Адвокатура сьогодення



Політичні та економічні процеси, що відбудовуються в Україні, зумовили необхідність докорінного оновлення всієї судової системи. Термінового реформування потребувала й адвокатура. За умов тоталітаризму вона не могла в повному обсязі розвиватись як демократичний правовий інститут, повністю незалежний від державних та будь-яких інших структур. її самостійність не влаштовувала адміністративно-командну систему.

Жорстка організаційна структура, постійний нагляд з боку держави, втручання в адвокатську діяльність, добір кадрів, підготовку та підвищення кваліфікації адвокатів супроводжували адвокатуру протягом багатьох десятиліть. Панувало викривлене уявлення про роль адвокатури, її завдання не тільки серед більшості населення, а й серед багатьох фахівців Зневажливе ставлення до цього правового інституту виникло з перших років утворення радянської влади, коли адвокатура була знищена, а потім відновлена на принципово інших засадах. Всі ці обставини призвели до послаблення ролі адвокатури, зниження її професійної ваги, а як наслідок обмеженості прав адвоката - до неможливості належним чином захищати права і відстоювати свободу людини.

Принципового значення набуває прийняття першого в Україні Закону про адвокатуру від 19 грудня 1992 року, який відтворює традиції адвокатури та основні організаційні засади. Зокрема, в ньому передбачено одержання свідоцтва на право займатися адвокатською діяльністю, яке видається на підставі іспитів, відновлена приватна практика, присяга адвоката, встановлена відповідальність за некваліфіковану юридичну допомогу, визначено поняття адвокатської таємниці, надані значні професійні повноваження, розширені права та обов'язки адвоката.

Реформування адвокатури в Україні є свідченням демократичних перетворень і значною гарантією забезпечення конституційних прав і свобод громадян.

Тема 2. «Організація сучасної адвокатури України»

План

1. Загальні положення про адвокатуру

2. Принципи та засади здійснення адвокатської діяльності

3. Форми здійснення адвокатської діяльності

4. Види адвокатської діяльності

1. Загальні положення про адвокатуру

Адвокатура України – недержавний самоврядний інститут, який забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації та діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом. Адвокатуру України складають всі адвокати України, які мають право здійснювати адвокатську діяльність.

Організація та діяльність адвокатури України здійснюється на принципах верховенства права, законності, гуманізму, демократизму, добровільності, незалежності та самоврядності.

З метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, забезпечення високого фахового рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.

Повернутися до «план»

2. Принципи та засади здійснення адвокатської діяльності

1. Адвокатська діяльність здійснюється на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів.

2. Адвокат України здійснює адвокатську діяльність на всій території України та за її межами, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або законодавством іноземної держави.

3. Адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційних формах адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання.

4. Адвокат іноземної держави здійснює адвокатську діяльність на території України відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Повернутися до «план»

 

3. Форми здійснення адвокатської діяльності

1. Здійснення адвокатської діяльності адвокатом індивідуально

Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою. Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, може відкривати рахунки у банках, мати печатку, штампи, бланки (у тому числі ордеру) із зазначенням свого прізвища, ім'я, по батькові, номера і дати видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

Адвокатське бюро

Адвокатське бюро є юридичною особою, створеною одним адвокатом, що діє на підставі статуту. Найменування адвокатського бюро повинно включати прізвище адвоката, який його створив. Державна реєстрація адвокатського бюро здійснюється у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців", з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом. Адвокатське бюро має самостійний баланс, може відкривати рахунки у банках, мати печатку, штампи і бланки із своїм найменуванням. Про створення, реорганізацію або ліквідацію адвокатського бюро адвокат, який створив адвокатське бюро, протягом трьох днів з дня внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців письмово повідомляє відповідну раду адвокатів регіону. Стороною договору про надання правової допомоги є адвокатське бюро. Адвокатське бюро може залучати до виконання укладених бюро договорів про надання правової допомоги інших адвокатів на договірних засадах. Адвокатське бюро зобов'язане забезпечити дотримання професійних прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності.

3. Адвокатське об'єднання

Адвокатське об'єднання є юридичною особою, створеною шляхом об'єднання двох або більше адвокатів (учасників), що діє на підставі статуту. Державна реєстрація адвокатського об'єднання здійснюється у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців", з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом. Адвокатське об'єднання має самостійний баланс, може відкривати рахунки у банках, мати печатку, штампи і бланки із своїм найменуванням. Про створення, реорганізацію або ліквідацію адвокатського об'єднання, зміну складу його учасників адвокатське об'єднання протягом трьох днів з дня внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців письмово повідомляє відповідну раду адвокатів регіону. Стороною договору про надання правової допомоги є адвокатське об'єднання. Від імені адвокатського об'єднання договір про надання правової допомоги підписується учасником адвокатського об'єднання, уповноваженим на це довіреністю або статутом адвокатського об'єднання.

Повернутися до «план»

 

4. Види адвокатської діяльності

1. Видами адвокатської діяльності є, зокрема:

1) надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;

2) складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;

3) захист прав, свобод та інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішувалося питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді справи про адміністративні правопорушення;

4) надання правової допомоги свідку у кримінальному провадженні;

5) представництво інтересів потерпілого при розгляді справи про адміністративні правопорушення, прав і обов'язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні;

6) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах при здійсненні цивільного, господарського та адміністративного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами;

7) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб, держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в іноземних, міжнародних судових органах, якщо інше не встановлено законодавством іноземних держав, статутними документами міжнародних судових органів та інших міжнародних організацій або міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

8) надання правової допомоги при виконанні та відбуванні кримінальних покарань.

Адвокат може здійснювати інші види адвокатської діяльності, не заборонені законом.

Тема 3. «Права та обов’язки адвоката»

План


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!