Органолептична оцінка пшеничного борошна



ПРИНЕСТИ З СОБОЮ 1 СТ.ЛОЖКУ БОРОШНА

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 1

ТЕМА:Вивчення асортименту та органолептична оцінка якості пшеничного борошна

МЕТА:оволодіння знаннями про класифікацію, асортимент, вимоги до якості борошна, формування вмінь проводити органолептичну оцінку пшеничного борошна.

МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ:колекції натуральних зразків пшеничного борошна, білий папір, лупа, лінійка, олівець.

ЛІТЕРАТУРА:

Основна:

1. Дубцов Г. Г. Товароведение пищевых продуктов : учебник для сред. проф. образования / Георгий Георгиевич Дубцов. – М. : Издательский центр «Академия», 2002. – 264 с.

2. Зайцева Г. Т., Горпинко Т. М. Технологія виготовлення борошняних кондитерських виробів : підруч. для проф.-техн. навч. закладів. – К. : Вікторія. 2002. – 400 с.

Допоміжна:

1. Прохорова Н. Г., Никифорова Н. С. Продовольственные товары: товароведение. – М. : Экономика, 1985. – 272 с.

2. Товароведение продовольственных товаров. – М. : 1965. – 607 с.

3. Товароведение продовольственных товаров : учеб. пособие для торг. вузов / Л. А. Боровикова, В. А. Герасимова, А. М. Евдокимов и др. – М. : Экономика, 1988. – 352 с.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОПІДГОТОВКИ:

І. Опрацювати теоретичні відомості, вказані літературні джерела, знайти та законспектувати відповіді на наступні питання:

1. Як класифікують борошно?

2. За якими органолептичними показниками визначається якість борошна?

3. Що називається клейковиною пшеничного борошна?

4. Як визначається кількість і якість сирої клейковини?

ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ:

Борошно пшеничне — це порошкоподібний продукт, який одержують у процесі розмелювання зерна пшениці.

Властивості борошна і його харчова цінність безпосередньо залежать від його біохімічного складу, а на це, у свою чергу, дуже сильно впливає якість зерна, що переробляється. Високі ґатунки борошна отримують з внутрішніх шарів зерен пшениці, саме тому в борошні присутня велика кількість крохмалю. Це впливає на якість тіста і виробів, які будуть з нього згодом виготовлені. Вітаміни, мінерали, цукор, жири і білки зазвичай знаходяться у зовнішніх шарах зерен.

За кольором, крупністю помелу, хімічним складом, вмістом клейковини, хлібопекарськими властивостями борошно поділяється на ґатунки.

За складом і ступенем подрібнення частинок борошно буває (рис. 1):

1) вищого ґатунку;

2) 1-го ґатунку;

3) 2-го ґатунку;

4) крупка;

5) обійне (цільнозернове).

Крупку одержують із суміші м'яких скловидних і твердих сортів пшениці. Вона багата на крохмаль і білки. Вміст сирої клейковини в крупчатці не менше ніж 30 %. Колір крупки білий або кремовий із жовтуватим відтінком. Використовують крупку для приготування здобних дріжджових виробів.

Борошно вищого ґатунку має білий колір або білий з кремовим відтінком, високі хлібопекарські властивості, широко використовується у кондитерському виробництві для приготування усіх видів тіста.

Характеризується найменшою величиною частинок — не більше 40 мкм — і майже повною відсутністю клітковини і частинок оболонки зерен. Це робить борошно дуже м'яким і повітряним, але з дієтичної точки зору — найменш корисним. У ньому міститься багато калорій, які не компенсуються клітковиною. Як результат, продукти з борошна вищого ґатунку в шлунку чинять ефект своєрідного цементу, гальмуючи травлення і не стимулюючи кишечник. Це борошно і вироби з нього містять велику кількість калорій, але потрібна кількість вітамінів відсутня.

Борошно 1-го ґатунку білого із злегка жовтуватим відтінком кольору. Вироби з нього містять невелику кількість перемелених оболонок зерен. За рахунок цього хлібобулочні продукти отримують легкий жовтуватий відтінок, крім того, вони володіють високою еластичністю, прекрасним ароматом, досить пористі і тримають форму.

Борошно 2-го ґатунку більш грубого помелу, ніж першого ґатунку, колір білий з помітно жовтуватим або сіруватим відтінком. Вироби володіють темним забарвленням і більш грубою структурою, адже там знаходиться багато висівок. Це борошно є корисним, оскільки містить величезну кількість вітамінів і мінералів.

Борошно цільнозернове отримують, одноразово подрібнивши зерна пшениці. Отриманий продукт не просівається, а використовується повністю, тому його в деяких випадках називають борошном разового помелу.

 

а) вищого гатунку б) першого гатунку
в) другого ґатунку г) крупка

д) обійне (цільнозернове)

Рис. 1. Ґатунки пшеничного борошна

 

Органолептична оцінка пшеничного борошна


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 1551; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!