Різновиди та властивості атрибутів



Як ми зазначили вище, атрибут - це пойменована характеристика сутності, що визначає її властивості і приймає значення з деякої множини значень (домену). П.Чен визначає атрибут як функцію, що відбиває набір сутностей у набір значень чи у декартів добуток наборів значень. Так, атрибут ВІК здійснює відображення в набір значень (домен) КІЛЬКІСТЬ_РОКІВ. Атрибут ІМ'Я здійснюєь відображення в декартів добуток наборів значень ІМ'Я, ПРІЗВИЩЕ і ПО_БАТЬКОВІ.

Кожен атрибут забезпечується ім'ям, унікальним у межах сутності. Коректно атрибут задається сукупністю імені сутності і імені атрибуту.

(<ім'я сутності>.<Ім'я атрибута>).

Наприклад, Літак.Розмах_Крила; Літак.Потужність_Двигуна; Студент.ПІБ; Студент.Рейтинг; Кішка.Вага тощо.

Так називане інфологічне представлення сутності через її атрибути має вигляд: ім'я сутності (Ім'я атрибута1, Ім'я атрибута2, …. Ім'я атрибутаN)/ Наприклад, відділи, на які підрозділяється підприємство, і в який працюють співробітники, можна описати як ВІДДІЛ (НОМЕР_ВІДДІЛУ, НАЙМЕНУВАННЯ), співробітників – як СПІВРОБІТНИК (ТАБЕЛЬНИЙ_НОМЕР, ІМ'Я, ВІК). За табличного представлення найменування атрибутів утворюють назви стовпців таблиці.

Загалом сутність, визначена через її атрибути, може бути представлена графічно (сутність – прямокутник, атрибути – під’єднані до неї овали), текстово (Ім’я сутності(Атрибут1,Атрибут2, …)) і таблично (ім’я таблиці – ім’я сутності, імена стовпців – імена атрибутів)

Набір можливих значень атрибуту називають доменом. Доменом являє собою множину значень (область визначення) атрибуту. Наприклад, для атрибута ВІК домен (назвемо його КІЛЬКІСТЬ_РОКІВ) задається інтервалом цілих чисел більше нуля, оскільки людей з від'ємним віком не буває.

Зауваження. Абсолютної різниці між типами сутностей і атрибутами не існує. Атрибут є атрибутом тільки в зв'язку з типом сутності. В іншому контексті атрибут може виступати як самостійна сутність. Наприклад, для автомобільного заводу фарба - тільки атрибут продукту виробництва - автомобіля, для лакофарбової фабрики фарба - тип сутності.

Множина з одного чи кількох атрибутів, значення яких однозначно визначають кожен екземпляр сутності, називається ідентифікатором (ключем). З визначення атрибуту за П.Ченом випливає, що ключем сутності є така група атрибутів, що відображення нею набору сутностей у відповідну групу наборів значень є взаємно однозначним відображенням. Іншими словами, ключ сутності - це один чи більш атрибутів, які унікально визначають дану сутність. Кожен екземпляр сутності повинен мати хоча б один ідентифікатор (ключ). У нашому прикладі ключем сутності СПІВРОБІТНИК є атрибут ТАБЕЛЬНИЙ_НОМЕР (звичайно, тільки в тому випадку, якщо всі табельні номери на підприємстві унікальні). Сутність Студент може бути ідентифікована атрибутами Номер_Заліковки чи сукупністю атрибутів Номер_Паспорту та Серія_Паспорту тощо. Водночас ПІБ не може виступати як ідентифікатор внаслідок можливості дублювання. Якщо ідентифікаторів кілька, один з них вибирається як привілейований, чи первинний, інші вважаються потенційними ключами.

Ключ – мінімальний набір атрибутів, за значеннями яких можна однозначно знайти необхідний екземпляр сутності. Мінімальність означає, що виключення з набору будь-якогоатрибута не дозволяє ідентифікувати сутність по атрибутах, що залишилися. Для сутності Розклад ключем є атрибут Номер_ рейса чи набір: Пункт_відправлення, Час_вильоту і Пункт_призначення (за умови, що з пункту в пункт вилітає в кожний момент часу один літак).

За структурою атрибути підрозділяються на прості та складені. Складений (composite) атрибут – це атрибут, який у подальшому можна розділити на кілька додаткових атрибутів, кожен з яких матиме своє змістовне навантаження. Наприклад, атрибут Адреса можна розділити на атрибути Поштовий_КОД, МІСТО, ВУЛИЦЯ, ДІМ, КВАРТИРА тощо. Простий атрибут такого розділення не допускає.

За кількістю значень, які можуть приймати атрибути, їх підрозділяють на одно - та багатозначні. Однозначні атрибути приймають лише одне значення, наприклад, кожна людина може мати лише один код ДПА. При цьому однозначні атрибути можуть бути складеними, наприклад АДРЕСА_ПРОПИСКИ. Багатозначні атрибути можуть приймати кілька значень, наприклад, атрибут ВНЗ у сутності Співробітник як характеристика отриманої освіти (людина може закінчити кілька учбових закладів), Номер машини як атрибут сутності Власник машини (людина може мати кілька машин). У моделі Чена багатозначні атрибути під'єднують до сутності подвійною лінією.

За змістовним навантаженням атрибути класифікують за приналежністю до одного з трьох різних типів:

· описові,

· вказівні,

· допоміжні.

Описові атрибути представляють властивості (факти), внутрішньо притаманні кожному екземпляру сутності, виходячи з її фізичної природи. Наприклад:

Рахунок.Сальдо

Джерело елекроживлення.Полярність

Кішка.Вага

Якщо значення описового атрибута змінюється, то це говорить про те, що деякий аспект екземпляра сутності змінився, але сам екземпляр залишився тим, що й був (вага Кішки змінилася, сама Кішка залишилася тою самою).

Вказівні атрибути використовуються для присвоєння імені чи позначення екземплярів сутності. Наприклад:

Рахунок.Номер

Вантаж.Номер накладної

Місто.Назва

Зміна значення вказівного атрибута свідчить про те, що даному екземпляру дається нове ім'я. такі атрибути часто використовуються як ідентифікатори чи як частина ідентифікатора.

Допоміжні атрибути використовуються для відбиття зв'язку екземпляра однієї сутності з екземпляром іншої. Наприклад:

Кішка.Ім'я хазяїна

Рахунок.ID клієнта

Магніт.Джерело елекроживлення

Якщо значення допоміжного атрибута змінюється, це означає, що тепер інші екземпляри зв'язані між собою (зміна джерела електропостачання з PS10 на PS12 означає, що магніт став живитися від іншого джерела).

Нарешті, можуть існувати похідні (derived) атрибути, тобто атрибути, які не треба зберігати у БД, а можна отримати за допомогою певного алгоритму. Наприклад, вік співробітника СПІВРОБІТНИК_ВІК можна отримати як різницю між біжучою датою та датою народження (СПІВРОБІТНИК_ДАТАНАР). У Access цей вираз матиме вигляд INT((DATE()-СПІВРОБІТНИК_ДАТАНАР)/365).

Допоміжні атрибути використовуються для зв'язку екземпляра однієї сутності з екземпляром іншої.

На рівні логічної моделі БД атрибути підкоряються строго визначеним правилам (правилам атрибутів), дотримання яких забезпечується при переході від концептуальної до логічної моделі. Ці правила залежать від моделі даних, яка обирається при переході до логічного проектування БД. Нижче наведені такі правила («правила атрибутів»), справедливі для реляційної моделі даних.

1. Один екземпляр сутності має одне єдине значення для кожного атрибута в будь-який даний час. У табличній інтерпретації це правило вимагає, щоб існував один і тільки один елемент даних для кожних рядка і стовпця. Це унеможливлює появу незаповнених комірок і комірок із групою значень.

2. Атрибут не повинен містити ніякої внутрішньої структури

3. Коли сутність має складений ідентифікатор, кожен атрибут, що не є частиною ідентифікатора, становить характеристику всієї сутності, а не її частини, а тим більше не характеристику чого-небудь іншого.

4. Кожен атрибут, що не є частиною ідентифікатора, становить характеристику екземпляра, указаного ідентифікатором, а не характеристику деякого іншого атрибута - неідентифікатора.


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!