Дати настання деяких сезонних явищ на території України



 

Сезонні явища

Дати

Ужгород Івано-Франківськ Синельникове
Формування сталого снігового покриву Перехідt0через –50С на початку зими Перехід t0через –50С наприкінці зими Перехід t0через 00С Нестійкий сніговий покрив Зсідання снігового покриву Перехід t0через50С Перехід t0через 100С Останні заморозки на ґрунті Перехід t0через 150С на початку літа Перехід t0через 150С у кінці літа Перші заморозки на ґрунті Перехід t0через 100С Перші заморозки у повітрі Перехід t0через 50С Перший сніговий покрив Перехід t0через 00С 24.ХІІ   - - 10.ІІ 17.ІІ 10.ІІІ 18.ІІІ 16.IV 29.IV 11.V 18.IX 6.X 14.X 15.X 15.XI 9.XI 16.XII 29.ХІІ   10. І 4.ІІ 9.ІІІ 3.ІІІ 23.ІІІ 3.ІV 23.IV - 28.V 5.IX - 7.X 1.XІ 1.XІ 27.XI 28.XI 27.ХІІ   28 ХІІ 20.ІІ 17.ІІІ 4.ІІІ 25.ІІІ 6.IV 21.IV 25.IV 12.V 14.IX 21.X 7.X 6.X 29.X 24.XI 22.XI

 

Завдання 2. Скласти легенду до діаграми сезонного спектру, використовуючи відповідну кольорову гаму і штриховку. Фази формування сталого снігового покриву, переходу температури через –50С на початку зими; переходу температури через –50С наприкінці зими, переходу температури через 00С, фази нестійкого снігового покриву і зсідання снігового покриву позначити різними відтінками блакитного і штриховкою. Другу фазу весни, що відповідає першим проявам вегетації, і третю фазу осені (між закінченням листопаду і появою першого нестійкого снігового покриву) позначити штриховкою. Фенофази початку вегетації (бутонізація, цвітіння) і відмирання рослин позначити жовтим кольором, а фенофази активного розвитку рослин (плодоносіння, дозрівання плодів) – зеленим. Провести аналіз сезонного спектру досліджуваної території. Зробити узагальнюючі висновки.

 

Контрольні питання

 

1. Назвіть типи динаміки та часових структур геосистем.

2. Дайте визначення термінам «характерний час», «стан (області станів) геосистеми», «інваріант», «тренд».

3. Назвіть типи амплітуди коливань (області станів) у ритмічних (циклічних) змінах ландшафтів.

4. Чим обумовлена добова і сезонна динаміка геосистем?

5. Розкрийте сутність поняття «стекс», основні ознаки виділення стексів.

6. Назвіть основні чинники багаторічної динаміки геосистем.

7. Дайте визначення поняттям «ландшафтна сукцесія», «флуктуація геосистеми».

8. Поясніть, чим відрізняються динаміка та еволюції ЛТС?

9. Відмінні риси сезонної динамки мішано-лісової, лісостепової і степової зон України.

 

 

Лабораторне заняття № 8

Тема: Дослідження морфолітогенного компонента ландшафту. Геоморфологічна карта території

Мета:Ознайомитись з морфолітогенним компонентом ландшафту, визначити роль геологічної будови певної території у формуванні ландшафтів, закріпити навички роботи з атласами та галузевими картами.

Обладнання: атласи, ландшафтна карта території, кольорові олівці.

 

Основні відомості

Геоморфологічна карта дозволяє відобразити рельєф, встановити за рисунками горизонталей різноманітні форми та елементи рельєфу.

Форми рельєфу – це окремі частини земної поверхні, що характеризуються особливостями зовнішнього вигляду, розмірами, походженням та складаються з елементів (поверхонь, ліній, точок).

За зовнішніми (морфологічними) особливостями та взаємному відношенню всі форми рельєфу можна підрозділити на такі групи: додатні та від’ємні, замкнуті та незамкнуті, прості та складні.

Типом рельєфу називають групи форм, що закономірно повторюються в межах тієї чи іншої ділянки земної поверхні та є наслідком спільності походження та розвитку. Для кожного типу рельєфу звичайно характерне переважання якого-небудь певного рельєфоутворюючого фактора. Тому виділяють ерозійний, льодовиково-акумулятивний, карстовий, еоловий та інші типи рельєфу.

    За класифікацією всі форми рельєфу земної поверхні можна розділити на групи:

1. Планетарні форми.

2. Мегаформи рельєфу.

3. Макроформи рельєфу.

4. Мезоформи рельєфу (площа – сотні та тисячі квадратних метрів). Вертикальна почленованість рельєфу досягає 200-300 м, частіше – десятків метрів. Додатними формами рельєфу цієї групи будуть тераси в долинах річок, від’ємними – балки, яри тощо.

5. Мікроформи рельєфу (площа – одиниці, десятки, сотні квадратних метрів). Приклади: прируслові вали, конуси виносу балок, ярів, промоїни тощо.

До форм мезорельєфу відносять балки, яри, долини річок тощо.

Балка – це форма рельєфу, що характеризується такими параметрами: довжина до декількох кілометрів, середня ширина днища – 30-100 м, глибина – 25-30 м.

Річкова долина – відносно вузьке видовжене зниження рельєфу, що створене річками та має уклін у бік течії води в річці, тобто від верхів’я до низовин. Елементи долини річки – днище, схили, тальвег з руслом річки. Заплава – пласке днище річкової долини, що затоплюється під час паводку, у межах якого в низьких берегах протікає річка. Річкові тераси – горизонтальні або злегка нахилені площадки різної ширини, що протягуються вздовж схилів долини та звернені до русла добре вираженими, частіше зривистими схилами.

 

Інструкція

 

Завдання 1. За допомогою текстової легенди польової ландшафтної карти визначити орографічні умови території: основні форми та елементи рельєфу.

На польовій ландшафтній карті території дослідження зустрічаються кілька різних комплексів урочищ: А– комплекс урочищ і підурочищ плоских полого-схилових рівнин межиріч; Б – підурочища корінних схилів річкових долин; В –комплекс урочищ і підурочищ річкових долин, що включає заплаву, першу надзаплавну терасу, другу надзаплавну терасу, долини ручаїв і лощини.

За допомогою легенди до польової ландшафтної карти побудувати геоморфологічну карту території дослідження. Рівнини (плоскі і полого-схилові) позначити жовтим кольором; корінні схили річкових долин – жовто-коричневим. Елементи річкової долини (заплава, надзаплавні тераси) позначити різними відтінками зеленого кольору; долини ручаїв – штриховкою. Межі форм рельєфу позначити жирною лінією.

 

Завдання 2. Скласти легенду (кольорову і текстову) до геоморфологічної карти території, де вказати форми та елементи рельєфу (додаток А).

 

Контрольні питання

1. Розкрийте зміст геоморфологічної карти.

2. Поясніть терміни «форми рельєфу», «типи рельєфу».

3.  Охарактеризуйте форми рельєфу земної поверхні за морфологічною класифікацією.

4. Які форми відносяться до мезорельєфу?

 

 

Лабораторне заняття № 9

Тема: Дослідження морфолітогенного компонента ландшафту.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 377; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!