IVУніверсал став найбільш знач­ним кроком Центральної Ради на шляху побудови української державності.



Бій під Кругами

В умовах, коли українські полки один за одним відмовля­лися захищати Центральну Раду, назустріч червоногвардійським загонам під Крути був спрямований загін доброволь­ців - київських студентів і гімназистів старших класів у кількості близько 300 чоловік.

Офіцери, які привели їх на позиції, не стали чекати підходу червоногвардійців і розійшлися.

Майже всі добровольці загинули, встигли все-таки розібрати залізничні колії і на кілька днів затримати наступ червоногвардійців.

Це було останнє вогнище опору більшовикам на підступах до Києва.

Січня 1918 р. більшовицькі війська ввійшли до Києва.

Командуючий ними лівий есер М. Муравйов (колишній підполковник царської армії), наказав протягом 5 днів вести артилерійський вогонь по житлових кварталах і розстріляти близько 3 тис. чол., (в основному - офіцерів царської армії) нібито причетних до оборони міста.

 

IVУніверсал Центральної Ради і проголошення незалежності УНР

Універсал, хоча і був датований 9 січня, насправді був прийнятий 11 січня 1918 р.не Центральною Радою (делегати якої вже давно не збирались на засідання), а її Комітетом - Малою Радою.

У ньому констатувалося повне руйнування Ук­раїни чотирма роками війни.

У пограбуванні і насильствах обвинувачувалося більшовицьке військо, а петроградський Раднарком - у затягуванні укладання миру.

Виходячи з цього, Центральна Радапроголошувала УНР самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу, що хоче жити у мирі і згоді з усіма сусідами.

В Універсалі підтверджувався курс на:

- непримиренну боротьбу з більшовиками,

- досягнення мирної угоди в Брест-Литовську,

- обрання волосних і повітових народних рад, міських дум,

- соціалізацію і передачу землі трудовому народові без ви­купу, а лісів, вод і надр - у розпорядження Ради Народних Міністрів УНР,

- переведення усіх фабрик і заводів від військового до мир­ного стану, збільшення продукції народного вжитку,

- узяття «у свої руки»найважливіших галузей торгівлі, монополізацію залізної, вугільної, тютюнової промисловості,

- установлення державно-народного контролю над усіма банками,

- боротьбу з безробіттям,

- національно-персональну автономію,

- скликання Українських Установчих зборів.

В Універсалі підкреслювалося, що самостійність УНР була проголошена в першу чергу для підписання миру з Централь­ними державами.

Крім того, проголошена самостійність не мала абсолютного характеру, тому що вирішення питання про федеративний зв'язок із республіками колиш­ньої Російської імперії покладалося в Універсалі на май­бутні Українські Установчі збори.

Таким чином, у цій час­тині Універсал повторював близьку М. Грушевському програму російських кадетів, відстаючи від розвитку революційного руху в Україні.

Універсал завершив процес розвитку українського націо­нально-визвольного руху, відкинувши ідеї автономії і федера­лізму.

Він містив конституційні засади державного будівни­цтва. Остаточний устрій, вказувалося в Універсалі, проведуть Українські установчі збори.

IVУніверсал став найбільш знач­ним кроком Центральної Ради на шляху побудови української державності.

В умовах відкритої війни більшовиків Росії проти національних сил України ЦР пішла на відчайдушний крок – пошук союзника і звернула увагу на Німеччину та Австро-Угорщину.


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 10; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!