Структура и задачи курса «Геополитика».



Предмет, методи.

Термін "геополітика” вперше запропонував шведський учений і політик Р. Челлен, а в своїй головній праці "Держава як форма життя” розробив наукові засади геополітики — вчення про державу як географічний організм, що розвивається у певному просторі.

Об'єкт геополітики – це планетарний простір - тверда суша, вода (моря і океани), повітряна оболонка, яка огортає земну кулю, тобто простір з державами, їх кордонами, ресурсами і т. д.

Предмет геополітики - це взаємовідносини між геополітичними суб'єктами при вирішенні світових і регіональних проблем (з урахуванням впливу всіх видів простору).

Геополітика використовує різні методи вивчення відповідних явищ і процесів.

Методи: системний, діяльнісний, порівняльний, історичний, нормативно-ціннісний, функціональний, інституційний та ін.

Системний метод - розгляд кожної сфери суспільного життя, науки, зокрема геополітики, як цілісного, складно організованого і саморегульованого організму, що знаходиться у безперервній взаємодії з навколишнім середовищем за допомогою входів і виходів системи.

Діяльнісний метод орієнтований на вивчення залежності поведінки індивідів або груп від їх включення в більш глобальні спільності, а також на дослідження психологічних характеристик націй, класів, натовпу, малих груп і т.п.

Порівняльний метод передбачає зіставлення однотипних явищ життя для виділення їх спільних рис та специфіки, знаходження оптимальних шляхів вирішення завдань і т.п. Даний метод дозволяє плідно використовувати досвід інших народів і держав.

Історичний метод вимагає вивчення всіх явищ життя в послідовному тимчасовому розвитку, виявлення зв'язку минулого, теперішнього і майбутнього.

Нормативно-ціннісний метод - включає в себе з'ясування значення тих чи інших фактів, явищ для держави, особистості, оцінку цих фактів або явищ для блага країни, індивіда.

Функціональний метод вимагає ретельного вивчення залежностей між різними сферами суспільного життя або між країнами або групами країн: їх економічними, політичними відносинами, рівнями військових контактів або протистояння, щільністю заселення території країни і ступенем урбанізації населення, політичною активністю громадян і висот морально-психологічного духу і т.п.

Інституційний метод орієнтує на вивчення діяльності інститутів, за допомогою яких здійснюється політична діяльність - функціонування держави, партій, організацій, об'єднань тощо.

Структура и задачи курса «Геополитика».

Задачи геополитики:

выявить взаимное влияние политики и пространства;

определить существует ли зависимость политических решений и их последствий от географического положения стран и народов, которых эти решения касаются.

Структура курса. Материал геополитики укладывается в следующую схему:

начала геополитики, включающие в себя введение в проблематику (определение границ рассматриваемой науки, ее методологии и категориального аппарата), а также ее предысторию, выраженную в отдельных концепциях древности и в упомянутых теориях географического детерминизма;

классическая геополитика;

отношения геополитики и нацизма;

послевоенная ревизия геополитики, выразившаяся в создании ее техницистско - позитивистских и гуманистическо – антропологических версий.

4. Культурно-психологический аспект отражает исторический опыт субъектов международных отношений: империй, национальных государств, народов, и опирается на систему взглядов на существующий мир и принципы его переустройства.

Можно утверждать, что формирование геополитического пространства обусловлено не только строго объективными условиями и факторами (размер территории государств, особенности их географического положения, природно-ресурсный, демографический, экономический, военный потенциалы и т.п.), но и состоянием духа народов и наций, населяющих пространство определенных государств.

Культурно-психологический подход к геополитике разрабатывается и для планетарного уровня. Например, американский геополитик С. Хантингтон выдвинул и обосновал гипотезу мировых конфликтов между различными цивилизациями.


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!