Графічне представлення ER-моделі. Діаграма “сутність-зв'язок”, або ER-діаграма



Довільний фрагмент предметної області може бути представлений як множина сутностей, між якими існує деяка множина зв'язків. Графічне відбиття цього представлення й утворює ER-діаграму.

Те, що модель "сутність-зв'язок" може бути представлена у виді графічної схеми – дуже важлива її властивість. Це значно полегшує аналіз предметної галузі. Існує кілька варіантів позначення елементів діаграми "сутність-зв'язок", кожний з який має свої позитивні риси. Ці варіанти позначень називаються нотаціями ER-моделі і несуттєво відрізняються між собою. Історично першою була нотація Чена, у якій сутності позначалися прямокутниками, атрибути – овалами, а зв'язки – лініями з ромбами посередині, у які вписувалося ім'я зв'язку. Потім з'явилася нотація Мартіна, відома також як нотація «пташина лапа». Потім з'явився цілий ряд інших нотацій, зокрема: нотація Баркера; нотація IDEF1, запропонована T.Ramey (Erwin, Design/IDEF, Silverrun); нотація Yourdona (Vantage Team Builder (бувший Vestmount I-CASE)).

Сутності графічно представляються у вигляді прямокутника, стиль оформлення якого залежить від нотації і типу сутності. Ім'я сутності записується в центрі прямокутника, звичайно в однині, хоча і відповідає набору сутностей.

Сутність описується набором атрибутів. У класичному представленні атрибутам відповідають овали, у середині яких записане ім'я атрибута. Стиль оформлення овалу залежить від прийнятої нотації. Атрибути приєднуються лініями до сутностей, що вони описують.

Зв'язок описує з'єднання між даними. Більшість зв'язків описує відношення між двома сутностями. Тип зв'язку (один до одного, один до багатьох і багато до багатьох) у побудові ER-діаграм називають зв'язністю. Зв'язок зображується ромбом, з'єднаним з відповідними сутностями. Величина зв'язності записується на діаграмі поруч із прямокутником відповідної сутності. Ім'я зв'язку в дієслівній формі записується в ромбі. У нотації «пташина лапа» ромба немає і зв'язок пишеться в розриві лінії зв'язку. Степінь, або потужність зв'язкузаписують біль відповідних сутностей, або позначають графічно, в залежності від нотації.

Кардинальність враховує клас приналежності сутностей. Якщо кожен співробітник повинен працювати в якому-небудь відділі, але не кожен відділ (наприклад, ново сформований) повинен включати хоча б одного співробітника. Тому сутність "ВІДДІЛ" має обов'язковий, а сутність "СПІВРОБІТНИК" необов'язковий класи приналежності. Так, для зв'язку багато до багатьох кардинальність бінарних зв'язків степеня n позначають у нотації Мартіна так:

 

Кардинальність бінарних зв'язків степеня 1 будемо позначають (зв'язок один до одного):

 

В окремих нотаціях вводять також спеціальні позначення для багатозначних атрибутів (наприклад, подвійний овал). Це пов'язано з тим, що багатозначних атрибутів при переході до логічної моделі потрібно позбуватися.

При побудові ER-діаграм найчастіше застосовуються такі нотації: нотація Чена; нотація Мартіна (“пташина лапа”); нотація Баркера; Нотація IDEFIX.

Нотація Чена. Це історично перша і найпростіша нотація, яка широко застосовується при інфологічному проектуванні. Основний її недолік – «перевантаженість» поля діаграмиатрибутами для складних БД, перевага – ідентифікація типів атрибутів, простота сприйняття.

Позначення:

Зв’язок з'єднується з поєднуваними сутностями лініями. Біля кожної сутності на лінії, що з'єднує її зі зв'язком, цифрами вказується кардинальність. Приклад

Представлення фрагменту БД СПІБРОБІТНИКИ для ситуації, коли один співробітник працює лише у одному підрозділі, наведене нижче. Зверху показана зв'язність, нижче – кардинальніфсть зв'язку.

Нотація Мартина (“пташина лапка”, “crow’s feet”). Методологія IE (Information Engineering), розроблена Мартіном (Martin), Финкельштейном (Finkelstein) і іншими авторами, використовується переважно в промисловості. Перевага – графічне позначення кардинальності, недолік – необхідність його пам'ятати при читанні діаграми, а також необхідність перебудови діаграми при внесенні коректив у кардинальність.

Перелік атрибутів приводиться усередині прямокутника, що позначає сутність. Ключові атрибути підкреслюються. Зв'язки зображуються лініями, що з'єднують сутності, вигляд лінії в місці з'єднання із сутністю визначає кардинальність зв'язку.

Ім'я зв'язку вказується на лінії, що його позначає

 

Нотація IDEFIX. Методологія IDEFІX широко використовується в державних установах США, фінансових і промислових корпораціях.

Позначення сутностей:

Список атрибутів наводиться усередині прямокутника, що позначає сутність. Атрибути, що складають ключ сутності, групуються у верхній частині прямокутника і відокремлюються горизонтальною рисою.

Позначення зв'язків:

Позначення кардинальності зв'язків:

Крім того, у IDEF1X уводиться поняття “відношення категоризації”, за змістом еквівалентне розглянутому нами ієрархічному зв'язку. Відношення повної категоризації (сутності-категорії складають повну множину нащадків батьківської сутності) позначаєся:

Також може існувати відношення неповної категоризації (сутності-категорії складають неповну множину нащадків спільної сутності):

Нотація Баркера. Сутності позначаються прямокутниками, усередині яких наводиться список атрибутів. Ключові атрибути відзначаються символом # (решітка). Зв'язки позначаються лініями з іменами, місце з'єднання зв'язку і сутності визначає кардинальність зв'язку:

Для позначення відношення категоризації уводиться елемент "дуга":

[1] У інфологічному проектуванні прийнято тип сутності зазначати іменником у однині, наприклад, СТУДЕНТ (а не студенти), ЛЮДИНА (а не ЛЮДИ) тощо.


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!