Тема 5: основні правові форми набуття права власності на землі в україні



 

 

Задача 1.

Громадянин М., житель с. Підгайці, у 1995 році безоплатно приватизував земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель (присадибну ділянку). У 2003 році громадянин М. успадкував після смерті свого батька будинок з господарськими будівлями у с. Підгайці.

Батькові громадянина М. рішенням сільської ради у 1993 році було виділено земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель, але державного акту про право приватної власності на цю земельну ділянку він не отримав.

Новим рішенням сільська рада передала земельну ділянку громадянину М. на підставі свідоцтва про спадщину. Громадянин М. звернувся із заявою до землевпорядної організації про отримання державного акту. Проте йому було відмовлено на основі того, що земельна ділянка для будівництва ним вже була один раз приватизована. Громадянин М. оскаржив дії землевпорядної організації до суду.

Яке рішення повинен прийняти суд? Проаналізуйте ситуацію.

 

 

Задача 2.

Громадянин Міщенко звернувся із заявою до селищної ради про приватизацію земельної ділянки з розташованими на ній житловим будинком та господарськими будівлями, на які перейшло його право власності за заповітом у спадщину.

Селищна рада передала заяву приватизаційній комісії для підготовки висновку на сесію. У процесі вивчення справи з’ясувалося, що громадянин Міщенко вже приватизував земельну ділянку у садівничому товаристві за місцем роботи у районному інституті, де він працював заступником директора об’єднання по заготівлі сільськогосподарської продукції. Крім того, йому належить земельна ділянка розміром 0,30 га, розташована на околиці райцентру, на якій він закінчує будівництво 3-поверхового житлового будинку. Виходячи з цього, приватизаційна комісія підготувала негативний висновок, на підставі якого селищна рада відмовила громадянину Міщенку у приватизації земельної ділянки, на якій розташований житловий будинок, що перейшов йому у спадщину. Вважаючи це рішення незаконним, громадянин Міщенко звернувся до суду.

Яке рішення має ухвалити суд? Вирішіть справу.

 

 

Задача 3.

Колектив державної автозаправної станції на своїх зборах прийняв рішення про приватизацію основних споруд, будівель та земельної ділянки розміром 0,85 га і звернувся до районної державної адміністрації, на території якої розміщена ця станція, про його схвалення. Районна державна адміністрація розглянула текст клопотання і на своєму засіданні увалила рішення про відмову у приватизації зазначених об’єктів і земельної ділянки, на якій вони розташовані, оскільки працівники автозаправної станції Рябченко, Гордієнко та Сологуб вже приватизували належні їм присадибні ділянки, а начальник цієї станції та його заступники порушили питання про приватизацію земельних ділянок, якими вони користуються як члени садівничого товариства «Автомобіліст».

Прокурор району опротестував це рішення, вважаючи, що воно не базується на вимогах земельного законодавства.

Чи підлягає протест прокурора задоволенню? Вирішіть справу.

Задача 4.

Громадянка М., мешканка с. Новосілки Самбірського району, звернулась в районну державну нотаріальну контору з приводу придбання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, розташованої на території України у своєї тітки - громадянки Росії, яка успадкувала дану земельну ділянку.

Під час оформлення свідоцтва про право на спадщину в районній державній нотаріальній конторі громадянці М. та її тітці пояснили, що згідно чинного законодавства трансакції із земельними ділянками, одержаними взамін сертифіката на право на земельну частку (пай) заборонено шляхом накладення мораторію.

Громадянка М. пояснила, що вона хоче придбати належну своїй тітці земельну ділянку шляхом укладення договору купівлі-продажу.

З цього приводу в районній державній нотаріальній конторі їй повідомили, що укладення такого договору купівлі-продажу неможливо, оскільки він буде суперечити чинному законодавству України, так як порушує норми Земельного кодексу України (мораторій на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення).

Чи має право громадянка М. придбати земельну ділянку сільськогосподарського призначення у своєї тітки, громадянки Росії? Проаналізуйте ситуацію.

 

Допомога у розв’язанні даних задач:

https://vk.com/a.jurisprudent

Група: https://vk.com/zadachi_po_pravu

 

ТЕМА 6: ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ВИДІЛЕННЯ В НАТУРІ (НА МІСЦЕВОСТІ) ЗЕМЕЛЬНОЇ ЧАСТКИ (ПАЮ)

 

 

Задача 1.

Член КСП Ференц вирішив вийти з підприємства і попросив надати йому земельну ділянку поруч із селом біля річки. Рішенням правління КСП його прохання про вихід з КСП було задоволено, але земельну ділянку йому було надано в кінці найдальшого від села поля, оскільки за рішенням загальних зборів саме в цьому місці була виділена площа для забезпечення всіх колишніх членів КСП земельними паями.

Громадянин Ференц оскаржив рішення правління КСП до суду. Яке рішення має ухвалити суд? Вирішіть справу.

 

 

Задача 2.

Громадянка Колодій працювала вихователькою в колгоспному дитячому садку. У наданні їй земельного паю було відмовлено.

Чи мають працівники соціальної сфери на земельну частку (пай)? Чи тотожні поняття „земельна частка” та;земельний пай”? Яким законодавством і як регулюється їх правовий режим?

 

 

Задача 3.

До Берегівського районного суду Закарпатської області надійшло 11 позовних заяв із вимогами про видачу сертифіката на право власності на земельну частку (пай) і виділення цієї частки в натурі (на місцевості). При цьому в п’яти із них позови пред’явлено до районного відділу земельних ресурсів та реорганізованої комісії КСП, в інших чотирьох - до районної державної адміністрації, сільської ради та комісії по реорганізації КСП й у двох справах - до районного відділу земельних ресурсів та ліквідаційної комісії сільськогосподарських підприємств.

Усі позови суд задовольнив. Але оскільки відповідачами за позовами були різні органи, суд відповідно ухвалив рішення, згідно з яким в одних випадках видати сертифікати на земельну частку (пай) і виділити земельну ділянку в натурі зобов’язав Берегівський районний відділ земельних ресурсів, в інших - районний відділ земельних ресурсів та ліквідаційну комісію або райдержадміністрацію - видати сертифікати, а сільську раду і ліквідаційну комісію (комісію з реформування КСП) - виділити земельні паї в натурі.

Визначте коло суспільних відносин та належного відповідача за такими вимогами. Чи законне рішення ухвалив суд? Вирішіть справу.

 

 

Задача 4.

Громадянин Б. у 1998 році влаштувався на роботу в радгосп „Добробут” с. Нивки Тернопільської області. На початку 2000 року радгосп було реорганізовано у відкрите акціонерне товариство „Нива”, а 20 вересня цього року ВАТ „Нива” було видано державний акт на право колективної власності на землю. Громадянин Б. звільнився з ВАТ „Нива” у листопаді 2000 року за власним бажанням та переїхав на постійне проживання до міста Тернопіль. У 2003 році громадянин Б. повернувся у с. Нивки й почав вести особисте селянське господарство. Від односельців він дізнався, що майже всі колишні працівники ВАТ „Нива”, які звільнилися з підприємства у 2000 році, отримали землю. Громадянин Б. звернувся до ВАТ „Нива” з проханням виділити йому земельну ділянку та отримав письмову відповідь про те, що його право на земельну частку (пай) може бути визнано лише в судовому порядку, для цього йому потрібно звернутися до районного суду з відповідним позовом. Грошей на державне мито та послуги адвоката у громадянина Б. не було і він не став звертатися до суду. У 2005 році акції ВАТ „Нива” були викуплені закордонним інвестором, який поновив виробництво і почав сплачувати пристойну орендну плату за орендовані у громадян земельні ділянки. Громадянин Б. вирішив, що він дарма не звернувся до суду у 2003 році і треба це зробити зараз.

Чи має громадянин Б. право на земельну частку (пай) із земель колективної власності ВАТ „Нива”?

Чи можна на сьогоднішній день визнати право громадянина Б. на земельну частку

(пай)?

Проаналізуйте ситуацію.

Допомога у розв’язанні даних задач:

https://vk.com/a.jurisprudent

Група: https://vk.com/zadachi_po_pravu

 

Задача 5.

Член КСП Буряк виїхав за кордон. Чи залишається за ним право на земельну частку (пай)? Які тут можуть бути варіанти відповідей?


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 22; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!