Пророкування,як форма передбачення



Передбачення - імовірнісне судження про можливий розвиток подій, явищ, тенденцій.
Форми передбачення:
· пророкування (передрікання);
· прогнозування.
Пророкування - локалізоване в просторі і часі конкретне передбачення розвитку ситуації або її наслідків.

38.Екстрополяція як форма пророкування

Екстраполяція статистичних тенденцій
Третій метод прогнозування - екстраполяція статистичних тенденцій. Існує два різновиди такого методу:
- екстраполяція часових рядів
- визначення ковзаючого середнього

Екстраполяція - це, простіше кажучи, продовження тенденції. Є два основних види екстраполяції. Перший вид - лінійна екстраполяція. Другий вид екстраполяції - криволінійна екстраполяція, тобто продовження тенденції по кривій. Це - криволінійна модифікація лінійної екстраполяції.
Існує безліч статистичних пакетів комп'ютерних програм, за допомогою яких проводять екстраполяції на підставі наявних даних.
Прогнозування за допомогою змінного середнього
По своїй суті прогнозування за допомогою змінного середнього є усереднення підйомів і спадів сезонних коливань, простягнутий в майбутнє. Мета екстраполяції - згладжування коливань. Розглянемо приклад. Крива інфляції змінюється від місяця до місяця, тому єдиний шлях виявити тенденцію - це згладити коливання шляхом осереднення. Після отримання даних по кожному чергового місяця вони осредняются, скажімо, за останніми трьома місяцями для отримання ковзаючого середнього на чотиримісячний період.

S-крива
S-подібна форма екстраполяційної кривий застосовується при прогнозах темпів заміни однієї технології на іншу або одного виду товару іншим.
Однак метод S-кривий має певні обмеження в застосуванні. Ось одна з проблем. Добре відомо, що дані ведуть себе у формі S-кривий, але яка її форма насправді: полога або крута? Який відсоток впровадження на ринок може бути в кінці кінців досягнуто?

39.Прогнозування,науково-технічний прогноз

Прогнозування, розробка прогнозу; у вузькому значенні — спеціальне наукове дослідження конкретних перспектив розвитку якого-небудь явища. П. як одна з форм конкретизації передбачення наукового в соціальній сфері знаходиться у взаємозв'язку з планеруванням, програмуванням, проектуванням управлінням, целеполаганієм. Це виявляється в паралельних прогнозно-планових, прогнозно-проектних і т.п. розробках (цільове, планове, програмне, проектне, організаційне П.).

Прогноз науково-технічний, система оцінок можливих цілей і доріг розвитку науки і техніки, очікуваних результатів науково-технічного прогресу, а також необхідних ресурсів. При соціалізмі П. н.-т. — одна з умов підвищень рівня наукової обгрунтованості народно-господарського планерування і управління.

Відповідно до існуючої класифікації П. н.-т. підрозділяються на дослідницьких, програмних і організаційні, які є фактично результатами основних етапів єдиного процесу прогнозування розвитку науки і техніки. Дослідницький прогноз виявляє і формулює нові можливості і перспективні напрями (цілі) розвитку науки і техніки з врахуванням майбутніх потреб суспільства. Завдання програмного етапу прогнозування — формулювання програм можливих дій, направлених на досягнення тих або інших цілей розвитку науки і техніки. У програмному прогнозі дається оцінка можливих термінів і черговості досягнення цілей. На організаційному етапі прогнозування, грунтуючись на закономірностях і тенденціях розвитку науки з врахуванням результатів дослідницького і програмного прогнозів, визначають конкретні умови (фінансові, організаційні, соціальні і ін.), необхідні для виконання в прогнозований період різних варіантів програм і досягнення цілей дослідницьких і проектно-конструкторських робіт. Перераховані вище етапи прогнозів взаємно доповнюють один одного, надаючи в розпорядження тих, хто приймає рішення, методологічно єдину систему даних. Особлива роль організаційних прогнозів полягає в тому, що вони дозволяють зв'язати П. н.-т. з системою підготовки народно-господарських планів і створюють передумови для обліку чинника науково-технічного прогресу при виборі планованого напряму структури і темпів розвитку економіки.

Об'єктами П. н.-т. можуть бути: широкі напрями науково-технічного прогресу (рівень і форми автоматизації виробництва, структура засобів електрифікації і її рівень), окремі проблеми науки) або об'єкти сучасної техніки, розвиток науки як сфери діяльності. Важливим аспектом сучасного П. н.-т. є оцінка соціальних, економічних, екологічних і ін. следствій тих або інших варіантів державної науково-технічної політики.

При складанні прогнозів науки і техніки використовуються методи екстраполяції, експертних оцінок, моделювання і ін. (див. Прогнозування). Застосовуються також методи інженерного прогнозування, засновані на аналізі динаміки і тематики структури світового потоку винаходів (патентів). До них примикають як допоміжний засоби методи інформаційного стеження за потоками публікацій і повідомлень. Ці методичні підходи дозволили перейти до створення автоматизованих інформаційних систем безперервного стеження, що постійно діяли, за ходом розвитку областей науково-технічного прогресу і систематично уточнюваного прогнозування перспектив розвитку науки і техніки.

40.Класифікація прогнозів по ешелонам

Пошукове прогнозування – це визначення можливих станів об'єкта в майбутньому. При такому прогнозуванні здійснюється умовне продовження, перенесення в майбутнє існуючих у минулому і тепер тенденцій розвитку об'єкта з припущенням, що протягом прогнозованого періоду не станеться ніяких подій, котрі могли б різко змінити ці тенденції.

Нормативне прогнозування – це визначення шляхів і строків досягнення можливих станів об'єкта, котрі (стани) відповідають на запитання, яким шляхом можна досягти бажаного стану. Нормативне прогнозування будується на основі заздалегідь заданих норм, ідеалів, цілей.

41. Дослідницький,програмний,організаційний прогнози науки

Класифікація прогнозів.
Викладемо далі функціональну класифікацію науково-технічних прогнозів як інструменту управління розвитком науки і техніки. В основі її покладена ідея, витікаюча і прийнятого визначення прогнозу як комплексу взаємопов'язаних оцінок: цілей, шляхів їх досягнення і потреб у ресурсах. Кожен з типів прогнозів є фактично результатом спеціального етапу прогнозних робіт, які використовують свої специфічні методи.
• Дослідницьким прогнозом (ІП), спирається на пізнання тенденції і закономірності, на накопичений досвід конкретних наук, покликаний виявити і сформулювати нові можливості та перспективні напрямки науково-технічного розвитку
• Програмний прогноз (ПП) виходить з пізнаних громадських потреб, тенденцій і закономірностей науково-технічного розвитку, а також даних, отриманих ІП. Він покликаний надати цим знанням прикладний характер: сформулювати програму можливих шляхів, заходів та умов для досягнення цілей і рішення задач розвитку науки і техніки.
Так, прогноз складаються перспектив розвитку кібернетики, тенденцій зростання швидкодії ЕОМ, збільшення обсягу їх пам'яті розширення діапазону логічних можливостей - це типово дослідницький прогноз. Його основна мета розкрити гаму принципово можливих перспектив. З іншого боку, прогноз, ранжирующий по осі майбутнього часу ряд найважливіших очікуваних подій прогресу кібернетики та обчислювальної техніки, фіксуючий найбільш перспективні зв'язку цього процесу і можливі шляхи його реалізації,- це типово програмний прогноз.
• Організаційний прогноз (ОП) базується на знаннях і уявленнях про загальні закономірності та тенденції розвитку науки (як організаційної системи), у тому числі отриманих ІП та ПП. Він виходить з уявлень про готівкових економічних ресурсів і накопичений науковий потенціал. ОП покликаний сформулювати обґрунтовану гіпотезу щодо обсягів і складу ресурсів, необхідних, щоб тими чи іншими шляхами (ПП) досягти тих або інших цілей (ІП). Поняття ресурс трактується не тільки в сенсі час, гроші, люди, а також у разі необхідності і як комплекс організаційних і соціально-економічних передумов ефективної реалізації прогнозованого складу ресурсів. Зазвичай найбільш важкою і відповідальній фазою ОП є оцінка гіпотетичних розмірів необхідної фінансової підтримки різних програм досліджень і розробок.
Виступаючи в комплексі, охарактеризовані вище три етапи прогнозування взаємно доповнюють один одного, надаючи в розпорядження приймають рішення особливо цінну систему даних.
Будь-які прогнози завжди містять в собі елементи предположительности. Життя, успіхи наук, можливостей і потреб практики вносять у них щодня істотні корективи. На їх долю вирішальною мірою впливають розвиток соціального життя суспільства і розкриття нових таємниць природи. Огляд літератури, присвяченої науково-технічних прогнозами, дозволяє виділити три основні групи таких подань, що надають визначальний вплив на ступінь реальності наукового передбачення:
• наукові уявлення про соціально-жономической доцільності та господарської можливості реалізації прогнозованих науково-технічних рішень;
• закони і принципи природознавства, значна частина яких нерідко називається, за влучним висловом Джорджа Томпсона, "принципами неможливість";
• найбільш загальні закони природи і розвитку суспільства, формулируемые зазвичай у вигляді основ світогляду вченого.
Прогнози завжди мають гіпотетичний характер. Роблячи на підставі аналізу інформації про минуле і сьогодення висновки про майбутнє, прогнозист не може врахувати багато істотні фактори, які виникнуть і будуть впливати на розвиток прогнозованого процесу в майбутньому. При цьому з багаторічного досвіду науки відомо, що чим більше вдасться їй вирішити проблем, тим більшу кількість нових завдань виникає перед дослідниками.

42.Методи екстраполяції,експертних оцінок,моделювання

Екстраполяція полягає у вивченні сформованих у минулому і сьогоденні стійких тенденцій економічного розвитку і перенесення їх на майбутнє.

Мета такого прогнозу - показати, до яких результатів можна дійти в майбутньому, якщо рухатися до нього з тією самою швидкістю або прискоренням, що й у минулому.

Прогноз визначає очікувані варіанти економічного розвитку виходячи з гіпотези, що основні фактори і тенденції минулого періоду збережуться на період прогнозу або що можна обґрунтувати і врахувати напрямок їхніх змін у розглянутій перспективі. Подібна гіпотеза висувається виходячи з інертності економічних явищ і процесів.

У прогнозуванні екстраполяція застосовується при вивченні часових рядів.

Екстраполяцію в загальному вигляді можна представити у вигляді певного значення функції

де у, - прогнозоване значення рівня ряду динаміки; І - період упередження;

уІ - рівень ряду, прийнятий за базу екстраполяції; а - параметри рівняння тренду.

Залежно від особливостей зміни рівнів у рядах динаміки методи екстраполяції можуть бути простими і складними (рис. 14.7).

Рис. 14.7. Групування методів прогнозної екстраполяції

Прості методи екстраполяції ґрунтуються на припущенні відносної сталості в майбутньому абсолютних значень рівнів, середнього рівня ряду, середнього абсолютного приросту, середнього темпу зростання.

43.Герменевтика,емпатія,інтерпретація у науці

Герменевтика - Мистецтво та теорія ілюмінації, що має на меті виявити зміст тексту, виходячи з його об'єктивних (грам значення слів і їх істор обумовлені варіації) і суб'єктивних (наміри авторів) підстав

СТРУКТУРНИЙ МЕТОД. Це виявлення значень структури як сукупності отношний, інваріантних (незмінність до-л величини при зміна зовнішніх умов) при змінах досліджуваного об'єкта. Структура - це сукупність стійких відносин і зв ’ язків між елементами системи, сюди входять - загальна організації процесу, просторове або тимчасове розташування частин і т. п.

Процедура структурного методу:
1)виділення первинного безлічі об'єктів, в яких можна припускати наявність єдиної структури,
2)розчленовування об'єктів на елементарні сегменти, у яких типові, повторювані ставлення пов'язують різнорідні пари елементів; виявлення в кожному елементі істотних для даного відносини релиационных св-в.
3) розкриття відносин перетворення між сегментами, систематизація і побудова абстрактної структури шляхом синтезу або моделювання,
4) виведення з структури всіх теоретично можливих наслідків (конкретних параметрів і перевірка їх на практиці).

ЕМПАТІЯ - два значення
1) здатність проникати в психіку іншого, розуміти його емоційний стан і на цій основі передбачати його реакції,
2) у почування, у події, об'єкт мистецтва, природу; вид розумового проектування і індентіфікації об'єктами. У всіх цих випадках має місце процес моделювання. За допомогою творчої уяви, деякого іншого, эмпатического Я за аналогією або і людьми, або з об'єктами, ситуаціями. У першому випадку емпатія - це співпереживання, у другому - поуття.

ІНТЕРПРЕТАЦІЯ

1) общенаучный метод з фіксованими правилами перекладу формальних символів і понять на мову містять, знання;
2) у гуманітарному знанні ілюмінація текстів, смыслополагающая і смыслосчитывающая операції, досліджувані в семантиці і епістемології розуміння;
3) спосіб буття, яке існує розуміючи.

44.Порядок прогнозування у науці

Прогнозування науково-технічного прогресу – це процес визначенняваріантів розвитку науки і техніки і умов реалізації науково-технічнихзнань у майбутньому.Прогноз науково-технічного прогресу включає визначення: - основних напрямків науково-технічного розвитку галузей; - техніко-економічних показників нової техніки, технології і організаціївиробництва;-масштабів впровадження нової техніки, технології і організації-виробництва у перспективі;-технічного рівня на початок і кінець прогнозованого періоду;-економічної ефективності науково-технічного прогресу. Прогнозування науково-технічного прогресу виходить із поставленої мети і завдань розвитку, базується на аналізі тенденцій технічного розвитку в минулому і на сучасному етапі. При аналізі необхідно розглядати всі наявні варіанти технічних рішень, включаючи й ті, які знаходяться на стадії фундаментальних досліджень. Доцільно також вивчати найновіші науково-технічні досягнення в інших галузях суспільного виробництва, використання яких в умовах даної галузі може бути доречним. При розробці прогнозів необхідно використовувати об’єктивну інформацію про досягнутий рівень науки і техніки на основі вивчення досягнень фундаментальних наук, пошукових, дослідних і дослідно-промислових робіт, патентів,публікацій і т. д.

 


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!