Методи і прийоми стилістичної науки.



Мовлення учнів розвивається, якщо вони набувають здатності розуміти лексичне і граматичне значення слова, словосполучення, речення.
Методичні принципи, що сформульовані на основі розглянутих закономірностей розвитку мовлення: 1) увага до матерії мови; 2) фізичний розвиток органів мовлення; 3) розуміння мовних значень і одночасний розвиток лексичних і граматичних навичок; 4) оцінка виразності мовлення (увага до виразових засобів мовлення); 5) розвиток мовного чуття; 6) випереджальний розвиток усного мовлення; 7) зіставлення писемної форми мовлення з усною.
Названі методичні принципи, сформульовані з урахуванням закономірностей оволодіння мовленням, розкривають специфіку засвоєння різних елементів мови і тим самим допомагають передбачити застосування тих або інших засобів навчання.
Значення сформульованих методичних принципів у тому, що вони вказують учителеві на необхідність додержуватись таких настанов:
1) застосовувати таку наочність, яка б привертала увагу учнів до форм, що вивчаються;
2) постійно тренувати м'язи органів мовлення для вдосконалення навичок вимови;
3) забезпечувати школярів інтелектуальною роботою, тобто навчити розуміти мовні значення, співвідносити зпозамовною реальністю предметного або логічного ряду одиниці мови;
4) створювати необхідні умови для роботи емоційно-вольової сфери і навчати співвідносити мовні засоби вираження з відповідним емоційним настроєм або вольовим зусиллям;
5) активізувати роботу пам'яті для засвоєння літературних норм, традиції використання одиниць мови в мовленні;
6) випереджено розвивати усне мовлення;
7) постійно тренувати учнів у визначенні співвідношень між написаним і тим, як написане має вимовлятися, прискорюючи темп навчання.
За джерелами знань визначають методи навчання мови С. X. Чавдаров, О.В. Текучов, Л. П. Федоренко, Є. М. Дмитровський. О. В. Текучов подає таку класифікацію методів навчання мови: 1) слово (розповідь) учителя; 2) бесіда; 3) аналіз мови (спостереження за мовою, граматичний розбір); 4) вправи; 5) використання наочних посібників (схем, таблиць та ін.); 6) робота з навчальною книгою; 7) екскурсія.
Отже, в системі методів навчання мови потрібно враховувати як форму взаємодії учителя й учнів у роботі над матеріалом, так і логічні (мислительні) операції, що входять у структуру відповідного методу, і рівень пізнавальної діяльності учнів у процесі пізнання. Такий підхід збагачує систему методів навчання мови, робить її здатною для реалізації удосконаленого змісту предмета.


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!