Віщі прояви людських здібностей, пов’язані з досягнення




визначних результатів у різних сферах життя і діяльнос­ті,характеризуються як талановитістьі геніальність.

Для успішного розвитку якихось задатків і здібнос­тей необхідні принаймні три умови:

1) упевненість у тому, що вони в тебе є;

2) існування можливостей (певних засобів, вільного часу тощо) для їх розвитку і

3) знання того, як це слід найкраще зробити.

Звичайно ж, велике значення тут мають бажання людини самоудосконалюватися, а також її вольові якості.

Є задатки, наприклад, музичніабо математичні, які проявляються дуже рано і наявність яких не викликає ні в кого сумніву. Але є й такі, які розкриваються не відразу і визначити які дуже непросто, особливо в дитинстві.

Для діагностики або виявлення задатків і здібностей розробляються всілякі тести, застосовують­ся певні іспити.

Та, на жаль, і вони не завжди є цілком досконалими. Про це свідчать, зокрема, факти з життя багатьох видатних людей, яких у дитинстві чи в юності вважали нездарами і які нерідко «провалювалися» на вступних іспитах.

Тому дуже важливо навчитися само­стійно правильно визначати свої задатки і схильності, об'єктивно оцінювати їх.

Із цією метою варто випро­бувати свої сили в різних видах діяльності, займатися самоспостереженням і самоаналізом.

Як уже зазначалося, величезне значення для станов­лення людини має її оточення. Певний вплив на фор­мування організму і психіки людини має і природне середовище. Та значно більше і повніше на формуван­ня різних властивостей людини впливає її соціальнесередовище.

Соціальне середовище людини — це і її без­посереднє людське оточення (сім'я, друзі, сусіди), і великі групи людей або людські спільноти (народи, нації, класи, суспільства), до яких належить людина, атакож певні умови (економічні, культурні, політичні), які існують у суспільстві.

Становлення людини в усій її багатогранності й до­сконалості відбувається насамперед шляхом засвоєння нею усіх тих надбань і цінностей, які були вироблені люд­ством.

Це — і мова, і різні способи діяльності, і вміння користуватися різними знаряддями, і багато чого іншо­го. Засвоєння людиною знань, норм та інших культур­них цінностей, необхідних їй для повноцінних життя і діяльності в суспільстві, називаєтьсясоціалізацією.

То­му, тільки живучи в суспільстві, спілкуючись з іншими людьми, навчаючись у них, дитина може стати справж­ньою людиною. Як ми вже бачили, ні Камала, ні Амала, які провели дитинство серед вовків, так і не змогли навчитися навіть розмовляти.

Надзвичайно великий вплив на становлення люди­ни, особливо в дитинстві, має с і м ' я, ті відносини, які склалися в ній. Від сім'ї значною мірою залежить не тільки те,

- чи буде людина здоровою, а й те,

- якою мірою зможуть розкритися її задатки і здібності, який у неї характер,

- як вона буде ставитися до життя та інших людей,

- нарешті, чи зможе вона стати щасливою.

Вплив на становлення людини з боку соціального середовища може бути як стихійним, випадковим, так і свідомим, цілеспрямованим.

Цілеспрямований вплив на людину з боку суспільства, різних установ або інших людей з метою вироблення у неї певних рис і властивостей називаєтьсявихованням.Виховна діяльність здійсню­ється, як правило, згідно з певними методами та з певною метою. У кожному суспільстві існує своя сис­тема виховання.

Враховуючи надзвичайно важливу роль виховання у становленні людини, не слід забувати, що вона — не глина і не дерево, з яких можна виліпити чи вистругати все, що завгодно.

Людина — це насамперед активна, думаюча, складноорганізована істота. її взагалі не мож­на якось змінити всупереч її волі.

Усі її особливості та якості можуть бути сформовані тільки завдяки власній діяльності. Тому виховання — певною мірою завжди і самовиховання,під яким розуміють власні зусилля люди­ни, спрямовані на формування або вдосконалення самої себе.

Можна також вважати, шосамовиховання є найви­щою і найскладнішою формою виховання. Для його здійснення необхідні: постійне прагнення стати кра­щим; знання того, який я с, яким я хотів би бути; розуміння шляхів і методів, які б могли наблизити мене до мого ідеалу; нарешті, систематична і цілеспрямована праця над самим собою. Це, звісно,— нелегко. Але варто пам'ятати, що вміння створювати себе одна з найвищих людських здібностей.


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 297; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!