Тема 1. Вибори як конституційна форма безпосередньої демократії



Поняття і ознаки виборів як конституційної форми безпосередньої демократії. Вибори і представницька демократія. Відмінність виборів від інших конституційних форм безпосередньої демократії.

Соціальне призначення (функції) виборів.

Види виборів: президентські, парламентські, органів місцевого самоврядування; загальні (основні), часткові (додаткові); чергові, позачергові (дострокові), повторні, проміжні, вибори, що проводяться в разі утворення нової адміністративно-територіальної одиниці (перші місцеві вибори); дійсні, недійсні вибори; прямі та непрямі тощо.

Нормативно-правова основа виборів.

 

Тема 2. Виборче право як інститут конституційного права

Поняття і предмет виборчого права. Місце виборчого права в національній системі права. Об’єктивне виборче право та його різновиди.

Методвиборчого права. Поняття і зміст виборчого режиму.

Система виборчого права. Електорально-правові норми: поняття і види.

Джерела виборчого права. Система виборчого законодавства

Виборчі правовідносини: поняття, структура. Об’єкти і суб’єкти виборчих правовідносин. Зміст виборчих правовідносин.

Суб’єктивне активне і пасивне виборче право. Виборча правосуб’єктність.

 

Тема 3. Принципи виборчого права

Поняття принципів виборів. Система та класифікація принципів виборчого права. Міжнародні документи, які визначають загальні принципи демократичних виборів.

Основні засади виборів, їх зміст і конституційне закріплення. Принцип загального виборчого права. Цензи загального виборчого права в Україні (громадянства, віку, дієздатності, осілості, лінгвістичний ценз, моральний ценз). Принцип рівного виборчого права. Відхилення від принципу рівного виборчого права (плюральний вотум, спеціальне представництво, кооптація). Пряме і непряме виборче право. Принцип вільних виборів. Абсентеїзм та шляхи його подолання. Обов’язковий виборчий вотум. Принцип таємного голосування та гарантії його реалізації.

 

Тема 4. Виборчі системи.

Поняття виборчої системи. Виборча система у широкому та вузькому сенсі. Типи виборчих систем. Одномандатні та багатомандатні виборчі округи.

Характеристика існуючих у світі видів мажоритарної виборчої системи. Мажоритарна система відносної більшості. Мажоритарна система абсолютної більшості. Мажоритарна система кваліфікованої більшості.

Пропорційна виборча система. Виборчий бар’єр (загороджувальний пункт). Розподіл мандатів за виборчою квотою (методи Т. Хера, Г. Друпа, Е. Гогенбах-Бішофа), за методами дільників (метод д’Онта, А. Сент-Лагює). Поєднані списки. “Жорсткі” (“закриті”) списки. “Вільні” (“гнучкі”) списки. Система преференцій. Система “напівжорстких” списків. Система панаширування. Посилена пропорційна система чи пропорційна система з премією для більшості.

Змішана виборча система у широкому розумінні (мажоритарно-пропорційна). Різновиди змішаної виборчої системи у вузькому розумінні (система з єдиним голосом, що не допускає передачі; обмеженого голосування (обмеженого вотуму), кумулятивний вотум; система з єдиним голосом, який передається; “персоналізована” система).

 

Тема 5. Виборчий процес

Поняття і структура виборчого процесу. Засади виборчого процесу.

Суб’єкти виборчого процесу.

Стадії виборчого процесу. Виборчі процедури.

Зміст основних стадій виборчого процесу. Призначення виборів. Складання та уточнення списків виборців. Утворення виборчих округів і виборчих дільниць (територіальна організація виборів). Утворення та припинення діяльності виборчих органів. Висування і реєстрація кандидатів на виборні посади. Передвиборна агітація. Голосування. Встановлення підсумків голосування і результатів виборів. Виборчий календар. Строки у виборчому процесі.

Тема 6. Міжнародні виборчі стандарти

Поняття і правова природа міжнародних виборчих стандартів. Співвідношення національного законодавства і міжнародного права у сфері підготовки і проведення виборів. Принцип визнання міжнародно-правових стандартів та його реалізація у виборчому праві.

Міжнародні документи, які визначають загальні принципи демократичних виборів. Структура міжнародних виборчих стандартів. Системна і змістовна характеристика міжнародних виборчих стандартів.

Розділ 2. Виборче право України


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 242; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!