Середовище проекту та його учасники



Проект як система має ряд властивостей. Проект виникає, існує і розвивається у відповідному оточенні, яке називають зовнішнім середовищем. Проект може бути розділений на елементи між якими існують відповідні зв’язки. Склад проекту змінюється в процесі його реалізації, в ньому можуть виникати або зникати певні елементи. Таким чином проект має свою внутрішню систему, яка формує його внутрішнє середовище. Розподіл проектного середовища на внутрішнє і зовнішнє є умовним, оскільки проект не є жорсткою структурою і його елементи можуть змінювати своє місце розташування. Тобто, можуть бути присутніми в проекті і поза ним.

Розмежування середовища проекту на зовнішнє і внутрішнє є умовою, яка сприяє успішному управлінню проектом зі сторони керівників і відповідних виконавців. Виходячи із оточення проекту у проектному аналізі розрізняють зовнішній і внутрішній аналіз.

Зовнішній аналіз є оцінкою зовнішніх по відношенню до проекту факторів. Це ті умови на які керівництво проекту не може вплинути. Зовнішній аналіз дозволяє визначити сприятливі можливості і небезпечні загрози для реалізації проекту, ідентифікувати ключові фактори успіху в сфері його реалізації.

Внутрішній аналіз - це оцінка факторів, які управляються проектом. Він виявляє сильні і слабкі сторони проекту і визначає сфери на які слід звернути особливу увагу при реалізації проекту. Склад учасників проекту, їх ролі, функції і відповідальність залежить від типу, виду, масштабу та складності проекту.

Головний учасник - Засновник - це майбутній власник результатів проекту. Засновниками можуть бути інвестори, а також фізичні юридичні особи уповноважені інвесторами здійснювати реалізацію інвестиційного проекту.

Інвестор - це сторона, яка вкладає засоби в проект. Якщо інвестор і засновник не одна і та ж особа, то між ними укладається договір за яким контролюється виконання взятих зобов’язань і здійснюються розрахунки.

Проектно-кошторисна документація здійснюється спеціальними проектними організаціями - ген проектувальниками. За кордоном їх називають Архітектор та інженер. Архітектор - це особа (організація), яка має права на основі ліцензії виготовляти проектно-кошторисну документацію, розробляти специфікації, вимоги до проведення торгів, здійснюють загальне керівництво проекту.

Інженер - це особа або організація, яка має ліцензію на заняття інжинірингом, тобто надання послуг з організації процесів виробництва та реалізації продукції.

Матеріально-технічне забезпечення проекту покладається на організації-постачальники. Роботи за проектом виконують підрядники (субпідрядники), які діють відповідно до укладених договорів. Цим як правило вичерпується коло звичних учасників проекту.

У світовій практиці до участі в проекті можуть залучатися і учасники зокрема:

a. Консультант - фірми і спеціалісти, які залучаються на договірних умовах для надання консультаційних послуг.

b. Керівник проекту - особа, якій засновник або інвестор доручає повноваження з керівництва роботами за проектом.

c. Команда проекту - специфічна організаційна структура, яку очолює керівник проекту, створена на період його здійснення з метою забезпечення ефективності керівництва.

d. Ліцензіат - особа, власник ліцензії або ноу-хау, які використовуються в проекті.

e. Банк - один із інвесторів, який забезпечує фінансування проекту.

 

 

Основні властивості проекту

В проектному аналізі виділяють такі властивості проекту:

· Масштаб проекту;

· Терміни реалізації;

· Якість;

· Обмеженість ресурсів;

· Складність;

· Місце та умови реалізації;

Масштаб проекту характеризує його розмір, кількість учасників і величину впливу на оточуюче середовище. За масштабом розуміють такі проекти і між проекти. Інколи виділяють малі проекти до 10млн $, середні проекти 10-50млн $, крупні проекти 50-100млн $, дуже крупні 100 і більше млн. $.

Малі проекти –є простими, мають обмежені обсяги фінансування і трудозатрат. Мега проекти є цільовими програмами, які містять ряд взаємопов’язаних проектів, що об’єднані загальною метою, виділеними ресурсами і термінами реалізації.

За тривалістюпроекти поділяються на короткострокові (до 3 років), середньострокові ( до 3-5 років), довгострокові (більше 5 років).

Короткострокові проекти, як правило мають обмежене коло підрядників, скорочену звітність, матричну структуру управління.

За якістюпроекти поділяють на проекти звичайної якості і бездефектні.

Домінуючою властивістю бездефектних проектів є їх підвищена якістю і висока вартість розробки. Такі проекти мають детальні узгодженні плани, використовують спеціальні програми забезпечення, мають гнучку систему управління.

За обмеженістю ресурсів розрізняють:

· Мультипроектні;

· Моно-проекти;

Мультипроект має місце, коли мета проекту межує з інноваційними проектами, тобто в наявності мультисередовища, яке обмежене виробничими, фінансовими, часовими можливостями та вимогами замовників: підрядник і кілька замовників, декілька підрядників і замовник, декілька підрядників і замовників на одній території. Успішне використання мультипроектів передбачає забезпечення справедливого розподілу обмежених ресурсів.

Інколи в контексті обмеженості ресурсів виділяють мультипроекти, проекти модульного будівництва, проекти які використовуються в особливих кліматичних умовах.

За складністю виділяють проекти:

· Прості;

· Складні;

· Дуже складні.

Простими є моно проекти, які мають чітко окреслені ресурсні, часові і інші рамки.

Складними є мега проекти.

За місцем і умовами реалізації:

· Міждержавні;

· Міжнародні;

· Національні;

· Міжрегіональні;

· Регіональні;

· Міжгалузеві;

· Галузеві;

· Корпоративні;

· Відомчі;

· Проекти підприємства.

Вид проекту переважно встановлюють за характером його предметної сфери.

Розрізняють проекти:

· Інноваційні –мають за мету розробку і впровадження нових технологій;

· Досліджень і розвитку –проекти науково-дослідних робіт;

· Організаційні –проекти реформування управління;

· Учбово-освітні –проекти поширення нових знань і підвищення якості навчання;

· Промислові проекти– всі проекти спрямовані на випуск та продаж товарів, робіт і послуг;

· Економічні проекти– проекти із вдосконаленням економічних методів управління;

· Соціальні– проекти, які переслідують цілі соціального захисту населення.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 297; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!