Тема «Інформаційні технології підтримки електронного бізнесу»



Міністерство освіти і науки України

Харківський національний економічний університет

 

 

Методичні рекомендації

До виконання лабораторних робіт

З навчальної дисципліни

«Віртуальні підприємства та електронний бізнес»

Для студентів спеціальності

Бізнес-адміністрування»

Всіх форм навчання

Укладач: Грабовський Євген Миколайович

                                     

 

 

Відповідальний за випуск Пушкар О. І.

 

 

Харків. Вид ХНЕУ, 2014

ББК

 

УДК 340.12.1

 

Затверджено на засіданні кафедри комп'ютерних систем і технологій.

Протокол № від серпня 2013 р.

 

 

Грабовський Є.М.Методичні рекомендації до виконання до виконання лабораторних робіт з навчальної дисципліни «Віртуальні підприємства та електронний бізнес» для студентів спеціальності 8.01810016 «Бізнес-адміністрування» всіх форм навчання. - Харків: Вид. ХНЕУ, 2014. - 24 с. (Укр. мов.)

 

 

Подано основні рекомендації до лабораторних робіт з організації електронного бізнесу та управління діяльністю віртуальних підприємств. Наведено порядок виконання лабораторних робіт, проаналізовано основний навчальний матеріал, запропоновано структуру матеріалу, який необхідно включати в звіт.

Рекомендовано для магістрів спеціальності 8.01810016 «Бізнес-адміністрування».

 

 

 Харківський національний економічний університет, 20014

 Грабовський Є.М.

2014

 


Вступ

 

На сучасному етапі розвитку економіки відбувається формування нового виду підприємницької діяльності, що характеризується інтенсивним використанням інформаційних технологій і, зокрема, мережі Інтернет як фундаменту бізнес-системи компанії. Цей новий вид підприємницької діяльності отримав назву електронного бізнесу (е-бізнесу).

Формується якісно новий техніко-економічний уклад світового господарства, середовище існування якого характеризується безперервним ланцюгом інновацій на основі використання нових інформаційних технологій і, зокрема, Інтернет. Мережа Інтернет стрімко розширює сегмент економіки електронного бізнесу, створює нові форми організації підприємств, змінює взаємозв'язки між виробництвом, клієнтами, товарами та інформацією.

Саме тому вивчення дисципліни «Віртуальні підприємства та електронний бізнес» є доцільним для студентів спеціальності «Бізнес-адміністрування» усіх форм навчання.

Мета дисципліни – надання студентам теоретичних основ, практичних й методичних рекомендацій для застосування технологій електронного бізнесу в практиці управління підприємствами.

Завдання дисципліни – оволодіння навичками з управління процесами і технологіями розвитку електронного бізнесу високотехнологічних підприємств.

Предмет дисципліни– вивчення теоретичних основ і практичних навичків управління розвитком віртуальних підприємств та електронного бізнесу.

Запропоновані методичні рекомендації надають можливість аналізу специфіки конкретних інформаційних технологій підтримки електронного бізнесу, а також інструментів управління діяльністю віртуального підприємства та допомагають студенту сконцентруватися на головних аспектах виконання лабораторних робіт.

 


МОДУЛЬ 1. Управління електронним бізнесом на підприємстві

Лабораторна робота № 1

Тема «Аналіз сайтів провідних інтернет-магазинів»

Мета роботи – 1) аналіз особливостей функціональної побудови та специфіки роботи вітчизняних і закордонних інтернет-магазинів певного напряму діяльності; 2) дослідження недоліків і переваг системи менеджменту інтернет-магазинів.

Дана лабораторна робота сприяє напрацюванню наступних компетенційу відповідності до Національної рамки кваліфікації:

Знання:

Поняття електронного бізнесу. Класифікація бізнес-моделей е-бізнесу. Структура електронного бізнесу. Принципи організації електронного бізнесу. Вимоги до менеджера в умовах електронного бізнесу.

Уміння:

Реалізовувати вимоги до менеджера в умовах електронного бізнесу при вирішенні повсякденних завдань Інтернет-бізнесу.

Комунікації:

Аргументована взаємодія з клієнтами та замовниками при виборі структури бізнес-проекту в Інтернет.

Активна участь в ланцюжку електронної торгівлі з пропозиціями вибору того або іншого принципу організації електронного бізнесу.

Автономність і відповідальність:

Пошук сучасніших методів і засобів оптимізації структури бізнес-проекту в Інтернет.

Вибір іншого принципу організації електронного бізнесу при незадовільному результаті бізнесу в Інтернет.

 

Хід роботи

1. В мережі Інтернет здійсніть пошук інтернет-магазинів, які спеціалізуються за вибраною вами напрямом діяльності. Серед таких інтернет-магазинів мають бути три магазина українські, два з країн СНД, два з дальнього зарубіжжя.

2. Проаналізуйте основні можливості даних інтернет-магазинів для потенційних покупців.

Тут варто звернути увагу на наступні аспекти побудови та функціонування ефективного інтернет-магазину:

1) Грамотно спроектований інтерфейс інтернет-магазину дозволить відвідувачу за кілька секунд визначитися із загальною тематикою магазину і вибрати товарну групу, яка його цікавить.

2) Коротка і детальна інформація про товар, зовнішній вигляд і вартість товару, представлена в інтернет-магазині, має бути доступною відвідувачеві. Для одержання інформації, користувач робить мінімум дій. Для зручності користувача в інтернет-магазині можна реалізувати нелінійну структуру каталогу, забезпечивши таким чином знаходження одного і того ж товару в декількох групах одночасно. Побудовою нелінійного каталогу в інтернет-магазині можна вирішити ще одну задачу - створення альтернативних каталогів під різні цільові групи покупців. Простий приклад: якщо фірма займається продажем інструменту чи обладнання, то є група покупців, яка шукає товар за типом і вибирає його порівнюючи характеристики, і є група, яка підбирає комплект з товарів одного виробника.

3) При інтеграції інтернет-магазина з внутрішньої обліковою системою підприємства досягається високий ступінь актуальності інформації про ціни, наявності, можливості замовлення і терміни його виконання для будь-якого товару. При цьому вбиваються відразу два зайці: знижується час на підтримку інтернет-магазина і зменшується ймовірність помилки оператора.

4) Реалізація пошуку, розширеного пошуку, підбору товарів за характеристиками, функцій порівняння характеристик різних товарів підвищить ймовірність того, що відвідувач інтернет-магазину знайде товар, відповідний йому за характеристиками і, проаналізувавши альтернативи, зробить покупку.

 5) Реалізація горизонтальних зв'язків у каталозі продукції дозволить інтернет-магазину запропонувати покупцеві супутні товари.

Розгляньте повноту реалізації вищевказаних аспектів ефективного інтернет-магазину у випадку обраних вами магазинів, зробіть висновки.

3. Запропонуйте та обґрунтуйте критерії оцінювання інтернет-магазинів з позицій покупця.

Запропоновані критерії мають враховувати якість оформлення інтерфейсу магазину, рівень сервісних послуг, асортимент товарів та послуг. Крім того, варто врахувати наявність додаткових модулей:

інтернет-магазин з кошиком,

завантаження файлів (прас-листів, каталогів тощо),

 форма зворотного зв'язку,

фотогалерея,

форум,

блоги,

гостьова книга,

RSS-стрічка,

карта сайту,

голосування,

індикатори статусу для ICQ і Skype,

реєстрація користувачів,

4. Здійсніть порівняння інтернет-магазинів між собою за допомогою обґрунтованих в пункті 2 критеріїв. Висновки обґрунтуйте.

5. Проаналізуйте відповідність обраних інтернет-магазинів основним принципам організації електронного бізнесу.

У якості таких принципів вважають:

1) максимізація функціональної сумісності організації зі своїм бізнес оточенням. Максимальна функціональна сумісність означає взаємозалежність і взаємодоповнюваність елементів бізнес-системи, взаємозацікавленість і взаємовигідність їхніх відносин.

2) організація ефективних платежів і доставки товарів і послуг.

3) трансформація комерційної діяльності компанії під інтереси й запити споживачів.

4) перенесення акценту з матеріальних активів на такі нематеріальні активи, як люди, ідеї, технології й стратегії об'єднання й використання головних інформаційних ресурсів компанії.

5) придбання здатності постійно міняти структуру компанії, методи ведення бізнесу, продукцію й послуги внаслідок необхідності забезпечення миттєвої інтерактивності як найважливішого фактору успіху.

6. Проаналізуйте можливий набор комерційних вигід власників інтернет-магазинів.

Так, за свої гроші, вкладені в інтернет-магазин, його власник може отримати:

• - Розширення ринку збуту і як наслідок збільшення обсягу продажів з незрівнянно меншими витратами, ніж у звичайній торгівлі

• - Економію часу своїх співробітників і клієнта, зручність для роботи з постійними покупцями, оптовиками, дилерами, і, як наслідок збільшення лояльності таких покупців

• - Скорочення циклу обробки заявки, і як наслідок, збільшення оборотності коштів.

7. Проаналізуйте систему менеджменту якості інтернет-магазинів

Коротко опишемо призначення і функціональність можливих контрольних точок.

1) Поставлений товар.

Кожен товар у магазині, (це можуть бути телефони, телевізори, фотоапарати) повинен мати сертифікат відповідності.

2) Грамотно і професійно оформлена веб сторінка це потужний маркетинговий інструмент для залучення покупців і розвитку обігу та конкурентоспроможності магазину.

3) Мотивація персоналу виконує операторські функції. Від швидкості оформлення документів залежить привабливість магазину, і можливість залучення клієнтів повторно.

4) Якість і надійність обраної платіжної системи - найважливіший інструмент роботи. Якість спільної роботи інтернет-магазину і банку визначає швидкість, і надійність здійснення транзакцій, що зменшує втрати, пов'язані з переказом коштів з рахунку покупця на рахунок продавця.

5) Важним інструментом роботи є також післяпродажний сервіс. Найбільш ефективною буде система, яка забезпечить максимальну лояльність покупця з мінімальними витратами продавця.

Відповідно до вказаних контрольних точок зробіть аналіз недоліків та переваг системи менеджменту якості по кожному з обраних магазинів.

8. Запропонуйте управлінські заходи щодо підвищення ефективності роботи проаналізованих інтернет-магазинів.

9. За результатами виконання пунктів 1-8 зробіть звіт.

 

Лабораторна робота № 2

Тема «Інформаційні технології підтримки електронного бізнесу»

Мета роботи – 1) аналіз інформаційних технологій підтримки електронного бізнесу; 2) проектування технологічної платформи бізнес-проекту в Мережі та оцінка ефективності її складових.

Дана лабораторна робота сприяє напрацюванню наступних компетенційу відповідності до Національної рамки кваліфікації:

Знання:

Поняття електронної комерції. Інформаційні технології віртуального підприємства.

Уміння:

Реалізовувати технологічну підтримку електронної комерції на підприємстві. Керувати роботою мобільного офісу як інструменту діяльності віртуального підприємства.

Комунікації:

Уточнення технічних параметрів інформаційних технологій в процесі здійснення технологічної підтримки електронної комерції на підприємстві.

Автономність і відповідальність:

Прийняття рішень стосовно вибору інструментів технологічної підтримки електронної комерції на підприємстві.

Хід роботи

1. Проаналізуйте основні інформаційні технології підтримки електронного бізнесу в рамках обраного вам комерційного проекту.

Варто врахувати, що здійснення комерційних проектів в мережі Інтернет відбувається на основі сукупності певних бізнес-процесів. Виходячи з цього, слід формувати технологічну платформу проекту на основі технологій підтримки відповідних бізнес-процесів (табл.1).

Таблиця 1


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 307; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!