ординський вихід». Баскацтво.

Історичне значення боротьби народів Русі проти татаро-монгольського іга. Вплив татаро-монгольського іга на хід історичного розвитку народів Русі. Розмежування історичних шляхів Північно-Східної та Південно-Західної Русі.

Тема 6. Північно-Східні та Північно-Західні руські землі в XIV-XV ст.

Приплив населення в Волзько-Окське міжріччя, активізація соціально-економічних процесів в регіоні. Дискусії про роль географічного та зовнішньополітичного фактору у об’єднанні російських земель.

Система феодальної ієрархії. Васалітет. Політичний устрій князівств. Організація управління. Військова організація. Стан церкви. Її політична роль. Взаємовідносини російських князівств з Золотою Ордою.

Утворення Московського князівства в кінці ХШ – на початку ХIV ст. Домобудівництво московських князів. Боротьба з Твер’ю та дружба з Ордою. Іван Каліта. Відносини з Ордою. Переміщення митрополії до Володимира. Взаємовідносини з російськими князями.

Дмитро Донський та початок відкритої боротьби з Ордою. «Дві Русі». Взаємовідносини з Литвою. Куликовська битва та її історичне значення. Навала Тохтамиша та Едигєя. Повстання в Москві в 1382р.

Великий Новгород в ХIV-ХV ст. Соціальна боротьба. Єретичні рухи ХІV-ХV ст. Відносини Новгородської республіки з Московським та іншими російськими князівствами. Утворення Псковської республіки. Її соціально-економічний та політичний устрій. Новгородські та Псковські судні грамоти. Боротьба Новгорода та Пскова з агресією німецьких феодалів в ХІV-ХV ст. Міжнародні зв’язки Новгорода та Пскова.

Участь російського народу в боротьбі Польщі та Литви проти німецької агресії у ХШ-ХV ст. Битва при Грюнвальді. Феодальна війна в другій чверті ХV ст., її значення для об’єднання російських земель.

Церква та княжа влада в період об’єднання російських земель коло Москви.

 


СЕМЕСТР

Модуль 2


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 248; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!